Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zimą tylko na zimówkach

Wydaje się to oczywiste, ale okazuje się, że nie jest. Przynajmniej nie dla wszystkich kierowców. Jak bowiem wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, aż 6 milionów Polaków jeździ zimą na letnich oponach. Dlatego też jego przedstawiciele apelują o zmianę przepisów i wprowadzenie obowiązku jazdy na ogumieniu dopasowanym do sezonu.
Zimą tylko na zimówkach

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Kierowcy musieliby zmieniać opony, gdyby średnia temperatura spadła poniżej określonej wartości. Mieliby wtedy do wyboru jazdę na ogumieniu zimowym lub całorocznym, posiadającym homologację oraz niezbędne oznaczenia. Gdyby podczas kontroli okazało się, że kierowca mimo wszystko korzysta z letni opon, groziłby mu nie tylko mandat, ale również zakaz dalszej jazdy. To jednak dopiero propozycja.

Obecnie opony sezonowe produkuje się z myślą o konkretnych warunkach. Letnie nie mają takiej samej rzeźby bieżnika, jak ich zimowe odpowiedniki, a to sprawia, że słabiej "wgryzają się" w śnieg. To z kolei przekłada się na gorszą przyczepność i znacznie dłuższą drogę hamowania. Nawet zawodowi kierowcy mogą mieć poważny problem z utrzymaniem toru jazdy i opanowaniem pojazdu, kiedy zacznie tańczyć na śliskiej nawierzchni.

Jeszcze większy kłopot sprawiają opony letnie podczas jazdy pod górkę lub z górki, ale o tym lepiej nie przekonywać się na własnej skórze. Niczym przyjemnym nie jest ześlizgiwanie się w dół po oblodzonej drodze, nieskuteczność hamulców i niebezpieczna bezwładność staczającego się samochodu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
miki 05.02.2021 21:26
to się nazywa lobbing

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama