Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw covid-19

W ciągu dwóch pierwszych dni na szczepienia zapisało się 280 tysięcy 80-latków. W tym samym czasie chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 1 mln 100 tys. osób. Rozpoczęcie szczepień dla najstarszych mieszkańców (80 i 70 +) ma ruszyć 25 stycznia.
Rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw covid-19

W pierwszej kolejności szczepieni są medycy i pracownicy ochrony zdrowia. W ostatnim tygodniu stycznia rozpoczynają się szczepienia seniorów i pozostałych osób z grupy pierwszej. Stopniowo szczepionka przeciw Covid-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

Osoba, która zadeklarowała udział w szczepieniach (zapisać się można na gov.pl), kiedy ruszy rejestracja jej grupy wiekowej, otrzyma wiadomość mailową z informacją, że ma wystawione e-skierowanie i może się już zarejestrować na konkretny termin.

Jak zarejestrować się na szczepienia? Można to zrobić na trzy sposoby: poprzez bezpłatną, funkcjonującą całą dobę infolinię – tel. 989 – wystarczy podać numer PESEL i numer telefonu, na który SMS-em przyjdzie informacja z potwierdzeniem umówionej wizyty. Rejestrując się, należy wybrać miejsce i termin szczepienia; przez Internetowe Konto Pacjenta - e-rejestracja dostępna jest na pacjent.gov.pl. W tym przypadku otrzymamy do wyboru pięć dostępnych terminów w tych punktach, które znajdują się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Powiadomienie o szczepieniu przyjdzie też SMS-em. Dzień przed terminem otrzymamy kolejnego SMS-a przypominającego o szczepieniu. Ta opcja wymaga od nas profilu zaufanego. Trzecia możliwość to zapisanie się bezpośrednio w punkcie szczepień (ich adresy są na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia).

W każdym przypadku pacjent umawia się na dwie wizyty. Szczepionka przeciw Covid-19 wymaga bowiem podania dwóch dawek.

Osobie, która zgłosi się w wyznaczonym terminie do punktu szczepień, najpierw zmierzona zostanie temperatura. O tym, czy będzie mogła poddać się szczepieniu, zadecyduje lekarz po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu z nim wywiadu na temat jego zdrowia. Konieczne będzie też wypełnienie „kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw Covid-19”. Druk ankiety dostępny jest na stronie MZ. Można go wcześniej wydrukować i wypełnić. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony.

Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu. Przypominamy, że szczepienia są dobrowolne i nie trzeba za nie płacić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama