Pierwsze urządzenia mają trafić na wyposażenie inspektorów GITD w drugiej połowie 2021 r., zaś realizacja całego zamówienia potrwa do 2022 r. Ponadto, pracownicy Inspektoratu zostaną wyszkoleni z ich obsługi. Całe przedsięwzięcie pochłonie ok. 30 mln zł. W sumie GITD zostanie „uzbrojonych” w 16 nowych jednostek diagnostycznych, którymi będzie kontrolować pojazdy w całej Polsce. Można się więc spodziewać, że w każdym województwie znajdzie się jedno z nich.
Urządzenia znacznie przyspieszą czas prowadzenia kontroli, ponieważ stan techniczny zatrzymanego pojazdu będzie można dokładnie ocenić w ok. 20 minut. Jednostka mobilna pozwoli ocenić kondycję układu kierowniczego i hamulcowego, zawieszenia oraz elektroniki, ale również zdiagnozować układy bezpieczeństwa i to, czy dany pojazd nie powoduje szkód dla środowiska. Przebieg całego badania będzie na miejscu monitorowany i dokumentowany, więc nie ma mowy u jakichkolwiek uchybieniach lub przymykaniu oka na "niegroźne" usterki. Wedle wstępnych wyliczeń, dzięki mobilnym jednostkom diagnostycznym GITD będzie mogło przeprowadzać nawet dwa razy więcej kontroli.
Te urządzenie to kolejny etap realizacji projektu "Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego", w ramach którego GITD wyposażyło się już m.in. w nowoczesne testery diagnostyczne, wagi samochodowe, sonometry (mierniki hałasu) i dymomierze.



![Nie przegap [5-7 grudnia]: Mikołajki, wystawy, koncerty, konkursy](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-nie-przegap-5-7-grudnia-mikolajki-wystawy-koncerty-konkursy-1764940108.jpg)
![Podczas wycinki upadające drzewo uderzyło mężczyznę. Zabrany do szpitala śmigłowcem LPR [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-podczas-wycinki-upadajace-drzewo-uderzylo-mezczyzne-zabrany-do-szpitala-smiglowcem-lpr-film-1764936663.jpg)
![Zginął 46-letni motorowerzysta. Sprawca uciekł z miejsca wypadku. Był pod wpływem alkoholu [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-uciekl-z-miejsca-wypadku-byl-pod-wplywem-alkoholu-film-1764928032.jpg)



![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [30-11-2025] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-23-11-2025-1764493411.jpg)








Napisz komentarz
Komentarze