Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Nasz człowiek na festiwalu w Gdyni

Piotr Stelmaszczuk, współtwórca Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rewers w Chełmie, oceniał w tym roku filmy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był jednym z trzech członków jury Polskiej Federacji DKF, którzy nagrodzili wybrany film nagrodą zwaną Don Kichotem.
Nasz człowiek na festiwalu w Gdyni

- Zadaniem naszego jury było wybranie filmu z rekomendacją dla DKF-ów. My nie wybieraliśmy najlepszego filmu, tylko taki, który naszych widzów skłoni do refleksji, zastanowienia i dyskusji - tłumaczy Piotr Stelmaszczuk, specjalista do spraw kina w ChDK, prezes DKF Rewers.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni miał w tym roku formę pokazów on-line. Odbywały się na platformie festiwalowej, w wirtualnych salach kinowych, zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji.

- Platforma festiwalowa umożliwiała ponadto oglądanie konferencji prasowych z udziałem twórców, dawała też dostęp do wydarzeń towarzyszących: debat, spotkań, webinariów i innych - wyjaśnia Stelmaszczuk.

Na platformie on-line dostępne były wybrane filmy konkursowe oraz dodatkowe materiały multimedialne. W związku z ograniczeniami licencyjnymi nie można było, niestety, pokazać on-line szerokiej publiczności wszystkich filmów z konkursu głównego.

- Chodzi o to, że niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji - tłumaczy nasz rozmówca.

Do konkursu głównego zgłoszono 14 filmów.  Jak zdradza nam chełmianin, w konkursie głównym znalazły się bardzo zróżnicowane pozycje. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników przekonywał, że trudno w tym roku będzie jednoznacznie ocenić, który film zasługuje na główną nagrodę, więc jury konkursu nie będzie miało łatwego zadania. Jak zawsze jednak udało się...

Po raz pierwszy w historii festiwalu nagrodę dla najlepszego filmu otrzymała pełnometrażowa animacja. Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także nagród indywidualnych ogłoszono podczas Gali, która odbyła się w ubiegły weekend. „Złote Lwy” otrzymał film animowany „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Srebrne Lwy” dostał „Sweat”, a  „Złotym Pazurem” w kategorii „Inne Spojrzenie” wyróżniony został film „Magnezja".

Don Kichota, przyznawanego przez Polską Federację DKF, otrzymał film Iwony Siekierzyńskiej "Amatorzy". Ten sam film dostał też Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

O czym są "Amatorzy"? Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka „Biuro Rzeczy Osobistych”, tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką "Grek Zorba". Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru, oferując im współpracę, stawia określone warunki...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Majster-RuraTreść komentarza: Przecież odkąd przyjęliśmy władzę, to nie kto inny, tylko Donald Tusk (czy ktoś go lubi, czy nie), wywalczył gigantyczne pieniądze dla Polski, tj. ponad 600 miliardów złotych- większej obłudy i zarozumialstwa wymyslić się nie da ,dokładnie jak z działalnościa posła na rzecz Chełma, praktycznie zerowa ,a zadufanie w sobie pod niebiosaData dodania komentarza: 02.05.2024, 16:59Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!Autor komentarza: andyTreść komentarza: blokowali środki KPO dopóki się rząd nie zmienił na ten "właściwy" - tam nie obowiązuje żadne prawo tylko polityka i widzimisieData dodania komentarza: 02.05.2024, 12:47Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!Autor komentarza: andyTreść komentarza: lepszy fotoradar niż te progi zwalniająceData dodania komentarza: 02.05.2024, 12:44Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: JanoTreść komentarza: Podnieść wysokość mandatów razy dwa.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:54Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: JarekTreść komentarza: W Chełmie na ruchliwych ulicach powinny stanąć Fotoradary ! żeby trochę powstrzymać zapały i brawurową jadę kierowców którzy ignorują przepisy ruchu drogowego !!Data dodania komentarza: 02.05.2024, 09:18Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowym
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama