Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ma być lepiej i szybciej

Na początku przyszłego roku ma ruszyć kolejny program prozdrowotny opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. Działania mają jeden cel – jak najszybsze odbudowanie zdrowia Polaków nie tylko w części dotyczącej covidu. - Każde zaniedbanie prowadził do realnych konsekwencji – przyznał Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Ma być lepiej i szybciej

Program zakłada między innymi profilaktykę osób w wieku od 40. do 65. roku życia, zdjęcie limitów z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rozbudowanie sieci placówek leczących choroby onkologiczne i kardiologiczne, a także opieki środowiskowej w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Ma być realizowany od początku przyszłego roku.

Program profilaktyki 40 plus zakłada badania m.in.: morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, moczu. Ma objąć ponad 13,5 mln Polaków.

Drugim elementem planu odbudowy zdrowia Polaków jest „zdjęcie limitów ze specjalistyki”.

– Mamy uzgodnione z Narodowym Funduszem Zdrowia, że limity, które obowiązują w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, zostaną zniesione, bo to umożliwi nadrobienie pewnego deficytu zdrowia, który został wygenerowany poprzez pandemię, ponieważ nie dbaliśmy o swoje zdrowie tak, jak robiliśmy to wcześniej – powiedział Niedzielski.

Minister zaznaczył, że trzeci element strategii ukierunkowany jest na leczenie szpitalne i dotyczy tzw. głównych zabójców w Polsce, czyli raka i chorób kardiologicznych.

– Chcemy poszerzyć funkcjonalność krajowej sieci onkologicznej, wprowadzając dodatkowe elementy profilaktyczne i rozbudowując ją, ponieważ ona ma cały czas charakter pilotażu, który nie jest na terenie całego kraju jeszcze realizowany – oświadczył Niedzielski.

Zapowiedział jednocześnie, że zostanie zbudowana „krajowa sieć kardiologiczna, która będzie miała zdefiniowane ośrodki referencyjne, jakie w skoordynowany sposób będę - tak, jak w onkologii - prowadzić pacjenta między różnymi fazami leczenia”. 

Szef resortu zdrowia zwrócił również uwagę na to, że jednym z ubocznych skutków pandemii jest coraz słabsze zdrowie psychiczne młodych.

– Czas odosobnienia, izolacji, ograniczania kontaktów międzyludzkich szczególnie źle odbija się w grupie młodzieży. Wydaje się, że to ona jest tą pandemią od strony psychicznej najbardziej dotknięta, dlatego będziemy kontynuowali proces rozbudowy tzw. opieki środowiskowej dla młodzieży, ale też dla osób dorosłych – powiedział Niedzielski.

Zaapelował równocześnie, by osoby, które mają kłopoty ze zdrowiem, nie obawiały się wizyty u lekarza ze względu na zagrożenie koronawirusem. Podkreślił, że Polacy chorują tak jak przed wybuchem epidemii, ale wiele osób z obawy przed zakażeniem nie decyduje się na wizytę u lekarza, co może być niebezpieczne.

Przyznał równocześnie, że dostęp do opieki zdrowotnej jest utrudniony. Jako przyczynę ograniczenia wymienił przekształcenie łóżek szpitalnych w covidowe, ale też wprowadzenie na szeroką skalę teleporad. Poinformował, że pracujący przy resorcie zespół opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie.

NFZ już od kilku miesięcy monitoruje dostęp do placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Sprawdza między innymi, czy można się dodzwonić i kontroluje te placówki, w których są problemy z kontaktem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama