Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Stokrotka chce do Białopola

Rada gminy ma twardy orzech do zgryzienia. Musi zdecydować, czy zezwolić na sprzedaż działki w centrum Białopola. To by było zielone światło dla budowy Stokrotki, która może być poważną konkurencją dla sklepu i piekarni należących do miejscowej GS Samopomoc Chłopska.
Stokrotka chce do Białopola
Kadr z sesji rady gminy
Autor: Fot. UG Białopole

- Czas już wyjść z komuny, postawić na konkurencję i zmienić wizerunek naszej gminy. Ten stary, brzydki przystanek już dawno należało wymienić - mówią jedni mieszkańcy. - Supermarkety są wszędzie. Nie muszą szpecić naszego centrum i zasłaniać targowiska. Takiego dobrego chleba, jaki piecze nasza piekarnia, nigdzie nie dostaniemy. Tu mogłoby powstać coś innego - komentują inni.

Sprawa budowy Stokrotki ujrzała światło dzienne całkiem niedawno. Przedstawiciele Spółki IUS PRO z Lublina chcą kupić od gminy działkę położoną tuż za murowanym przystankiem w Białopolu, blisko targowiska. Deklarują, że wybudują tam sklep, który ma zamiar wydzierżawić sieć Stokrotka. Inwestorów interesuje tylko to jedno miejsce, w samym centrum. By doszło do sprzedaży, kuszą władze gminy obietnicą ustawienia nowej wiaty przystankowej i wybudowania parkingu z 19 miejscami postojowymi.

- Ta decyzja musi być podjęta po konsultacjach ze społeczeństwem - uważa wójt gminy Henryk Maruszewski.

Zaprosił na sesję przedstawicieli spółki z Lublina, Roberta Łuczkiewicza i prezesa Andrzeja Wąsika, by sami wyjaśnili swój wniosek o sprzedaż działki gminnej.

- Powstanie estetyczny budynek o powierzchni 460 metrów. Około 15 do 20 osób znajdzie w tym sklepie zatrudnienie - deklarował Łuczkiewicz, podkreślając, że dzięki tej inwestycji mieszkańcy Białopola nie będą musieli jeździć do innych miejscowości na zakupy. Sklep Stokrotka ma powstać m.in. również w Dubience.

Radnych jednak tak łatwo nie przekonano. Pojawiły się wątpliwości, czy spółka przypadkiem nie chce zarobić na sprzedaży atrakcyjnej nieruchomości i zamiast sklepu, w centrum Białopola powstanie tam coś innego. Przedstawiciele spółki temu zaprzeczali i obiecali, że przedstawią do wglądu umowę z siecią Stokrotka. Jest też problem techniczny, bo działka stanie się własnością gminy dzięki scaleniu, a decyzja scaleniowa nadal nie jest podpisana. Nie wiadomo, kiedy gmina będzie mogła ją sprzedać.

- Od zawsze moim marzeniem było, żeby ta działka była własnością gminy. To, co nam proponujecie wybudować, to tylko prostokąt z płaskim dachem. Tracimy natomiast bezpieczeństwo zatoki autobusowej i likwidujemy dojazd do targowicy. Po co, skoro Lewiatan spełnia swoje zadanie? - stwierdził radny Sławomir Pawelec. Nie dał się przekonać przedstawicielom spółki z Lublina i był tej inwestycji stanowczo przeciwny.

- Szkoda, że inni radni się nie wypowiedzieli. Czy wam mieszkańcy nie mówili, że czegoś w gminie brakuje? - zastanawiał się wójt, dodając, że będzie to twardy orzech do zgryzienia. Decyzji na sesji nie podjęto i zapewne jeszcze nieraz temat wróci na obrady.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sąsiad 14.12.2020 08:25
Który Wójt zostawił takie zadłużenie naszemu Gierkowi?

mieszkaniec 10.12.2020 08:11
Niech w końcu coś spłacą trochę tego kredytu bo jak tak dalej pójdzie to te 2miliony 600tysięcy będzie spłacone do 2100 roku a może i później.

Piesek Leszek 10.12.2020 11:24
Drogi ,,mieszkańcu,, nie martw się o kredyt... Są żyranci z kapitałem, więc spłaca.... Historia zna przypadki, że nie ważne czy dasz radę spłacić ważne jest aby brać....

Obywatel 10.12.2020 11:27
Nasz Gierek nie patrzy na kredyty ważne to aby rocznie dostał pensje w wysokosci ponad 100 tysięcy złotych?

Obiektywny Samorządowiec 13.12.2020 10:53
Obywatelu i Mieszkańcu dlaczego krytykujecie tak infantymnie nie sięgając do faktów i prawdy. Czy wiecie, że ten Gierek gdy obejmował obowiązki w 1994r. Gmina była na granicy bankructwa i musial uregulować faktury na ponad 600 tys. zł za budowę oczyszczalni na przy budżecie ok 1 mln zł. Kredyty zostały zaciągnięte na inwestycje m.ln. szkoła z salą gimn. ok 20 km dróg. A zadłużenie gminy spłacane jest na bieżąco i jest jednym z najniższych w powiecie. Gmina podobnie jak obecnie rolnik nie może rozwijać bez wspomagania kredytami. Przy wynagrodzeniu odejmij 30% , bo ta część idzie na inwestycje a być może dla Was na 500+, poza tym od 27 lat w gminie jest spokój dzięki wójtowi , który stara się wszystkie problemy rozwiązywać komrowisowo.

prezes 14.12.2020 08:35
Kompromisowo to rozwiązał odwołanie w Buśniu że nic nie zrobił i scalenie stoi. Było 600tys. a teraz jest 2mln 600tyś to widać jaki to gospodarz. Owszem kredyty są potrzebne ale nie można cały czas żyć na kredyt .

Kolega 20.12.2020 20:13
Panie Prezesie, aż się prosi doszkolić Was krytykujących, że za scalenie odpowiada starosta a nie wójt, a nie odróżnić relacji zadłużenia 600 tys. zł do budżetu 1mln, a obecnego zadłużenia 2.390 tys. zł do budżetu gminy ponad 15 mln to już 1 z matematyki. Od chwili wprowadzenia ustawowego limitu zadłużenia samorządów każdy wójt nie może żyć na kredyt - wydatki bieżące muszą co najmniej pokrywać się z wydatkami bieżącymi, który może zaciągać na zadania inwestycyjne. A poza tym ewentualne kredyty zaciąga rada gminy jak organ stanowiący, a wójt musi taką uchwałę wykonać. Postarajcie sie spojrzeć na wydatki inwestycyjne w podobnej wielkości gminach w ostatnich latach i wtedy zauważycie, że brak jest racjonalnych argumentów do krytyki. No chyba, że ten człowiek Wam się nie podoba, zapewne inni widzieliby by chętnie u siebie.

Premier 21.12.2020 09:59
Byłem na zebraniach scaleniowych i wszystkie obietnice składał Wójt. Radni robią i mówią to co Wójt każe bo jak nie to są krytykowani. Dobrze ktoś porównał tą gminę do Białorusi.

Kolega 21.12.2020 17:21
No to Gierek czy Łukaszenka zdecydujcie się. Nie wiem o co tu chodzi, to PO nie uznaje wyborów demokratycznych,a tu Premier uważa ze tu Białoruś. A przecież wójt wygrał z 70% poparciem a zaświadczenie o wyborze podpisał przedstawiciel Komitetu Wyborczego PIS. A moze to pełna demokracja, a mądre propozycje wójta są akceptowane.

Jasnowidz 17.12.2020 09:01
Obiektywny samorządowcu a to nie Ty byłeś poprzednikiem naszego wójta.

Edward 14.12.2020 19:17
Szanowny ,,mieszkańcu,, nie wiem kto tam u was był wcześniej wojtem, ale wiem, że w latach 1981- 1989 I sekretarzem KCPZPR był gen. Wojciech Jaruzelski?

Botanik 15.10.2020 08:43
koniczyna nie chce stokrotki

Xyz 09.10.2020 20:07
Szkoda ze nie chcą stokrotki było by otwarcie i tradycyjne oblanie inwestcji dla naszych posłów.

Rysia 08.10.2020 17:13
Dlaczego GS ma mieć monopol na gminę Białopole, konkurencja jest wskazana dla konsumenta

Jan 08.10.2020 22:28
Radni przyczynili się do dalszego uwstecznienia naszej gminy i podjęli decyzję by nie sprzedawać tego terenu pod budowę ,,Stokrotki,, tylko pozostawić go we własności gminie. Ludzie zastanówcie się ,teren wokół przystanku to PRL w kwiecie rozwoju, ale najwidoczniej ciężko jest przestawić się na nowe tory i konkurować w rozsądny sposób! ale jak można się domyśleć Trzech radnych z Gminy Białopole zasiada w radzie nadzorczej GS Białopole i w mojej ocenie nie powinni zabierać głosu w tej sprawie ponieważ nie są stronniczy....

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama