Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 13:18
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Zabytek chcą oddać prawosławnym

To dalszy ciąg sporu o pamięć o prawosławnych mieszkańcach kresów. Pan Romuald z Olsztyna od lat pisze pisma i skargi na parafię rzymskokatolicką w Buśnie, bo uważa, że nie dba ona o dawny cmentarz prawosławny ani o historię zapisaną w księgach parafialnych.
Zabytek chcą oddać prawosławnym

Pan Romuald Zieliński z Olsztyna od kilku lat upomina się o uporządkowanie zabytkowego cmentarza w Buśnie. Interweniował u konserwatora zabytków i pisał skargi do biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Temat jest mu bliski, bo jest wnukiem zmarłego, prawdopodobnie na tyfus, i być może pochowanego na tym cmentarzu Jakuba Libusia.

"Proboszcz powinien się wstydzić za zacieranie historii byłych mieszkańców, którzy spoczęli na zawsze na ziemi busieńskiej. Zapraszam przedstawicieli gminy i parafii do zapoznania się ze stanem tego cmentarza, pozbawionego nawet tablicy informacyjnej, zarastającego krzewami" - zapisał do naszej redakcji pan Romuald. 

Tak samo od lat upomina się o ujawnienie dokumentów metrykalnych dotyczących jego rodziny "zalegających w kancelarii parafialnej". Jego pisma trafiają teraz do nowego proboszcza parafii Piotra Rawlika.

"Parafia rzymskokatolicka w Buśnie jest tylko administratorem tego cmentarza, ale, jak na wszystkich cmentarzach, o groby troszczą się osoby, których zmarli są w nich pochowani. Również na takich zabytkowych cmentarzach, jak na Monte Casino czy Orląt Lwowskich, porządki przy grobach robią wolontariusze z Polski" - wyjaśnia ksiądz Rawlik.

Tak też było w przypadku cmentarza w Buśnie.

- Polacy jeżdżą za Bug, żeby porządkować polskie cmentarze, i do nas Ukraińcy przyjeżdżali autobusem i robili porządki przy grobach. Nawet obiad im zapewnialiśmy. Od około sześciu lat nie interesują się już tym cmentarzem - mówi wójt Henryk Maruszewski.

Jak przypomina sobie wójt, do roku 1984 cmentarz był tak zaniedbany, że właściwie nikt nie wiedział, że on tam jest. Potem parafia administrująca cmentarzem zrobiła porządek i od czasu do czasu teren był koszony. Ukraińskie wycieczki się skończyły, gdy wzmogły się za granicą ruchy nacjonalistyczne. Coraz trudniej było Polakom i Ukraińcom rozmawiać o wspólnej historii. Cmentarz znowu popadł w niełaskę.

- Nie mam zamiaru, jako wójt, wchodzić w kompetencje księdza, który administruje tym terenem - zapewnia Maruszewski. - Podobny cmentarz jest w Strzelcach, ale jego właścicielem jest parafia prawosławna. Jest zaniedbany nawet bardziej niż cmentarz w Buśnie - dodaje wójt.

Ponieważ na starym cmentarzu w Buśnie pochówków katolickich jest niewiele, parafia nie bardzo widzi swoją rolę w upamiętnianiu tego miejsca.

"Jest propozycja parafian, aby część prawosławną cmentarza oddać parafii prawosławnej w Chełmie" - podaje ksiądz Rawlik. Na razie to tylko propozycja i nie wiadomo, co na to odpowiedziałaby strona prawosławna.

"Pan Zieliński, mimo wielu odpowiedzi ze strony mego poprzednika i Kurii Zamojsko-Lubaczowskiej, nie chce zrozumieć, że parafia nie posiada ksiąg sprzed 1920 r. On sam, jak napisał nie jest pewny, gdzie to miało miejsce, w jakiej parafii" - dodaje ksiądz Rawlik, sugerując że to złośliwość ze strony autora skarg i szukanie rozgłosu. "Zapraszam pana Zielińskiego, aby przyjechał i sam sprawdził" - zachęca ksiądz proboszcz z Buśna.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
RZOl 29.10.2020 11:18
dzielny proboszcz konfabuluje swoimi kłamliwymi sugestiami , że nie posiada dokumentów metrykalnych sprzed 1920r, nie zna zasobu parafialnego , nie ma też krzty dobrej woli ujawnienia dokumentów, nawet tych niekompletnych. Jego poprzednik zmarły ks. W Joniec usiłował przekazać je władzy gminnej która milczy. Z uwagi na kiepski stan zabrał je na plebanię. Następcy ks. A Łuszcz oraz obecny ks. P Rawlik skutecznie kamuflują stan posiadania. Uwagi dot. szukania rozgłosu, bądź niewiedzy o miejscu pochówku Libuś Jakuba są cyniczne złośliwe. Proboszcz nie zna tragicznej historii ziemi busieńskiej i jej mieszkańców. Brakiem działań i takimi wypowiedziami utrwala wśród parafian przekonanie ,że na cmentarzu prawosławnym pochowani są "wrogowie etc.". O pomyśle przekazania tego cmentarza parafii prawosławnej w Chełmie nie słyszał ani nie wie aktualny jej administrator . Smutne, że proboszcz robi taką "robotę" przy aprobacie i braku reakcji biskupa diecezjalnego z Zamościu . Parafianie otwórzcie oczy. Tam leżą w dużej części wasi przodkowie.

Luiza 01.11.2020 10:05
Kolego, przyjedz, zakasaj rękawy i do roboty, na co czekasz, aż ktoś Cię wyręczy, komentować każdy potrafi....

ewanda 03.11.2020 22:53
p Luizo, proszę odwiedzić ten mały cmentarz zwany pogardliwie "prawosławnym" i poznać wątpliwe efekty ks.Rawlika ; proboszcza , który zaciera ślady historii i pamięci pochowanych mieszkańców Buśna. Taki z niego katolik , nie znający tragicznych czasów zaborów historii prostych mieszkańców rolników itp. Zniszczyć zatrzeć ,liczy się tylko historia od 1921roku kiedy siłą przejęta została cerkiew i przemianowana na kościół ,w którym parafianie modlą się , i którym to nie przeszkadza. Efekty panowania kościoła w Buśnie aktualne są stany cmentarza greko katolickiego budowniczych tej byłej cerkwi, oraz prawosławnego . Proboszczowi właścicielami jakoś nie przeszkadza też gospodarowanie na przejętych gruntach rolnych po prawosławnych. Rażąca hipokryzja . Skutecznie mąci w głowach parafian i wyzwala niezdrowe animozje. w odniesieniu do historii i byłych mieszkańców . Parafianie ocknijcie się , przejrzyjcie na oczy i poznajcie trochę zwykłej historii, A panią Luizę namawiam do zwiedzenia tej tragicznej nekropolii i namówienia proboszcza do oczyszczenia obu ww cmentarzy. To wasza historia.

Luiza 04.11.2020 10:13
Zapraszam Cię drogi ,, krytyku,, do Buśna na wspomniany cmentarz i razem w zachowaniu obostrzeń sanitarnych we dwoje posprzątajmy ten cmentarz, przyjmujesz wyzwanie????

zewanda 05.11.2020 21:43
smutna odpowiedź prawdziwej katoliczki, nie znającej krzty historii tych ziem i "działań" proboszcza . Zachęcam do udania się na plebanię i poznania bałaganu metrykalnego parafii. Proboszcz potrzebuję pomocy w zorganizowaniu jego spisu (jeżeli nie zniszczył posiadanych dokumentów). P Luizo być może tam pochowani tam są Pani i proboszcza przodkowie których nie chcecie poznać. Nie razi was tragiczny stan tych cmentarzy który jest miarą waszego; parafialnego katolicyzmu i człowieczeństwa. Życzę obiektywizmu i poznania tragicznej historii Buśna. Jak na razie proboszcz efektywnie zmącił myślenie parafian i wrogo nastroił do sprawy uporządkowania obu cmentarzy których jest właścicielem formalnym , duchowym i moralnym. Proszę o refleksję.

Luiza 06.11.2020 09:12
Czyli tylko potrafisz krytykowac... Nie chcesz wziąć się do pracy i zrobić wspólnie porządek, najlepiej stać z boku i wszystko nadzorować. Proszę o refleksje☺️

Luiza 02.12.2020 15:28
Zewanda, przyjeżdżasz do Buśna robić porządek na cmentarzu o którym,, ciągle bijesz pianę,, czy już zamilkłes??? Pamiętaj ja jestem gotowa by razem zrobić tam porządek i zawstydzić tamtejszego proboszcza swoją pracą ...

zewanda 25.01.2021 22:06
Szanowni parafianie, nie chcecie poznać historii waszej ziemi i waszych przodków. Tacy z Was chrześcijanie katolicy, odwracacie się od przeszłości . Proboszcz nastroił Was negatywnie i pogardliwie do przeszłości historycznej Buśna, kościół parafialny neguje tragiczną historię mieszkańców którzy nie ze swej woli znaleźli się w objęciach zaborcy na ponad 120 lat. Na cmentarzu prawosławnym i unickim "leżą" wasi przodkowie. We wsi mieszka wielu ich potomków zapominając o nich a nawet wstydząc się tego faktu. Kościół za to gospodarzy na wielu działkach rolnych ( odpłatnie wydzierżawia), adaptując byłą cerkiew na kościół katolicki. Proboszcz okłamuje was mówiąc ,że jest tylko administratorem a faktycznie działki cmentarne są własnością parafii . Wybierzcie się na ten cmentarz a ujrzycie dokonania proboszczów , zakrzaczenia etc. Ozdobą jest zalegający od lat kontener śmieciowy. Wstyd i hańba dla parafii. Proboszcz judzi i bredzi o pomyśle przekazania cmentarza dla parafii prawosławnej w Chełmie której proboszcz ks.dr. Jarosław Szczur nic o tym złudnym i bzdurnym pomyśle nie wie. Taki jest Wasz przewodnik duchowy, współczuję Wam. Przejrzyjcie na oczy.

Luiza 26.01.2021 20:07
Nie wiem co bierzesz, ale bierz pół albo zmień deelera?

RZemek 12.09.2021 11:18
Luizo -głupawy nierealny zarzut . Jeżeli jesteś taką katoliczką to odwiedź te cmentarze i naocznie przekonaj się jak Was roluje i okłamuje Proboszcz. RP. Jesteście zaślepionymi "robotami" w jego ręku . Mogę pogratulować takiego fałszywego katolicyzmu ,lekceważącego historię ziemi busieńskiej oraz Waszych przodków. Ocknijcie się Wy katolicy. Parafia jest właścicielem prawnym tych cmentarzy a nie administratorem jak Wam sączy Proboszcz.

Aty 20.04.2021 18:27
Rażąca hipokryzja to oskarżanie człowieka, którego się nie zna o tak straszne rzeczy.

efa 03.10.2021 10:57
do ATY przejrzyj na oczy jak Wasz leniwy kaznodzieja roluje parafian

Jeju 20.04.2021 18:25
Otóż to! Tyle energii i czasu zmarnował na to upominanie, a mógłby tyle wysprzątać w tym czasie.

RZOl 30.10.2021 21:13
ks. Rawlik P oraz Wójt UGminy plotą głupstwa swoim "poddanym" wiedząc,że ich wupowiedzi i ocen nikt nie zweryfikuje. Co to za Wójt , który mówi że nie wiedziano o cmentarzu prawosławnym, głupi żart. A proboszcz swoją wypowiedzią dyskwalifikuje siebie jako kapłana, okopał się w plebani nie ucząc się historii busieńskiej. A swoicj przodków ma też osadzonych w czasach "zaborowych". Wstyd proboszczu.

Komandos 27.09.2020 19:27
Kochani spokojnie Pan Wójt obiecuje że za trzy lata odchodzi na emeryturę tak więc jako taki wielki społecznik chce prawdopodobnie sam zrobić porządek na tym cmentarzu także uzbrójcie się w cierpliwość a może zostanie nagrodzona.

Karol 29.09.2020 16:19
Obiecanki Wójta są legendarne, a słowo nie warte splunięcia!

zieroz OL 10.09.2020 22:39
próżność i bierność kolejnych proboszczów parfii pw WNMP w Buśnie jest porażająca. Jako właściciel nieruchomości - cmentarza zabytkowego prawosławnego lekceważy od lat obowiązki właścicielskie i administracyjne co przejawia się katastrofalnym stanem utrzymania , brakiem tablicy informacyjnej oraz odradzającym się zadrzewieniem ,krzewami , trawami etc. Kompromitacja opieki nad tym świętym obiektem na którym spoczywają zmarli mieszkańcy tych ziem. A co robi rada parafialna wierna złośliwemu proboszczowi którego poczynań nie zauważa również bierny Biskup diecezjalny z perspektywy Zamościa. Jaki pan taki kram. Odrębną sprawą jest spolegliwość wójta gminy Białopole.Tam nie ma wrogów, pochowani to mieszkańcy tej ziemi którzy znaleźli się w "objęciach" zaborcy. Zadziwiająca jest postawa i nastawienie katolików z parafii Buśno którzy w ramach społecznej postawy mogą zlikwidować samosiewy ,trawy itp. To obciąża wasze sumienia.

Wacek 27.09.2020 18:57
Umieśćmy w planie zagospodarowania przestrzennego gminy w tym miejscu kopalnie gliny?

Henryk 29.09.2020 16:32
Wacek, weź zażyj jakieś czopki na uspokojenie!

Karol 01.10.2020 09:23
I co pomogły czopki? Bo też muszę coś zażyć bo mnie nosi.

Parafianin 29.09.2020 16:27
Kim Ty jesteś, żeby nas oceniać? O nasze sumienia to się nie martw! Jak Ci tak bardzo zależy na zadbaniu o cmentarz, to rusz 4 litery, sprzed ekranu, daj przykład! Przestań widzieć, tylko drzazgi w oczach innych...

rzemek 22.02.2021 15:53
szanowni parafianie przyjrzyjcie się "prawdziwej" robocie proboszcz Rawlika. Robi Wam wodę w głowach. Człowiek który pochodzi z parafii w Tomaszowie i posiada przodków w czasach "zaborowych" wypłukał Wam myślenie ,szacunek i pamięć o przodkach pochowanych na cmentarzu unickim i prawosławnym w Buśnie. Bezczelny leń który nie potrafi zorganizować opieki i porządku na ww cmentarzach . Jakie on ma prawo decydować o historii ziemi busieńskiej i pochowanych byłych mieszkańcach Buśnia. Cyniczny "pasterz" . Przejrzyjcie na oczy jakiego macie w kościele katolika. Potrafi brać dopłaty za przejęte tereny rolne które wydzierżawia oraz wyduszać pieniądze o parafian a leni się z właściwego utrzymania starych zabytkowych ww cmentarzy. Wstyd i żenada. Zorganizujcie i zróbcie porządek na tych cmentarzykach na których leży wasza historia.

zainteresowanyRZ 04.05.2021 10:38
jestem Człowiekiem, którego irytuje bierność parafian słuchających bezkrytycznie i ślepo swojego księdza. Proboszcz cynicznie rzuca "pomysły" których sam nie realizuje np. przekazanie cmentarza parafii prawosławnej w Chełmie , nie skontaktował się z jej proboszczem) , konfabuluje ws opieki nad cmentarzem prawosławnym. Parafia jest właścicielem a nie tylko administratorem , cyniczny leń i kłamca. Zmarli Prawosławni , rodowicie mieszkańcy Buśna wywodzący się z okresu zaborów nie zasługują na takie traktowanie. Najwyższy stopień ignorancji i lekceważenia przez księdza Rawlika P, taki zwykły prostacki anty kapłan. Bóg jest jeden dla różnych wyznań. Dla niego ważne grunty rolne za które kasuje dopłaty itp. Parafianie zajrzyjcie na ten skrajnie zaniedbany cmentarz a zobaczycie stan dokonań księdza. Tam leżą wasi przodkowie i znajduje się wasza historia której nie chcecie znać a nawet wstydzicie się. Światełko możecie postawić na pordzewiałym śmietniku, brak podstawowej tablicy informacyjnej . Wstyd i hańba dla księdza i takich katolików wypranych z chrześcijańskiego myślenia i zachowania.

ZIREK 22.10.2020 23:04
drodzy "katolicy" z Buśna, dalej zachowujcie bierne postawy pod wodzą nowego proboszcza ks. Rawlika P, który widzi na cmentarzu prawosławnym tylko wrogów i nieprzyjaciół. Prawdziwie "katolicka i chrześcijańska postawa" . "Brawa" za postawę ekumeniczną. Ten ksiądz nie zna historii tych ziem i zniewolonych przez zaborcę mieszkańców Buśna. Parafianie nie chcecie nawet wiedzieć ilu waszych przodków tam pochowanych. Tam nie leżą zaborcy. Tak Was wyszkolili kolejni proboszczowie. Wstyd za waszą postawę i niewiedzę. Jesteście gotowi zaorać i zetrzeć ten cmentarz. Brak troski i utrzymania tego cmentarza chociażby w podstawowym zakresie obciąża Wasze sumienia.

Leszek 10.09.2020 17:01
Brawo Panie Romualdzie, trafił pan w punkt, mam nadzieję, że dopnie Pan godnego poszanowania pamięci osób pochowanych w tym miejscu...

ZRom 19.07.2021 19:03
mam prośbę o zwiedzenie cmentarza prawosławnego, ocenę stanu utrzymania zrobienie i podesłanie kilku charakterystycznych zdjęć obejmujących rażące zaniedbania w jego utrzymaniu "oddających" troskę proboszcza. Podam adres poste restante w Olsztynie ,zwrócę koszty etc. Pełna dyskrecja.

Reklama
Reklama