Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:49
Reklama

A kuku Bojarczuku

Szykuje się prawdziwie artystyczna uczta w ramach Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Druga edycja cyklu wydarzeń wystartuje 23 sierpnia. Z powodu reżimu sanitarnego liczba miejsc będzie jednak ograniczona. Dlatego należy się pospieszyć z odbiorem bezpłatnych wejściówek w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury.
A kuku Bojarczuku

Druga edycja muzyczno-literackiego festiwalu będzie miała miejsce w dziesiątą rocznicę jego pierwszej odsłony, której pomysłodawcą i organizatorem był Mariusz Kargul, krasnostawski animator kultury, dziennikarz, prozaik i publicysta.

- Powrót do idei festiwalu to hołd złożony bezinteresownej działalności animacyjnej przedwcześnie zmarłego Mariusza, jak i promocja postaci oraz twórczości patrona wydarzenia, poety Stanisława Bojarczuka - mówi inicjator cyklu wydarzeń Wojciech Machejus.

Festiwal Sztuk Krasnych rozpocznie się koncertem „Nie tylko Starsi Panowie”. W sali widowiskowej KDK o współpracy Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory opowiedzą Monika i Grzegorz Wasowscy. Goście to autorzy książek o Kabarecie Starszych Panów. W drugiej części wieczoru kompozycje Jerzego Wasowskiego zaprezentują Bogdan Hołownia (uznany pianista jazzowy) i Piotr Zubek (młody wokalista ze sporym dorobkiem koncertowym oraz debiutem płytowym na koncie). Początek o godz. 18.

Wrześniowa część festiwalu rozpocznie się 12 września w sali konferencyjnej KDK spotkaniem autorskim z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej, który obecnie prowadzi fundację jej imienia. Początek o godz. 16. Dwie godziny później rozpocznie się koncert „A kuku Bojarczuku” w wykonaniu Chłopców Kontra Basia. Na specjalne zamówienie Basia Derlak i towarzyszący jej zespół wykonają piosenki skomponowane do słów Stanisława Bojarczuka.

Dzień zwieńczy potrójne spotkanie słowno-muzyczne. O godz. 20.00 w sali widowiskowej porozmawiają ze sobą Marcin Świetlicki, Mariusz Czubaj i Krzysztof Varga. Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich książkach, a także o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce.

- Panowie nie wykluczają, że opowiedzą zupełnie o czymś innym. Znakomitym dodatkiem do rozmowy będzie oprawa muzyczna stworzona przez Marcina Świetlickiego - melorecytacja i Mariusza Czubaja - saksofon tenorowy - śmieje się Wojciech Machejus.

Trzeci dzień imprezy (13 września) otworzy występ Moniki Krajewskiej. Artystka zaprezentuje repertuar oparty na wierszach Mariusza Kargula z tomiku „Niewczesny pogrzeb wierszoroba”. Usłyszymy „Stolicę Różaną", „Płaikiem, gaikiem” czy „Kręgi energii”. Po recitalu na scenie pojawi się za Mariusz Lubomski z zespołem. Artysta tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weilla-Brechta i Toma Waitsa.

- Ostatnim akcentem festiwalu będzie program pn. „Baaa…”, który zaprezentuje mistrz słowa nieśpiesznego Andrzej Poniedzielski. Skończymy wieczorem pełnym humoru niezwykle inteligentnego, a zarazem łagodnego, satyry, piosenki - zapowiada Wojciech Machejus.

Festiwal Sztuk Krasnystaw im. Stanisława Bojarczuka jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krasnystaw na rok 2020. Bezpłatne zaproszenia na poszczególne wydarzenia dostępne będą w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury od 18 sierpnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama