Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 14:08
Reklama Reklama firmy Pomix

Na wodzie jak na drodze

Wysokie temperatury skłaniają Polaków do wypoczynku tam, gdzie jest woda i można się schłodzić. Na kąpieliskach korzystamy ze sprzętu do pływania. Często jednak zapominamy, że wsiadanie do niego po spożyciu alkoholu i bez odpowiedniego przygotowania jest groźne oraz karalne. Te restrykcje dotyczą m.in. pływania w kajakach, na rowerach wodnych i w łódkach.
Na wodzie jak na drodze

W kajaku, pontonie, łodzi wędkarskiej i w zwykłej łódce czy na rowerze wodnym musimy mieć kamizelkę ratunkową lub kapok. Za ich brak grozi nam od 20 do 500 zł mandatu. Ponadto sprzęt wodny musi być oznaczony, posiadać powinien dowód rejestracyjny lub dokumenty bezpieczeństwa, które określają, ile osób może znajdować się maksymalnie na pokładzie.

Poważnym wykroczeniem i naruszeniem przepisów jest wsiadanie na łodzie, zarówno bez silnika, jak i z nim, po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Grozi za to grzywna od 500 do nawet 5000 zł, 14 dni aresztu, a także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Konsekwencje są bardzo podobne jak w przypadku kierowania samochodem na "podwójnym gazie". Co więcej, jeśli wodny patrol policji zabroni nietrzeźwemu sterującemu dalszego pływania, będzie on musiał zapłacić za jego holowanie na brzeg. Mundurowy może także nakazać pobyt w izbie wytrzeźwień, a to wiąże się z kolejnymi kosztami sięgającymi kilkuset złotych.

Na szlaku wodnym może dojść do kolizji lub wypadku, które podlegają takim samym przepisom jak na drodze. Jeżeli nikt nie odniesie obrażeń, zdarzenie kończy się zazwyczaj mandatem i punktami karnymi. Jeśli będą osoby ranne lub ofiary, sprawca podlega karze więzienia od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Sprawę pogorszy stan nietrzeźwości lub ucieczka z miejsca zdarzenia, za co grozi już do 12 lat więzienia. Sąd może także orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - nie tylko tych wodnych, ale również samochodów.

Warto również pamiętać, że mandat i punkty karne można także otrzymać za przekroczenie prędkości na wodzie. Zbyt szybkie przemieszczanie się po powierzchni jest bowiem niebezpieczne nie tylko dla samych podróżujących łódką czy motorówka, ale również dla osób przebywających w tym czasie w kąpielisku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Łukasz 01.07.2022 16:22
Art. 62 ustawy o żegludze środlądowej- proszę bardzo

Krzysztof 27.06.2022 09:12
Proszę podać podstawę prawną że na kajaku pontonie itp jest wymagana kamizelka ratunkowa?? Nie ma takowej więc nie można karać za brak kamizelki

Rafał 29.08.2021 17:42
Autor pisze bzdury. Nie ma podstawy prawnej nakazującej takie wyposażenie w kajaku

KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama