Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zabytki kolejnictwa trafią do muzeum

Miasto planuje utworzenie ekspozycji muzealnej poświęconej historii kolejnictwa w Chełmie. Wystawa zaaranżowana zostanie w odnowionym budynku dworca PKP Chełm Główny.
Zabytki kolejnictwa trafią do muzeum

Urząd dogadał się już z właścicielami eksponatów znajdujących się w dotychczas funkcjonującej izbie pamięci kolejnictwa przy dworcu głównym PKP. Pamiątki związane z tradycjami, jakże ważnej dziedziny życia mieszkańców naszego miasta, zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Muzealnicy zajmą się ich inwentaryzacją.

- To bardzo ciekawe i unikalne przedmioty - zabytki techniki kolejowej, takie jak; elementy infrastruktury kolejowej czy narzędzia pracy kolejarzy, a także pamiątki: mapy, mundury, sztandary, dokumenty, fotografie, a nawet makieta kolejowa - wylicza Dominik Gil z gabinetu prezydenta.

Po przebudowie dworca głównego, w porozumieniu z PKP, eksponaty trafią do wyremontowanego budynku, gdzie planowane jest utworzenie nowej ekspozycji. Przyjęta koncepcja zakłada działalność wystawienniczą oraz edukacyjną. Z jednej strony ma to być miejsce dokumentujące bogate kolejowe tradycje Chełma, a z drugiej, nowa atrakcja na turystycznej mapie miasta - nie tylko dla pasjonatów kolejnictwa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama