Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:24
Reklama

Festiwal filmowy zawita do ChDK

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów, wyjątkowo - ze względu na panującą sytuację - odbyła się online. Mamy jednak dobrą wiadomość dla miłośników kina. Za kilka dni rozpocznie się w Chełmie stacjonarna edycja wydarzenia. W programie pokazy kilkunastu filmów.
Festiwal filmowy zawita do ChDK

- To wyjątkowe wydarzenie, jakiego w Chełmie jeszcze nie mieliśmy - mówi Piotr Stelmaszczuk z Chełmskiego Domu Kultury. - Na prośbę widzów oraz w związku z tym, że kina stacjonarne ponownie się otworzyły, organizator festiwalu postanowił przedłużyć święto kina i zorganizować Wiosnę Filmów również w tradycyjnej wersji. To dla naszego miasta i widzów duże wyróżnienie.

Festiwal najpierw zagościł w warszawskich kinach Amondo oraz Elektronik, a następnie ruszył do wybranych miast w całej Polsce. 16 lipca zawita do Chełmskiego Domu Kultury i zostanie w naszym mieście do 19 lipca.

- Każdego dnia chełmianie będą mogli obejrzeć po trzy filmy - wyjaśnia Stelmaszczuk. - W programie znajdzie się m.in. sześć najlepszych filmów z tegorocznej edycji festiwalu.

W czwartek (16 lipca) pokaz rozpocznie się o godz. 16 węgierskim komediodramatem "Najgorsze wiersze świata". Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w rodzinne strony ma pomóc mu dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Tego dnia widzowie obejrzą także filmy: "Zło nie istnieje" i "Nadzieja".

W piątek o godz. 16 obejrzymy "Sekret bogini fortuny". Przedstawiona przez reżysera historia relacji pomiędzy mężczyznami łączy w sobie elementy komedii romantycznej, kina społecznego i przejmującego dramatu. Ponadto tego dnia zobaczymy także "Martin Eden" i "Tylko zwierzęta nie błądzą".

Festiwalowa sobota rozpocznie się o godz. 15 filmem "Nadzieja". Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia Anja dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne dni pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło. Tego dnia pokazane będą także "Najgorsze wiersze świata" i "Zło nie istnieje".

Podczas ostatniego dnia festiwalu chełmianie będą mieli okazję obejrzeć film"Martin Eden". To przeniesiona na ekran inspiracja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem, intrygująca opowieść o miłości, ambicji oraz rodzącej się świadomości, której akcję reżyser usytuował w Neapolu. W niedzielę obejrzymy również "Tylko zwierzęta nie błądzą" oraz "Sekret bogini fortuny".

Na tym nie koniec festiwalowych atrakcji. Gościem specjalnym będzie znana chełmskim kinomanom Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, organizatorka wielu przeglądów i festiwali, animatorka kultury i wieloletnia wykładowczyni italianistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Na koncie swoich sukcesów ma m.in. zajęcie II miejsca w prestiżowym Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama