Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Pielęgniarki pielęgniarkom

Codziennie walczą o nasze zdrowie i życie. Nie tylko w szpitalach. Gross pielęgniarek i położnych pracuje w podstawowej opiece zdrowotnej. Opiekują się podopiecznymi hospicjum i placówek opieki długoterminowej. Odwiedzają maluchy, które dopiero przyszły na świat. Wszystkie są narażone na kontakt z koronawirusem, niezależnie gdzie pracują. Jedne mniej, drugie bardziej.
Pielęgniarki pielęgniarkom

Pielęgniarkom i położnym z naszego terenu wsparcia udziela Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Chełmie.

- Wszystkim staramy się pomagać – mówi Izabella Chałaj, przewodnicząca OIPiP. – Uruchomiłyśmy aż do odwołania możliwość skorzystania z pomocy w zakresie dostarczania zakupów, środków higieny czy wykupu recept dla swoich członków, w tym osób starszych, samotnych, pozostających w domach na przykład ze względu na kwarantannę.

OIPiP w Chełmie zrzesza pielęgniarki z Chełma i powiatu chełmskiego oraz powiatu krasnostawskiego. Na terenie swojego działania "uruchomiła" wszystkie możliwe instytucje, które mogą wesprzeć pielęgniarki i położne, obecne i byłe, w tym trudnym okresie.

- Jesteśmy w kontakcie z urzędami miast, ośrodkami pomocy społecznej w miastach i w terenie, a także Wojskami Ochrony Terytorialnej – dodaje Chałaj.

Jeżeli chodzi o środki ochrony osobistej, na razie są. Do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Chełmie dotarła też pierwsza partia środków do dezynfekcji i ochrony osobistej dla pielęgniarek i położnych wykonujących świadczenia zdrowotne w formie praktyk zawodowych w domu pacjenta. Środki te zostały przekazane przez Ministerstwo Zdrowia. Pielęgniarki i położne otrzymają je bezpłatnie.

- Jest to pomoc i inicjatywa Zespołu Zarządzania Kryzysowego Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych – wyjaśnia przewodnicząca Chałaj.

Dystrybucją tych środków zajmie się OIPiP w Chełmie. Maseczki, rękawiczki i fartuchy są bardzo ważne, ale ważne jest również wsparcie psychologiczne. Stres towarzyszy bowiem pielęgniarkom i położnym nie tylko w pracy, ale i poza nią, kiedy wracają do domu i martwią się o zdrowie swoich bliskich czy nie narażają ich na zakażenie koronawirusem.

- Każda nasza koleżanka i każdy kolega, którzy tylko potrzebują, mogą uzyskać takie wsparcie – mówi Izabella Chałaj. Pomoc udzielana jest w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym Zdrowia Psychicznego w szpitalu w Chełmie od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 18, tel. 82 562 34 79.

Do ich dyspozycji są też specjaliści z Warszawy. Konsultacje i psychoterapie odbywają się online. Chętni mogą skorzystać ze wsparcia, zgłaszając się przez e-mail: [email protected] w dniach: wtorek od 19 do 21, środa od 13 do 15, czwartek od 14 do 16; piątek od 08 do 10. Kontakt telefoniczny w godzinach 8:00-14:00 tel. 511 183 307. Swoim wsparciem i pomocą służy także przewodnicząca OIPiP Izabella Chałaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama