Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dyjak nominowany do Fryderyka

Ogłoszono nominacje do Fryderyków 2020 w dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej. O statuetkę rywalizować będzie od lat związany z Chełmem Marek Dyjak. Jego ostatnia płyta "Piękny Instalator" otrzymała nominację w kategorii album roku - muzyka poetycka.
Dyjak nominowany do Fryderyka
Autor: marekdyjak.com

"Piękny Instalator" Marka Dyjaka ma sporą konkurencję. O Fryderyka w tej kategorii walczy również: "Janerka na basy i głosy" - płyta, na której usłyszymy oprócz tytułowego Janerki także m.in. Katarzynę Nosowską, Wojciecha Waglewskiego i Marcina Świetlickiego. Kolejna nominacja to "Osiecka De Luxe" Mai Kleszcz. O statuetkę w tej kategorii walczy też zespół Mikromusic z albumem "Mikromusic z dolnej półki". Ostatnim nominowanym krążkiem jest "Mój ulubiony Młynarski" Piotra Machalicy.

"Piękny Instalator" to album Dyjaka wydany przez Agorę. Jest to tytuł piosenki do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza. Tą piosenką Marek Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jak sam mówi: "Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona". Na albumie tę piosenkę Marek Dyjak zaśpiewał w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawiły się także Renata Przemyk oraz Zosia Hiszpańska, młoda skrzypaczka, grająca temat do muzyki z filmu "Jasminum" Zygmunta Koniecznego, do którego słowa na potrzeby piosenki "Miriam" napisał Robert Kasprzycki. Album zawiera piosenki autorstwa m.in. Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa i Adama Struga.

W tegorocznej edycji Fryderyków zarejestrowano rekordową w historii konkursu liczbę ponad 1800 zgłoszeń, w tym 356 albumów z muzyką rozrywkową, 108 albumów jazzowych, 411 utworów i 362 teledyski. O nominację w kategorii Fonograficzny Debiut Roku ubiegało się łącznie 118 artystów. Wybór nominacji dla Akademii Fonograficznej, składającej się z grona ponad 1400 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli branży fonograficznej, do najłatwiejszych więc nie należał. Laureatów nagród poznamy 14 marca podczas otwartej dla publiczności Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która odbędzie się już po raz drugi w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Tegorocznymi rekordzistami nominacji są: Hania Rani - aż pięć nominacji do Fryderyków 2020, Daria Zawiałow - cztery nominacje, goszczący ostatnio w Chełmie Błażej Król - cztery nominacje.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama