Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak Andrzej mógł zostać mułem...

Andrzej był zdesperowany. Nie mógł od pół roku znaleźć pracy. Trochę wybrzydzał, bo nie zadowalały go oferowane warunki finansowe. Gdy dostał maila z propozycją zarobku dużej kasy, ucieszył się. Nie za bardzo na początku rozumiał, na czym miałaby polegać jego praca, ale w oczach już zaświeciły mu się dolary. Gdyby nie kolega, wdepnąłby w niezłe bagno...
Jak Andrzej mógł zostać mułem...

- Odpisałem oczywiści na maila, że jestem zainteresowany propozycją. Czekałem na pierwsze zlecenie. W międzyczasie pochwaliłem się znajomemu, że w końcu zacznę zarabiać konkretne pieniądze – opowiada Andrzej z Chełma. - Zainteresował się tym, więc pokazałem mu korespondencję z moim przyszłym pracodawcą. On stwierdził, że to podejrzana sprawa, pokazał to koledze z policji i okazało się, że ktoś chciał mnie wrobić. Miałem zostać słupem, uczestniczyć w przestępstwie.

Policja przestrzega przed tego typu ofertami: "Jeśli ktoś poprosi Cię o transfer pieniędzy za pośrednictwem konta bankowego w zamian za gotówkę, to oznacza, iż jesteś nakłaniany do zostania mułem finansowym. To jest "pranie pieniędzy", jest nielegalne, a konsekwencje mogą być dla Ciebie poważne".

Jak to działa?

Osoby zajmujące się "praniem pieniędzy" zawsze proszą o numer konta bankowego lub o otwarcie nowego. Muł finansowy to osoba, która przekazuje pieniądze innej osobie (cyfrowo lub w gotówce), otrzymane od osoby trzeciej, za co uzyskuje prowizję.

Rekruterzy zaangażowani w muły finansowe wymyślają różne sposoby na zwabienie swoich kandydatów. Co ciekawe, jednym z nich jest romance scams - przestępcy coraz częściej rekrutują muły na portalach randkowych. Uwodząc ofiary, z czasem przekonują je do otwarcia rachunków bankowych pod pozorem wysyłania lub otrzymywania środków finansowych. Przestępcy również coraz częściej wykorzystują media społecznościowe, aby rekrutować nowych wspólników poprzez szybkie i atrakcyjne reklamy on-line.

Są ofiary

Podczas ostatniej międzynarodowej akcji wymierzonej przeciwko tzw. mułom finansowym aresztowano 228 osób, a zidentyfikowano ponad cztery tys. kolejnych. W działaniach, które były prowadzone także w Polsce, wzięli udział policjanci z ponad 30 krajów. Tylko w naszym kraju zidentyfikowanych zostało 207 "mułów finansowych" i 99 organizatorów tego procederu. Ujawniono 4691 nielegalnych transakcji oraz zapobieżono utracie blisko miliona euro. Straty w skali globalnej służby oszacowały na przynajmniej 81 mln euro. Odnotowano wzrost przypadków obejmujących proceder tzw. romance scams, w których trakcie przestępcy rekrutują ofiary na portalach randkowych.

Bycie mułem źle się kończy

- Nawet jeśli osoby działające jako tzw. słupy czy muły finansowe czynią to nieświadomie, przyczyniają się do popełnienia przestępstwa – mówi Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa KMP w Chełmie. - W trakcie prowadzenia różnych spraw, np. tych dotyczących oszustw internetowych, policjanci ustalają osoby, które pośredniczyły w wymianie środków finansowych. W naszym regionie takie przypadki były.

Organy ścigania docierają do posiadacza rachunku bankowego. Konsekwencje prawne związane z działalnością "mułów finansowych" mogą być poważne. Osoby takie mogą podlegać karze pozbawienia wolności oraz umieszczenia danych osobowych w rejestrze, co może poważnie wpłynąć na resztę ich życia. Mogą mieć kłopoty z bankami np. podczas próby zaciągnięcia kredytu bądź zawarcia umowy rachunku bankowego.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama