Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:16
Reklama

Jak Andrzej mógł zostać mułem...

Andrzej był zdesperowany. Nie mógł od pół roku znaleźć pracy. Trochę wybrzydzał, bo nie zadowalały go oferowane warunki finansowe. Gdy dostał maila z propozycją zarobku dużej kasy, ucieszył się. Nie za bardzo na początku rozumiał, na czym miałaby polegać jego praca, ale w oczach już zaświeciły mu się dolary. Gdyby nie kolega, wdepnąłby w niezłe bagno...
Jak Andrzej mógł zostać mułem...

- Odpisałem oczywiści na maila, że jestem zainteresowany propozycją. Czekałem na pierwsze zlecenie. W międzyczasie pochwaliłem się znajomemu, że w końcu zacznę zarabiać konkretne pieniądze – opowiada Andrzej z Chełma. - Zainteresował się tym, więc pokazałem mu korespondencję z moim przyszłym pracodawcą. On stwierdził, że to podejrzana sprawa, pokazał to koledze z policji i okazało się, że ktoś chciał mnie wrobić. Miałem zostać słupem, uczestniczyć w przestępstwie.

Policja przestrzega przed tego typu ofertami: "Jeśli ktoś poprosi Cię o transfer pieniędzy za pośrednictwem konta bankowego w zamian za gotówkę, to oznacza, iż jesteś nakłaniany do zostania mułem finansowym. To jest "pranie pieniędzy", jest nielegalne, a konsekwencje mogą być dla Ciebie poważne".

Jak to działa?

Osoby zajmujące się "praniem pieniędzy" zawsze proszą o numer konta bankowego lub o otwarcie nowego. Muł finansowy to osoba, która przekazuje pieniądze innej osobie (cyfrowo lub w gotówce), otrzymane od osoby trzeciej, za co uzyskuje prowizję.

Rekruterzy zaangażowani w muły finansowe wymyślają różne sposoby na zwabienie swoich kandydatów. Co ciekawe, jednym z nich jest romance scams - przestępcy coraz częściej rekrutują muły na portalach randkowych. Uwodząc ofiary, z czasem przekonują je do otwarcia rachunków bankowych pod pozorem wysyłania lub otrzymywania środków finansowych. Przestępcy również coraz częściej wykorzystują media społecznościowe, aby rekrutować nowych wspólników poprzez szybkie i atrakcyjne reklamy on-line.

Są ofiary

Podczas ostatniej międzynarodowej akcji wymierzonej przeciwko tzw. mułom finansowym aresztowano 228 osób, a zidentyfikowano ponad cztery tys. kolejnych. W działaniach, które były prowadzone także w Polsce, wzięli udział policjanci z ponad 30 krajów. Tylko w naszym kraju zidentyfikowanych zostało 207 "mułów finansowych" i 99 organizatorów tego procederu. Ujawniono 4691 nielegalnych transakcji oraz zapobieżono utracie blisko miliona euro. Straty w skali globalnej służby oszacowały na przynajmniej 81 mln euro. Odnotowano wzrost przypadków obejmujących proceder tzw. romance scams, w których trakcie przestępcy rekrutują ofiary na portalach randkowych.

Bycie mułem źle się kończy

- Nawet jeśli osoby działające jako tzw. słupy czy muły finansowe czynią to nieświadomie, przyczyniają się do popełnienia przestępstwa – mówi Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa KMP w Chełmie. - W trakcie prowadzenia różnych spraw, np. tych dotyczących oszustw internetowych, policjanci ustalają osoby, które pośredniczyły w wymianie środków finansowych. W naszym regionie takie przypadki były.

Organy ścigania docierają do posiadacza rachunku bankowego. Konsekwencje prawne związane z działalnością "mułów finansowych" mogą być poważne. Osoby takie mogą podlegać karze pozbawienia wolności oraz umieszczenia danych osobowych w rejestrze, co może poważnie wpłynąć na resztę ich życia. Mogą mieć kłopoty z bankami np. podczas próby zaciągnięcia kredytu bądź zawarcia umowy rachunku bankowego.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama