Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:37
Reklama

Rejestracja albo kara

Od nowego roku importerów oraz nabywców samochodów sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej czeka nowy obowiązek. Przerejestrowanie pojazdu, dotąd przez większość odwlekane w czasie nawet przez lata, będzie musiało odbyć się w ciągu miesiąca. Te zmiany mogą wpłynąć na ceny samochodów kupowanych z drugiej ręki.
Rejestracja albo kara

Zmiany przepisów wprowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury są dyktowane wprowadzeniem porządku na rynku importowanych samochodów. Najważniejszą nowelizacją, która wejdzie w życie już 1 stycznia 2020 r., jest obowiązek przestrzegania terminu przerejestrowania pojazdu sprowadzonego z innych krajów Unii Europejskiej. Jeśli nie zrobimy tego w ciągu 30 dni, będziemy musieli zapłacić karę nawet w wysokości 1000 zł. Obowiązek ten nie jest niczym nowym, ponieważ kierowcy zawsze mieli miesiąc na dokonanie rejestracji. Dotąd jednak nie był on egzekwowany, więc nowi właściciele pojazdów odkładali go w czasie przez długie miesiące. Co ważniejsze, zmiana prawa dotyczy nie tylko importowanych samochodów używanych, ale również nowych.

Usprawnienia w tym zakresie zostały niejako narzucone przez Komisję Europejską, która zwraca uwagę na to, że w naszym kraju wciąż nie zostały wdrożone przepisy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Skutek tego jest taki, że wśród ponad 24 mln samochodów zarejestrowanych w CEPiKu, nawet co czwarty to tzw. duch. Oznacza to, że nie powinien już poruszać się po drogach, a nadal ktoś nim jeździ. Regulacja przepisów sprawi, że tego typu wraki będą na czas weryfikowane przez system, zaś kierowca nie będzie mógł odwlec próby ich rejestracji.

Nowelizacja przepisów będzie obejmowała zarówno osoby prywatne, jak i handlarzy oraz właścicieli komisów. W przypadku tej drugiej grupy, sprzedawcy będę zobowiązani do znalezienia klientów na sprowadzony samochód w ciągu 30 dni, a jeśli tak się nie stanie, zarejestrować go na siebie. Jeżeli takich aut mają co najmniej kilkanaście, koszty znacznie rosną, podobnie jak rosną kary za niedopełnienie tego obowiązku. Oczywiście wraz z rejestracją dochodzi konieczność zakupu ubezpieczenia, a to następny wydatek. Wszystko to może spowodować, że dodatkowe koszty obciążą klienta. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama