Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 08:08
Reklama
News will be here
Reklama

Chełm: Kobieta na afiszu

Jest chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Chełmie. Aktorka i reżyserka Teatru Ziemi Chełmskiej, improwizatorka w Teatrze LUKLA, wokalistka, miłośniczka Osieckiej, ale też po prostu bardzo ciekawa, otwarta i kreatywna kobieta. Trudno sobie wyobrazić chełmską scenę teatralną bez Basi Szarwiło, ale jeszcze trudniej pewnie Basię bez sceny.
Chełm: Kobieta na afiszu
Kobiety Chełma: Basia Szarwiło / fot. Anna Wnuk- Wójtowicz

Autor: Anna Wójtowicz- Wnuk

Przyznaje, że aktorstwo daje jej możliwość upustu dużej części szaleństw, które ma w duszy. Pierwsze kroki na scenie stawiała jako reżyserka kilkanaście lat temu w Teatrze Tydzień Czasu. - To była taka młodzieżowa, amatorska grupa, pierwszy wyraz mojej szalonej wiary w to, że w Chełmie może powstać teatr - wspomina - To właśnie wtedy na jeden z castingów przyszli Sławoj Czarnota, Agnieszka Szkoda, Andrzej Kuczura, osoby, bez których Teatr Ziemi Chełmskiej nie byłby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj – opowiada i dodaje, że gdyby nie ich pierwsze sztuki w Klubie Garnizonowym, nie byłoby pewnie "Głupców z Chełma", "Mayday" i innych spektakli, które przez 10 lat udało się wspólnie zrealizować w naszym mieście.

 W swoim "reżyserskim CV" Basia ma na koncie zarówno duże projekty realizowane w Chełmskim Domu Kultury ( "Opole Osiemdziesiąt", "Pardon, to tu?", czy "Godzina W"), ale też przedstawienie dla nieco mniejszej widowni, jak:"Chodź na słówko", z którego jest bardzo dumna. - Włożyłam w nie naprawdę dużo serca, ale najważniejsze, że podoba się młodym widzom – mówi Basia.

Teraz zmierzyła się z kolejnym teatralnym wyzwaniem. Namówiona przez Jacka Bobrusia ze Stowarzyszenia "Zbyszko" poprowadziła warsztaty i wyreżyserowała spektakl z udziałem osób niepełnosprawnych. Wyznaj, że jeszcze dwa lata temu nie podjęłaby się tego zadania w obawie przed tym, że sobie nie poradzi. Dopiero teraz, dzięki pracy w teatrze improwizacji, poczuła się bogatsza o umiejętności, które pozwoliły jej zrealizować projekt "Akademia Teatralna ze Zbyszkiem".

- To była dla mnie całkiem obca planeta, ale od początku wiedziałam, że spróbujemy zrobić spektakl autorski, oparty na opowieściach osób niepełnosprawnych – opowiada o pracy nad "Dum Spiro Spero". - Czuję się bardzo odpowiedzialna za ten spektakl. Jest niewielki, to zaledwie trzy etiudy, ale żeby te historie mogły ujrzeć światło dzienne, spędziliśmy wiele godzin na warsztatach. Były radości, wzruszenia, niepewność. Z perspektywy tych kilku miesięcy widzę, że tamten czas był bardzo ważny. Ludzie zaczynali się otwierać, wchodzić w ćwiczenia z zaangażowaniem, dzięki temu ta praca dawała mi bardzo dużo energii - wspomina. - W końcowym etapie najbardziej zaczęło mi zależeć nie na tym, by zrealizować swoje plany dotyczące spektaklu, ale na tym, żeby moi aktorzy czuli satysfakcję i zadowolenie. Żeby byli dumni z tego, co udało się nam wspólnie stworzyć. Czas warsztatów i przygotowań był lotem, teraz lądujemy. Mamy wylądować bezpiecznie i to jest moje zadanie – podsumowuje.

A jakie jest jej największe teatralne marzenie?

Marzę o tym, że przyjdzie taki dzień, w którym na przykład w sobotę o godzinie 14 spotykam się z moimi koleżankami i kolegami z Teatru Ziemi Chełmskiej. Siądziemy sobie w kawiarni przy nowiutkim budynku Teatru im. Papużyńskich w Chełmie. To będzie dzień pierwszej premiery w naszej nowej siedzibie. Dopijemy kawę i pobiegniemy do garderoby poganiani przez czujnego inspicjenta...

Portret Basi Szarwiło powstał w ramach projektu fotograficznego "Kobiety Chełma". Jego autorką jest Anna Wójtowicz-Wnuk, która fotografuje i opisuje na swoim blogu "Five o`clock – fotografia po godzinach" ciekawe kobiety z naszego miasta i jego okolic. Na blogu znajdziecie też dłuższą rozmowę z Basią. Z kolei premierę najnowszego spektaklu „Dum Spiro Spero” w jej reżyserii i wykonaniu Akademii Teatralnej ze Zbyszkiem będzie można zobaczyć już w piątek, 29 listopada, o godz. 10 na scenie Chełmskiego Domu Kultury. Wstęp wolny!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stefan 30.11.2019 09:08
Powaga nie znam kobiety

Leon Zawodowiec 29.11.2019 20:45
Haha kto to jest?

JB 29.11.2019 15:40
Bardzo nam potrzeba takich ludzi. Dzięki Basi Szarwiło Chełm jest piękniejszy, a jej postawa pokazuje, że gdzieś tam na dalekich kresach też można robić coś pięknego.

ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama