Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama
Uważajmy na siebie!

Region. Wysokie temperatury dają się we znaki. NFZ przypomina, jak zadbać o zdrowie podczas upałów

W czasie upału wzrasta ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu, oparzenia słonecznego i udaru cieplnego. W niektórych sytuacjach te czynniki mogą doprowadzić nawet do stanu zagrożenia życia. Jak tego uniknąć?
Region. Wysokie temperatury dają się we znaki. NFZ przypomina, jak zadbać o zdrowie podczas upałów
Zdjęcie poglądowe

Źródło: wygenerowane przez AI

Woda zawsze po ręką

Podczas upałów organizm traci znaczne ilości wody i elektrolitów. Niedobór płynów może szybko wywołać niebezpieczne skutki, takie jak zaburzenia pracy serca czy problemy z ciśnieniem tętniczym. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze i opiekunowie małych dzieci. U niemowląt i małych dzieci odwodnienie występuje szczególnie szybko i może być niebezpieczne dla życia. U starszych osób problemem często jest to, że nie odczuwają pragnienia i zapominają się napić. Przydatną aplikacją może okazać się moje IKP, gdzie można znaleźć licznik picia wody i ustawić sobie w telefonie przypomnienie, że czas na kolejną porcję. 

Udar cieplny, gdy organizm sobie nie radzi

Udar cieplny pojawia się wtedy, gdy temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. 

Może pojawić się u każdego, jednak najczęściej dotyczy:

  • osób powyżej 65 roku życia
  • niemowląt oraz małych dzieci
  • osób z przewlekłymi chorobami
  • osób pracujących na zewnątrz
  • osób uprawiających sport

- W 2025 roku w województwie lubelskim, ponad 130 osób musiało skorzystać z pomocy lekarskiej w związku z przegrzaniem organizmu. U tych osób występowały między innymi omdlenia z przegrzania, skurcze mięśni, a także obrzęki. Blisko 20 osób miało objawy odwodnienia – podkreśla Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

Poparzenie słoneczne

Na szkodliwe promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni zawsze, gdy przebywamy na słońcu w słoneczny lub letni dzień. Musimy uważać nie tylko w pełnym słońcu na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek w górach czy na placu zabaw.

Oparzenia słoneczne powstają podczas nadmiernego kontaktu skóry ze słońcem. Na oparzonej skórze pojawia się zaczerwienienie, rumień, pieczenie i ból. Mogą pojawić się także dreszcze oraz ogólne osłabienie. W przypadku cięższych oparzeń na skórze występują bolesne pęcherze wypełnione treścią surowiczą, gorączka i ogólne osłabienie.

- W ubiegłym roku w naszym regionie blisko 280 osób było leczonych z powodu oparzenia słonecznego. Były wśród nich przypadki oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Z oparzeniem słonecznym do lekarza należy się zgłosić, gdy zmiany na skórze nie ustępują, pojawiły się bóle i zawroty głowy, wymioty, wysoka gorączka lub dreszcze. Takie objawy mogą świadczyć np. o niebezpiecznym dla zdrowia i życia udarze słonecznym, który często jest powiązany z oparzeniami słonecznymi – dodaje rzecznik Lubelskiego NFZ.

Poradnik pacjenta na upały i nie tylko

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował Poradnik Pacjenta na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na słońce sposobów na zachowanie zdrowia latem. Poradnik pacjenta to kompleksowy materiał informacyjny o systemie ochrony zdrowia 
i profilaktyce. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

Czytaj także: 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama