Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Wierzbica: Wójt chce odwołać dyrektorkę

Bożena Deniszczuk wystąpiła do kuratorium i Związku Nauczycielstwa Polskiego o zaopiniowanie odwołania dyrektorki Szkoły Podstawowej w Wierzbicy Mieczysławy Sołtys. Zdaniem nowej wójt zmiana władz w szkole jest uzasadniona z kilku powodów.
Gm. Wierzbica: Wójt chce odwołać dyrektorkę
Autor: zdjęcie poglądowe

Po zmianie władz w Wierzbicy na jaw wyszły fakty niewygodne dla dyrekcji szkoły. Jak się okazało, placówka ta niedawno zmuszona była zwrócić 151 tys. 103 zł nienależnie przyznanej subwencji oświatowej, otrzymanej w 2014 roku na prowadzenie klas sportowych.

- Dyrektor nie chciała składać merytorycznych wyjaśnień. Oględnie tłumaczyła, że podczas kontroli skarbowej zostały ujawnione nieprawidłowości podczas naliczania wysokości subwencji oświatowej ogólnej dotyczącej oddziałów sportowych i poinformowała, że ponosi pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację - wyjaśnia Deniszczuk.

Jej zdaniem powstałe zaniedbanie naraziło pracodawcę, a więc urząd gminy, na stratę. Nie jest to jednak jedyna przyczyna zamiaru odwołania dyrektorki szkoły. Druga dotyczy postępowań dyscyplinarnych wobec dwojga nauczycieli i zaniechania ich zawieszenia w obowiązkach.

W połowie czerwca br. do szkoły wpłynęła skarga sześciorga rodziców na nauczycielkę oddziału przedszkolnego. Informowali o niewłaściwym i wręcz psychicznym i fizycznym znęcaniu się nad dziećmi i prosili o zmianę wychowawcy. Doniesienie trafiło również do prokuratury, która jednak umorzyła postępowanie. Natomiast w komisji dyscyplinarnej toczy się postępowanie wyjaśniające. Termin rozprawy wyznaczono na 19 grudnia.

Druga sprawa dotyczy nauczyciela, który bezprawnie podał niezidentyfikowaną substancję dwóm uczennicom. Obie po wypiciu białego proszku rozpuszczonego w soku poczuły się źle, dostały zawrotów i bólów brzucha. Jedna z nich, 11-letnia uczennica, z ostrą biegunką trafiła do szpitala.

Po zgłoszeniu sprawy kuratorium wszczęło postępowanie. Ostatecznie Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Edukacji Narodowej utrzymała w mocy udzieloną mu karę, jaką jest nagana z ostrzeżeniem. Jednocześnie przeciwko temu nauczycielowi toczy się postępowanie przed Sądem Rejonowym w Chełmie. Zdaniem wójt jego dalsza praca w szkole zagraża bezpieczeństwu uczniów i do czasu wyjaśnienia sprawy powinien być zawieszony.

Dodatkowo w piśmie do kuratorium i ZNP wskazano, że w szkole w Wierzbicy są nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem uczniów. Może do niej wejść każda osoba postronna i nie jest to w żaden sposób kontrolowane.

Zarówno kuratorium, jak i ZNP, zostały poproszone o zajęcie stanowiska w sprawie zamiaru odwołania Mieczysławy Sołtys w terminie 5 dni od daty otrzymania pisma w tej sprawie.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
?????? 29.12.2018 21:24
uda czy się nie uda ?

... 23.12.2018 22:22
oj tu niejedne zgniłe jajko jeszcze wybuchnie

??? 21.12.2018 13:45
z czyjej kieszeni pieniądze będą oddane ?

;;; 21.12.2018 13:31
no ciekawe rzeczy wychodzą

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama