Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 19:57
Reklama
Reklama baner reklamowy
Kolejne umowy podpisane

Do nich trafi dotacja na gospodarkę wodno-ściekową. Załapały się gminy z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego

Zwiększona alokacja na gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich to efekt starań obecnego Zarządu Województwa Lubelskiego. Region otrzyma dodatkowe 107,5 mln zł, co łącznie daje blisko 180 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Środki pozwolą na realizację szeregu inwestycji niezbędnych dla poprawy jakości życia mieszkańców wsi.
Do nich trafi dotacja na gospodarkę wodno-ściekową. Załapały się gminy z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego

Źródło: freepik

Do tej pory Samorząd Województwa Lubelskiego podpisał z beneficjentami 20 umów na ponad 71 mln zł, umożliwiających rozwój systemów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Wsparcie trafiło m.in. do gmin: Kraśniczyn, Rejowiec Fabryczny, Łopiennik Górny, Hańsk. 

- Cieszę się, że nasze starania okazały się skuteczne i otrzymamy dodatkowe środki z KPO, dzięki którym zainwestujemy na terenach wiejskich w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową. Dzięki temu powstaną przydomowe oczyszczalnie ściekowe lub sieci kanalizacyjne. To podstawowe działanie gminy jeśli chodzi o ochronę środowiska - przyznaje marszałek Jarosław Stawiarski.

Dodatkowe 107,5 mln zł pozwoli na podpisanie kolejnych 27 umów. Wśród gmin, które otrzymają dofinansowanie, znalazły się m.in.: Siedliszcze, Fajsławice, Krasnystaw, Gorzków, Siennica Różana, Wyryki. 

- W tym naborze wpłynęło, aż 146 wniosków na kwotę blisko 570 mln zł, czyli te 180 mln zł z KPO pokrywa ok. 31% zapotrzebowania w naszym województwie. Otrzymaliśmy drugą alokację w kraju. Poziom skanalizowania w regionie wynosi 55%, co pokazuje, że mamy jeszcze dużo do nadrobienia i te środki są nam bardzo potrzebne – dodaje wicemarszałek Marek Wojciechowski.

Maksymalna kwota pomocy w ramach konkursu wynosiła 5 mln zł, minimalna 1 mln zł. Wsparcie udzielane jest do 100% kosztów kwalifikowanych. Efekty zaplanowanych inwestycji będą znaczące: powstanie ponad 100 km nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, do sieci zostanie włączonych ok. 6600 przyłączy, a także wybudowanych 500 przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Projekt obejmuje szereg działań realizowanych na terenie gminy Krasnystaw, których celem jest zapewnienie stałych dostaw wody dla mieszkańców o parametrach odpowiadających obowiązującym normom w tym zakresie. Ponadto realizacja projektu pozwoli na racjonalne, oszczędne i gospodarne korzystanie z zasobów wodnych. Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje: rozbudowę i modernizację stacji wodociągowej w miejscowości Krupiec i Ostrów Krupski oraz budowę sieci wodociągowej o długości 409 mb w miejscowości Krupe. Wartość robót 4,3 mln zł, w tym 3,3 mln zł dofinansowania ze środków UE - informuje Mariusz Czarniecki zastępca wójta gminy Krasnsytaw. 

Dodatkowe środki pozyskane dzięki zaangażowaniu Zarządu Województwa Lubelskiego umożliwią poprawę warunków i jakość życia na terenach wiejskich województwa lubelskiego. Wsparcie można było otrzymać na budowę, rozbudowę lub modernizację systemów zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków na terenach wiejskich w zakresie: zbiorczej sieci zaopatrzenie w wodę i odprowadzania ścieków, stacji uzdatniania wody, zbiorczej oczyszczalni ścieków oraz budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Obszar realizacji inwestycji to gmina wiejska, gminy miejsko-wiejskie z wyłączeniem miast powyżej 5 tysięcy mieszkańców. Beneficjentami inwestycji w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich są: gminy, spółki, w której udziały mają wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego, związki międzygminne.

Czytaj także: 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Uio Treść komentarza: A ile kosztowały do tej pory podwyżki diet dla radnych sołysów i wójtowej? Czy to jakaś tajemnica? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Ufają decyzjom wójt. Radni w Białopolu udzielili Anecie Radomskiej wotum zaufania Autor komentarza: Prl Treść komentarza: Żenada nowoczesny ciągnik z kosiarką szkoda że nie pokazali jak wyglądają pobocza dróg gminnych -Ursusem c 330 z rotacyjną pokosił bym lepiej. Wypracowali 120% normy- jak za starych dobrych lat. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:56 Źródło komentarza: Wójt doceniona za finansową dyscyplinę. Radni zagłosowali za absolutorium dla Anety Radomskiej Autor komentarza: Jolka Treść komentarza: Przez niemal 9 w Zmudzi przebudowano skwerek kolo szkoly- slkepu, plac pod strazą, elewacja na szkolach, parking pod Urzedem gminy. Co do migracji gdzie są włodarzy dzieci? Aaa wyjechaly... Data dodania komentarza: 21.06.2026, 23:31 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: andy Treść komentarza: no kto? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:24 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM] Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro twierdzisz, że Tusk to ryży to jak nazwiesz tego zza oceanu?????????????? Tamten to ma ładny kolorek. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:36 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama