Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama
Co z pracą zdalną?

Ludzie się burzą, bo firmy wzywają ich do biur. Wolą pracę na odległość

Coraz więcej firm ściąga pracowników z pracy zdalnej do biur. Pokazuje to przykład Allegro. Tyle że ludzie nie chcą wracać.
Ludzie się burzą, bo firmy wzywają ich do biur. Wolą pracę na odległość

Autor: Canva

Praca zdalna w Polsce jest obecna od lat, ale do czasu wybuchu pandemii koronawirusa nie była aż tak popularna. Szefowie woleli mieć pracowników na miejscu, pod ręką. 

COVID-19 zmienił wszystko. Zmusił wiele firm i urzędów do pracy na odległość. Okazało się, że to dla pracodawców oszczędność (mniejsze koszty utrzymania biura), a dla pracowników korzyść (nie ma dojazdów, można samemu zarządzać swoim czasem).

Wydawało się, że skoro ten model się sprawdza, to tak już zostanie. Jest inaczej.

To utrudni dostęp do rynku pracy mieszkańcom wsi i małych miast

„Allegro nakazało swoim pracownikom pracę z biur przez cztery dni w tygodniu” – donosi gazeta.pl, a firma potwierdza, że wprowadza zmiany. Mają wejść w życie na początku 2026 roku. 

Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Allegro, tłumaczy: 

„Mamy wiele nowych pomysłów na rozwój, bardzo ambitne plany i potrzebujemy pełnej mobilizacji i zaangażowania naszego zespołu”. 

I nie jest to jedyna taka firma. Coraz więcej przedsiębiorstw rezygnuje ze zdalnego modelu pracy. 

Według raportu Personnel Service – 38 proc. firm oferuje swoim pracownikom model hybrydowy (część czasu w domu, część w biurze), a 47 proc. pracodawców w ogóle nie chce słyszeć o pracy zdalnej.

„Zainteresowanie ofertami z taką formą zatrudnienia jest bardzo duże – według raportu OLX Praca ogłaszający się z takimi wakatami pracodawcy dostają ponad pięć razy więcej odpowiedzi niż w przypadku ofert pracy stacjonarnej” – podkreśla gazeta.pl.

Konrad Grygo, starszy analityk biznesowy OLX Praca< wyjaśnia: 

– Jak wynika z naszych danych, liczba tego typu ofert kurczy się, co może mieć związek z coraz powszechniejszym trendem powrotu do biur. Tyle że stoi on w opozycji do idei tworzenia włączającego rynku pracy, ponieważ może jeszcze bardziej utrudnić dostęp do niego mieszkańcom wsi czy małych i średnich miast.

Burza wśród pracowników

Problem w tym, że nie wszyscy chcą wracać do biur. W sieci pojawiło się mnóstwo opinii pracowników Allegro, którzy nie zgadzają się na takie postępowanie. I nie chodzi wyłącznie o pracę zdalną.

Do końca września 2026 firma zmierza zamknąć swoje biura we Wrocławiu i Gdańsku. Jednocześnie Allegro nie mówi, że będzie zwalniać, ale oferuje pracownikom z tych miast relokację do innych oddziałów: w Poznaniu, Toruniu i Krakowie. Daje też do 40 tys. zł wsparcia finansowego na przeprowadzkę. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wuw Treść komentarza: Nie rozumiem. Pan chciał narazić swoje życie i miał do tego prawo, po co na siłę go próbować ratować? Dać mu pływać, jak się utopi, to trudno. A nie, że polecenie ratownika to nakaz. Nawet ratownik nie ma prawa decydować o naszym życiu. Data dodania komentarza: 14.08.2026, 11:21 Źródło komentarza: Okuninka. Pijany 32-latek wypłynął w głąb jeziora. Interweniował WOPR. Wezwano też policję Autor komentarza: Ola Treść komentarza: Super atrakcje, jedziemy. Data dodania komentarza: 14.08.2026, 08:25 Źródło komentarza: Korowód, koncerty i lot balonem już 16 sierpnia Autor komentarza: Jano Treść komentarza: Ja jade normalnie a on szybko ominiał carny samochod ale prawie zaraz wypadek przy kradynstaw Data dodania komentarza: 13.08.2026, 21:09 Źródło komentarza: Wypadek podczas policyjnej kontroli. Zderzenie samochodów w Dziecininie. Auto dachowało w rowie Autor komentarza: Gość Treść komentarza: Najlepiej zamknąć miasto na cały miesiąc, ale czynsze od lokali w rynku zbierać podwójnie. W tym mieście tylko zabawa się liczy. Data dodania komentarza: 13.08.2026, 11:03 Źródło komentarza: Krasnystaw. Chmielaki 2026: zmiany w organizacji ruchu. Te ulice zostaną wyłączone z ruchu Autor komentarza: Jolka Treść komentarza: K....! Gdzie jest policja?!!! Ukrajyncy jezdza tą trasą jak chcą wyprzedzają na 3 i na podwójnej linii!!!! A policja nieoznakowanym łapie Polaka jak jedzie 95 km/h na 90 bo to jest bandyta! Data dodania komentarza: 12.08.2026, 23:14 Źródło komentarza: Wypadek na trasie Chełm-Hrubieszów. 80-latek zjechał na przeciwległy pas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama