Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Sprzątasz sam? I tak musisz płacić!

Czystość w bloku to obowiązek! Kto odpowiada za porządek?

Utrzymanie porządku w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych to nie prośba, lecz obowiązek.

Zgodnie z Ustawą o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku każdy właściciel mieszkania ma prawo korzystać z części wspólnych, ale równocześnie zobowiązany jest do współuczestniczenia w kosztach ich utrzymania. Koszty są zwykle wliczane w miesięczne opłaty administracyjne. 

Każdy lokator musi dbać o porządek

W budynkach wielorodzinnych za utrzymanie czystości odpowiada wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. To właśnie ona decyduje, kto i w jaki sposób będzie dbał o porządek. Na zebraniach podejmowane są uchwały dotyczące zarówno sposobu sprzątania, jak i podziału kosztów.

Najczęściej wspólnota decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej. Taki wybór zapewnia systematyczne utrzymanie czystości, a zakres usług obejmuje m.in. mycie schodów i podłóg, czyszczenie poręczy i okien, opróżnianie koszy czy dbanie o czystość piwnic. 

Alternatywą – rzadziej stosowaną – jest system rotacyjny, w którym mieszkańcy sami sprzątają zgodnie z ustalonym grafikiem.

Samodzielnym sprzątaniem nie wywiniesz się od opłat 

Wielu lokatorów zadaje sobie pytanie: jeśli sam sprzątam, to czy muszę płacić za usługę, z której nie korzystam? Tak, musisz. Bo jeśli wspólnota mieszkaniowa przyjęła uchwałę o zatrudnieniu firmy sprzątającej, to obowiązek finansowania tej usługi spoczywa na wszystkich właścicielach lokali, bez względu na ich osobiste inicjatywy.

Ewentualne zwolnienie z opłat możliwe jest tylko wtedy, gdy wspólnota podejmie odrębną uchwałę. Musi ona jasno określać, kto i na jakich zasadach przejmuje obowiązek sprzątania oraz w jaki sposób kontrolowana będzie realizacja zadań.

Regularne zaległości w unikaniu opłat za sprzątanie klatki schodowej mogą skutkować wezwaniami do zapłaty, a w dalszej kolejności – postępowaniem sądowym i egzekucją komorniczą. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Alex .Treść komentarza: Na ulicy Mościckiego w Chełmie brak studzienek burzowych !Data dodania komentarza: 13.12.2025, 12:47Źródło komentarza: Zakończono modernizację sieci wodociągowej na ul. Mościckiego i Litewskiej w ChełmieAutor komentarza: FanpslTreść komentarza: Patrząc na tą radę to sukces że ta gmina jeszcze istniejeData dodania komentarza: 13.12.2025, 06:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt zarobi więcej, ponieważ tak postanowił rząd. Podwyżkę otrzymali także inni samorządowcyAutor komentarza: EwelinaTreść komentarza: Mieszkam na Dyrekcji i mam małe dziecko któremu ten łomot nie jest potrzebny i jak mam je uśpić przy tym hałasie czy ktoś przemyślał ta decyzję chcecie robić proszę bardzo jest do tego amfiteatr a nie w środku Miasta gdzie mieszkają rodziny i ludzie starsiData dodania komentarza: 12.12.2025, 19:47Źródło komentarza: Wystrzałowy Sylwester w Chełmie jednak z TV Republika. Może kosztować 6 mlnAutor komentarza: ElvoTreść komentarza: Niby tak, ale weź pod uwagę koszty. Robienie referendum w każdej sprawie wyszłoby strasznie drogo.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 13:24Źródło komentarza: W Chełmie ruszają wielkie przygotowania do sylwestra z TV Republika. Od 15 grudnia zamknięte ulice i zmiany tras autobusówAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Wójt i radni zarabiają więcej ponieważ tak postanowili radni, a nie dlatego, że Rząd tak postanowił. Rząd zwaloryzował tylko maksymalne, a t tym samym i minimalne stawki wynagrodzenia w których dotychczasowe wynagrodzenie w średniej się znajdowało. Więc nie było obowiązku ich podwyższania a tylko prawo. A przecież to jedna z mniejszych gmin, a sukcesów jakoś nie widać.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 10:34Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt zarobi więcej, ponieważ tak postanowił rząd. Podwyżkę otrzymali także inni samorządowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama