Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy
Wybrali wymarzone szkoły

Chełm. Rekrutacja do szkół średnich. Które profile są najbardziej oblegane?

Tegoroczna rekrutacja do chełmskich szkół ponadpodstawowych przyniosła interesujący obraz zainteresowań młodzieży oraz wyzwań, z jakimi mierzą się poszczególne placówki. Największe oblężenie w tegorocznej rekrutacji zanotowały IV Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum nr 2 (ZST). Z kolei największą liczbę chętnych z pierwszej preferencji zgromadziły klasy pedagogiczna (IV LO), psychologiczna (II LO), mechatroniczna i elektroniczna (ZST), a także kierunek architektury krajobrazu (ZSBiG).
Chełm. Rekrutacja do szkół średnich. Które profile są najbardziej oblegane?

Wyniki pokazują jednoznacznie - młodzież w Chełmie szuka nie tylko dobrych liceów, ale coraz śmielej stawia na konkretne, przyszłościowe zawody w technikach. Równocześnie widać rosnące zróżnicowanie popularności wśród szkół branżowych, gdzie niektóre kierunki zawodowe - jak kierowca mechanik, kucharz czy elektryk - cieszą się sporym zainteresowaniem, a inne wyraźnie pozostają w tyle.

Które szkoły na topie?

Największym zainteresowaniem cieszy się IV Liceum Ogólnokształcące, które przy 132 dostępnych miejscach przyciągnęło aż 512 kandydatów (171 w pierwszym wyborze). Największą popularność ma klasa pedagogiczna (344 chętnych), z czego aż 65 osób wskazało ją jako pierwszy wybór. Równie atrakcyjna okazała się klasa językowa (227 ogółem, 61 z I preferencji). 

Na drugim miejscu plasuje się II LO z 456 kandydatami na 156 miejsc. Klasa menadżerska oraz psychologiczna zebrały najwięcej podań (odpowiednio 287 i 290 ogółem), przy czym aż 42 osoby wskazały tę pierwszą, a 40 osób wskazało tę drugą jako swój pierwszy wybór. Klasa politechniczna, choć liczniejsza liczbowo (232 zgłoszenia), nie cieszyła się aż tak dużym zainteresowaniem w pierwszej preferencji (33 osoby).

I LO może pochwalić się 340 kandydatami na 124 miejsca, z największą popularnością klasy biologiczno-chemicznej (186 ogółem, 55 z I preferencji). 

Technika - boom na programistów i mechatroników

Największą presję rekrutacyjną wśród techników odnotowano w Technikum nr 2 (ZST), które przy 160 miejscach przyciągnęło 355 kandydatów, w tym aż 186 w pierwszej preferencji. Największym wzięciem cieszy się kierunek technik mechatronik (243 ogółem, 64 z I wyboru) oraz technik programista (180 zgłoszeń, 54 z I wyboru). 

Na drugim miejscu plasuje się Technikum nr 1 (ZSBiG) z 275 chętnymi na 64 miejsca. Szczególną uwagę przyciąga kierunek architektury krajobrazu (185 zgłoszeń), a także mundurowa innowacja w klasie geodety (144). Łącznie 74 osoby wskazały tę szkołę jako swój pierwszy wybór.

Technikum Ekonomiczne nr 3 również cieszy się dużym zainteresowaniem - 192 kandydatów na 120 miejsc, z silnym wskazaniem na technika rachunkowości (135 ogółem, 35 z I preferencji). Umiarkowaną popularnością cieszy się Technikum nr 4 (ZSGiH) - 173 kandydatów na 60 miejsc, gdzie najwięcej podań odnotowano na kierunku technik hotelarstwa.

Technikum nr 5 (ZSEiT) odnotowało 202 kandydatów na 32 miejsca, jednak tylko 26 z nich wybrało szkołę jako pierwszy wybór. Najmniejszym zainteresowaniem wśród techników cieszy się szkoła ZDZ. Przy 135 miejscach odnotowano tylko 87 zgłoszeń, z czego zaledwie 24 osoby wybrały szkołę jako swój pierwszy wybór. Mimo bogatej oferty zawodów (fryzjer, informatyk, mechanik lotniczy), placówka ta ewidentnie przegrywa z konkurencją.

Szkoły branżowe - stabilne zainteresowanie praktyką

W segmencie szkół branżowych, największą liczbą kandydatów może pochwalić się Branżowa Szkoła nr 5 (ZSEiT) - 101 zgłoszeń na 32 miejsca, z czego 37 osób wskazało ją jako pierwszy wybór. Szczególnie popularny jest zawód kierowcy mechanika.

Niewiele ustępuje jej Branżowa Szkoła nr 2 (ZST), która zebrała 85 zgłoszeń na 32 miejsca, z 22 osobami w pierwszej preferencji - w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych. 

Branżowa Szkoła nr 4 (ZSGiH) przyciągnęła 94 osoby na 56 miejsc. Największym zainteresowaniem cieszył się zawód kucharza (56 zgłoszeń, 17 z I preferencji), a także pracownik obsługi hotelowej (50 zgłoszeń ogółem, lecz tylko 6 w pierwszym wyborze).

Branżowa Szkoła nr 1 (ZSBiG) odnotowała 65 zgłoszeń przy 32 dostępnych miejscach, jednak tylko 22 osoby wskazały ją jako pierwszy wybór. Z kolei ZDZ zgromadził 63 zgłoszenia (12 w I preferencji) na 90 miejsc.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Roman-tez technik 26.07.2025 09:48
A gdzie hydraulicy,elektrycy,stolarze,??? Teraz kazdy ma jakies technikum,nie ma szkol zawodowych.Dzisiejszy ,,technik" ma 1/4 wiedzy od tego np.technika komunistycznego.Wiem,bo mialem tych przyszlych technikow na praktykach.

Sylwester B 25.07.2025 15:03
Technik krajobrazu, geodeta hehehe do czego to potrzebne. Ogólnie w Chełmie to kierunki nie powalają od lat.

technik 26.07.2025 09:40
No ja technik krajobrazu,umiem patrzyc na krajonras przes lornetke,przes lunete,przes teleskop i mikroskop ,opserwuje faune i flore,zapisuje co i kto robi w krajobrazie ,roboty nie ogarniesz tyle jest,Jak do chalupy wracam to rozprostowac sie nie moge od tego szpadla czy walu ogrodowego.Ale ja terchnik krajobrazu ,tak mnie na swiadectwie napisali.

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JqTreść komentarza: A co mieszkańcy tych ośrodków robią na codzień? Moze jak chcą wiecej to niech zapracują? Poodsnieżają na mieście chociaż?Data dodania komentarza: 28.01.2026, 18:35Źródło komentarza: Chełm. 48 zł dziennie za osobę. Spór o schroniska dla osób bezdomnychAutor komentarza: RomekTreść komentarza: Jak nie ma z czego robić oszczędności to jak? Ja to akurat rozumiem doskonale... raz w życiu wziąłem pożyczkę i skończyło się tak, że nie dałem rady spłacić bo straciłem pracę. No i z tego zrobił się dług,na szczęście spłacam w kruku więc w ratach. Ale odliczam kiedy skończę!!Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:25Źródło komentarza: Od wypłaty do wypłaty. Tak żyje dziś co piąty Polak: bez oszczędnościAutor komentarza: miejscowaTreść komentarza: Próbuje być politykiem, to dlatego! Ale on się do tego nie nadaje!Data dodania komentarza: 28.01.2026, 15:03Źródło komentarza: Kadrowe zmiany w MOSiR pod lupą komisji. Radny wymusił debatęAutor komentarza: kasiaTreść komentarza: Może zacznij sie leczyć na nogi bo na głowę za późnoData dodania komentarza: 28.01.2026, 13:38Źródło komentarza: - Wszystko zależy teraz od Państwa – prezydent Chełma Jakub Banaszek rzuca wyzwanie ogólnopolskim mediomAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A odpowiedzi wciąż brak. Czyżby fani pisu mieli coś do ukrycia. A może się wstydzą, że na takie coś oddali głos.Data dodania komentarza: 28.01.2026, 10:29Źródło komentarza: - Wszystko zależy teraz od Państwa – prezydent Chełma Jakub Banaszek rzuca wyzwanie ogólnopolskim mediom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama