Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:03
Reklama

Historia miasta i parafii odkryta

Michał Mazurek, mieszkaniec gminy Rejowiec, wie o historii swojego miasta i ludzi, którzy w nim mieszkali, niemal wszystko. Zgłębił księgi metrykalne swojej parafii, by napisać książkę pt. "Demografia parafii Rejowiec w latach 1918-1939". Publikacja powstawała, gdy zmagał się z nowotworem.
Historia miasta i parafii odkryta

- Pomysł napisania książki powstał 10 lat temu, ale dopiero w ciągu ostatniego roku miałem wystarczająco dużo czasu, aby się tym zająć. Często przebywałem w szpitalu ze względu na swoją poważną chorobę - mówi autor.

Jest historykiem, nauczycielem z praktyką w zawodzie. W latach 2003-2008 studiował historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później WOS. Obecnie uczy w Polskiej Szkole Sobotniej na East Finchley w Londynie. To również wieloletni Honorowy Dawca Krwi, sympatyk i działacz Ruchu Narodowego, a także Świeckiego Ruchu dla Małżeństw - Domowego Kościoła.

To historia rodziców i dziadków współczesnych mieszkańców

- Moja książka dotyczy niemal wszystkich mieszkańców współczesnego Rejowca, gdyż rodzice, dziadkowie bądź wiele osób żyjących obecnie, urodziło się i żyło w latach, które ona opisuje - podkreśla autor.

Warto dodać, że za rok parafia w Rejowcu będzie obchodziła swoje stulecie. Publikacja ukazała się więc w odpowiednim momencie, gdyż wiele osób będzie poszukiwało informacji o dziejach lokalnej społeczności.

- W pierwszym rozdziale przybliżyłem historię miasta i samej parafii, drugi poświęciłem zmarłym mieszkańcom parafii, trzeci tym, którzy się w niej urodzili, ostatni natomiast omawia osoby, które zawarły związek małżeński - opisuje Mazurek.

Księgi metrykalne z tego okresu zawierają ok. 7,5 tys. wpisów. Wiele z nich autor książki musiał przejrzeć wielokrotnie. Jego praca jest statystyczno-demograficzna, co oznacza, że zawiera bardzo dużo danych liczbowych. Znajduje się w niej ponad 70 tabel i wykresów. Jest również opis zjawisk i próba ich interpretacji.

Można się z niej dowiedzieć m.in. w jakim wieku ludzie się kiedyś pobierali i umierali. Relacjonuje również, jakie były zależności między urodzinami a zgonami, urodzinami a ślubami. Są tam również informacje o tym, jaka była różnica wieku między małżonkami w chwili zawierania małżeństwa, czy ile osób ponownie wyszło za mąż oraz jaki był przyrost naturalny. Na końcu książki są zdjęcia niektórych wpisów w księgach metrykalnych. Zostały one wybrane nieprzypadkowo, gdyż przedstawiają ekstremalne zjawiska z tego czasu.

Odszyfrował odręczne zapiski z ksiąg parafialnych

- Książka nie była łatwa do napisania, gdyż konieczne było przeanalizowanie olbrzymiej liczby danych zawartych w wielu księgach parafialnych. Trudności sprawiały nie tylko względy organizacyjne, ale niejednokrotnie także charakter pisma, materiał użyty do odnotowania danych czy jakość papieru, a nawet stan zachowania źródła, co sprawiało, że wpis bywał trudny do odczytania. Wszelkie trudności rekompensowała mi świadomość, że z zebranych informacji można wyłuszczyć niezwykle istotne informacje, a także świadomość, że chociaż praca jest żmudna i monotonna, to efekt wynagrodzi trudy jej pisania - dodaje Mazurek.

Księgi metrykalne stanowią niezwykle wartościowe, ale jednocześnie niedoceniane i mało popularne źródło historyczne, mimo że są łatwo dostępne. Najnowsza publikacja jest obszerna i zawiera wiele danych statystycznych, których nikt do tej pory nie badał na taką skalę.

- Mam nadzieję, że praca ta odsłoni mieszkańcom Rejowca nieznane aspekty historii ich miejscowości i dzięki niej żywiej zainteresują się dziejami swojego miasta. Praca ta, chociaż dotyczy tylko wiernych rzymskokatolickich, stwarza możliwość dalszych badań nad religijnością i statystyką pobożności w parafii - zapewnia autor. - Liczę też na to, że niniejsza książka zainspiruje kogoś w przyszłości, kto zechce kontynuować rozpoczęte przeze mnie badania - dodaje.

"Demografia parafii Rejowiec w latach 1918-1939" została opublikowana przez Gaudium, wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej. Książka ma nakład 200 egzemplarzy. Będzie można ją nabyć w chełmskiej księgarni Lectura, lubelskiej księgarni "U Hieronima" przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, a także w Miejskim Ośrodku Kultury i Miejskiej Bibliotece w Rejowcu Fabrycznym. Dostępna będzie również na dożynkach parafialnych w Rejowcu, które odbędą się 9 października.

Jeżeli ktoś chce zdobyć egzemplarz "Demografii parafii Rejowiec..." może to zrobić, biorąc udział w naszym konkursie na Facebooku. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:  W którym roku założono parafię w Rejowcu?


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama