Konferencja skierowana do dyrektorów szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych pod hasłem: „Mediacje jako strategia zarządzania konfliktem w szkole”, została zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Chełmie oraz Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Chełmie.
Uroczystego otwarcia dokonał Tomasz Szabłowski, lubelski kurator oświaty, wspólnie z prof. ucz. dr Beatą Fałdą, rektor PANS w Chełmie. W konferencji wzięło udział ponad 180 uczestników, co potwierdza ogromne zainteresowanie tematem w środowisku oświatowym.
Konferencja rozpoczęła się od podsumowania wyników ankiety dotyczącej konfliktów w placówkach oświatowych, które przedstawiła dr Agata Szabała z PANS w Chełmie. Następnie uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień ekspertów i praktyków mediacji:
- Lucyny Małek-Adamiak, starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i mediatora, która omówiła mediacje w świetle prawa oświatowego,
- dr Marty Koch-Kozioł, psychologa i mediatora z Ośrodka Rozwoju Edukacji, która w prezentacji „Mediacje – super moc” podkreślała znaczenie rozwijania kompetencji mediacyjnych wśród nauczycieli i uczniów,
- Wiesława Pałki, Prezesa Podkarpackiego Centrum Mediacji i dyrektora szkoły, który podzielił się doświadczeniami z wdrażania mediacji w praktyce szkolnej,
- prof. ucz. dr hab. Piotra Mazura z PANS w Chełmie, mediatora, który mówił o mediacjach jako drodze do lepszych relacji w szkolnej rzeczywistości.
Szczególnym punktem programu była symulacja mediacji rówieśniczych przygotowana przez uczniów IV LO z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej pod opieką dr Anny Antczak i Doroty Kidały. Konferencję podsumowała Maria Pawłowicz, starszy wizytator i mediator w Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Podczas wydarzenia wielokrotnie podkreślano, że konflikty są nieuniknioną częścią życia szkolnego - zarówno między uczniami, jak i w relacjach nauczyciel–uczeń, nauczyciel–rodzic czy w zespołach nauczycielskich. Kluczowe jest nie unikanie sporów, ale umiejętne ich rozwiązywanie, a mediacja została zaprezentowana jako jedna z najskuteczniejszych metod w tym zakresie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak praktyczne i efektywne mogą być szkolne mediacje i mediacje rówieśnicze, jakie są możliwości ich wdrażania i jaką rolę w tym procesie odgrywa dyrektor jako lider zmiany.
Konferencja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników, którzy wyrazili zainteresowanie udziałem w kolejnych szkoleniach mediacyjnych oraz chęć wdrażania mediacji w swoich placówkach.
Czytaj także:








![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [30-11-2025] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-23-11-2025-1764493411.jpg)








Napisz komentarz
Komentarze