Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Kiedy uśmiech się brudzi...

Dbając o zdrowie naszych zębów, powinniśmy zwrócić również uwagę na to, co jemy, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy nasza dieta jest znacznie bogatsza. Okazuje się, że niektórych produktów nasze zęby nie za bardzo lubią.
Kiedy uśmiech się brudzi...

Każdy z nas ma inny odcień zębów, zależy on od grubości i zabarwienia zębiny oraz szkliwa. Jedni od urodzenia mają bardziej żółte, inni białe, które przebarwiają się wraz z wiekiem. Barwa zębów zależy od naszych wewnętrznych predyspozycji oraz przyczyn zewnętrznych, związanych z naszym trybem życia, higieną i dietą.

 

Umiar przede wszystkim

Nawet zdrowe produkty mogą powodować problemy z uzębieniem, jeśli zjadamy ich zbyt dużo. Spożywanie dużej ilości kwaśnych jabłek może uszkodzić szkliwo, natomiast mleko krowie może wypłukiwać wapń z zębów.

 

Owoce zdrowe, ale kolorowe

Największe spustoszenia na kolorze naszych zębów robią bardzo zdrowe owoce, warzywa i świeże soki, których latem nie brakuje w naszej diecie. Zawierają: chromogeny (to substancje, które są bezbarwne, ale po zajściu odpowiedniej reakcji chemicznej przekształcają się w barwiące pigmenty), taniny (to żółte lub brązowe związki pochodzenia roślinnego, które intensywnie barwią zęby) i kwasy (to związki chemiczne, które osłabiają szkliwo, pod ich wpływem szkliwo zębów staje się miękkie i szorstkie, w efekcie zęby są bardziej narażone na przebarwienia i trudniej je usunąć).

 

Leśne farbki

Na liście barwiących produktów znajdują się w zasadzie wszystkie owoce leśne zawierające chromogeny m.in. jagody, borówki, jeżyny oraz ciemne owoce mające w składzie taniny: wiśnie, granaty i winogrona. Silne naturalne barwniki mogą powodować zmianę koloru szkliwa.

 

Cytrusy mają kwas

Powinniśmy także uważać na cytrusy, które - na skutek działania kwasów w nich zawartych - uszkadzają szkliwo. Należy pamiętać, że bezpośrednio po ich zjedzeniu nie wolno myć zębów. Zwłaszcza porzeczki zawierają w sobie kwasy owocowe, które zmiękczają szkliwo. Umycie zębów zaraz po ich degustacji mogłoby dodatkowo je uszkodzić.

 

Buraczani malarze

Wśród warzyw uwagę powinniśmy zwrócić na buraki - powodują one przebarwienia ze względu na swój ciemnoczerwony kolor. Zęby przebarwia również kapusta czerwona i warzywa zawierające karoteny (pomarańczowo-czerwone barwniki roślinne) jak na przykład marchew czy pomidory.

 

Wino też przebarwia

Czerwone wino osadza się na naszych zębach ze względu na swój ciemnoczerwony kolor. Zawiera ono w sobie dużo kwasów owocowych, powodujących erozję szkliwa oraz intensywne, naturalne barwniki, które zmieniają jego kolor. Aby zneutralizować jego działanie, warto podczas picia przegryzać żółty ser, który jest źródłem wapnia i dodatkowo stymuluje produkcję śliny. Choć mogłoby się wydawać, że białe wino jest mniej szkodliwe, nic bardziej mylnego. Ma ono wyższy poziom kwasowości i zawiera barwiące taniny.

 -  Struktura szkliwa zmienia się wraz z wiekiem i pod wpływem naszych nawyków. Z biegiem lat szkliwo jest coraz bardziej porowate, więc różnorodne substancje łatwiej docierają do szczelin i mikroskopijnych pęknięć i o wiele trudniej je stamtąd usunąć. Tworzą się zatem przebarwienia. Regularne spożywanie zbyt dużej ilości produktów zawierających wspomniane wcześniej substancje odbija się na estetyce naszych zębów, tworząc przebarwienia trudne do usunięcia – wyjaśnia lek. dent. Agata Pleszyniak z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

 

Uwaga! Jeśli chcemy zabezpieczyć nasze zęby przed przebarwieniami:

  • myjmy je 30 minut po jedzeniu, nie wcześniej w przypadku spożycia produktów zawierających kwasy, ponieważ uszkadzamy wówczas szkliwo;
  • jeśli nie mamy możliwości umycia zębów, warto je przepłukać wodą, zredukujemy w ten sposób ilość niekorzystnych substancji, które osadzają się na szkliwie;
  • możemy pić barwiące napoje przez słomkę, wówczas napój nie ma kontaktu z naszym uzębieniem, redukujemy tym samym kontakt zębów ze środkami barwiącymi i kwasami;
  • neutralizujmy działanie kwasów poprzez żucie gumy;
  • pamiętajmy o nitkowaniu, ponieważ szkodliwe substancje gromadzą się między zębami i przy linii dziąseł co zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama