Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 lutego 2026 02:25
Reklama
Reklama

Chełm: Pamiątki z dzielnicy pilnie poszukiwane

Masz pocztówki, stare dokumenty czy zdjęcia związane z Dyrekcją? Podziel się nimi z miejskimi urzędnikami, a pomożesz w realizacji projektu, w ramach którego powstanie film dokumentalny o tej zabytkowej dzielnicy.

Zapowiadana jakiś czas temu produkcja kolejnego filmu o Chełmie jest coraz bliżej realizacji. Miejscy urzędnicy ustalają szczegóły z agencją produkcyjną. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące szczegółów filmu. Miasto szuka osób dysponujących rodzinnymi pamiątkami związanymi z tym tematem.

- Z przekazanych nam informacji wynika, iż strona producencka część finansowania pozyskała już w ramach konkursu. Możliwe, że miasto także wesprze finansowo projekt i na pewno zaangażuje się w kwestie organizacyjne, logistyczne i produkcyjne – mówi Marcin Grel, dyrektor wydziału rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą UM Chełm.

Właśnie z tego powodu miejscy urzędnicy apelują do osób, które posiadają stare zdjęcia lub różne dokumenty związane z Dyrekcją, by podzieliły się nimi. Poszukiwane są także osoby, które mają rodzinne wspomnienia dotyczące budowy oraz pierwszych lat funkcjonowania osiedla i chciałyby o tym opowiedzieć w filmie. W tym celu miasto uruchomiło specjalny adres e-mail: [email protected], pod który można wysyłać zgłoszenia lub informacje. Można to zrobić także osobiście w wydziale rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą (pokój nr 15a) lub telefonicznie pod numerem 82 565-37-69.

Według wstępnych założeń film prezentować ma nie tylko dokumenty, zdjęcia i historię przedstawianą przez regionalistów. Organizatorzy przewidują realizację tzw. scen fabularyzowanych, a więc kostiumowych inscenizacji, w których wystąpią statyści. W rolę dawnych kolejarzy, urzędników i chełmian, wcielić się będą mogli obecni mieszkańcy miasta. Najprawdopodobniej pod koniec maja odbędzie się casting. Realizacja nagrań do filmu planowana jest pod koniec czerwca. Plan filmowy potrwa kilka dni, a zdjęcia nagrywane będą w dzień i o zmroku.

- Projekt zakłada powstanie około 40-minutowego filmu, który wyemitowany będzie w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz weźmie udział w festiwalach filmowych. Oczywiście zależy nam także na dystrybucji cyfrowej i w postaci płyt DVD. Na pewno zorganizowalibyśmy premierę kinową dla mieszkańców Chełma, czy wręcz kilka seansów, jeśli byłoby tylu chętnych – zapewnia prezydent Agata Fisz. – Pewne jest, że pierwszy filmowy dokument o Dyrekcji byłby źródłem dodatkowej wiedzy dla chełmian. Spełniałby również rolę promocyjną, ukazując potencjalnym turystom, iż w Chełmie jest wiele niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć, m.in. malowniczo położona dzielnica, jedna z największych inwestycji międzywojennej Polski.

Chełmska produkcja filmu o Dyrekcji wpisywać się ma w obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i być częścią szeregu wydarzeń związanych z tą rocznicą.

Program i kryteria castingu dla mieszkańców, harmonogram realizacji zdjęć oraz więcej szczegółów dotyczących scenariusza podamy wkrótce. 


Teraz czytane:
W seniorach siła! [ZOBACZ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamatelefon
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A na środku postawić pomnik Jakuba I Brodatego zbawcy Chełma i okolic.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 18:32Źródło komentarza: Biurowca i dworca w Chełmie nie będzie. Spór miasta z ARP zakończony fiaskiemAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Sądy umarzają, dają zakaz prowadzenia pojazdów po raz dwudziesty. Zgodnie ze starą zasadą. Tu mam ciotkę, tam mam wuja, znajomości mam od ..........Data dodania komentarza: 14.02.2026, 17:59Źródło komentarza: Pijani kierowcy często bez żadnych kar. Sądy pod lupąAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Szczególne podwyżki powinni dostać Romanowski i Ziobro, oraz wielu innych którymi interesuje się prokuratura.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 17:55Źródło komentarza: Zarobki posłów do poprawy. Chcą podwyżki. Jest ruch posłankiAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A po co się trudzić wychowaniem tych co się samemu zmajstrowało ?????????????? Zapewne wielu uważa, że samo zmajstrowanie to nie lada wyczyn, a co z tego urośnie to już nie ich sprawa. Niech się martwią inni, byle by nie wymagali od zmajstrowanych zbyt wiele. Kiedyś nauczyciel dał w łeb smarkaczowi, a po południu ojciec dołożył. Niektórym może za mało, bo dziś mają wygórowane wymagania wobec innych.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 17:47Źródło komentarza: Krasnystaw. Zarzuty rodziców, stawiane dyrektorce "Piątki", nie potwierdziły sięAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Trzymamy kciuki. Niech winni będą ujawnieni.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 16:55Źródło komentarza: Krasnystaw. Zarzuty rodziców, stawiane dyrektorce "Piątki", nie potwierdziły się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama