Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

X Wojewódzkie Święto Ziół w Fajsławicach

15 sierpnia w gminie Fajsławice odbędzie się X Wojewódzkie Święto Ziół. Będzie można celebrować bogactwo zielonych darów natury i poznać ich wszechstronne zastosowanie.
X Wojewódzkie Święto Ziół w Fajsławicach

Źródło: Freepik

Jubileuszowa edycja święta organizowana jest w gminie Fajsławice na stadionie przy Urzędzie Gminy Fajsławice. Wydarzenie ma na celu promowanie uprawianych w województwie lubelskim ziół oraz ich licznych zastosowań w profilaktyce zdrowotnej, lecznictwie, kosmetyce i dietetyce.

Podczas święta będzie można spotkać się z plantatorami ziół, producentami lokalnych specjałów i rękodzieła, a także wziąć udział w licznych warsztatach i prelekcjach. Nie zabraknie również występów artystycznych i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13:00 mszą świętą, podczas której poświęcone zostaną dożynkowe wieńce, bukiety zielne i chleb.

Po mszy uczestnicy przejdą barwnym korowodem dożynkowym na stadion przy Urzędzie Gminy Fajsławice, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie święta.

X Wojewódzkie Święto Ziół to okazja, aby posłuchać wystąpień okolicznościowych oraz poznać laureatów konkursów na najsmaczniejszy wypiek z ziołami i najpiękniejszy bukiet zielny.

Podczas święta nie zabraknie regionalnych potraw, a goście będą mogli delektować się aromatyczną zupą pokrzywową.

Od 15, na scenie zaprezentują się zespoły ludowe, takie jak "JAWOR", "Siedliszczanki", "Fajsławianki" i "Uroczysko", które przeniosą publiczność w świat tradycyjnej muzyki i tańca.

Dla osób chcących poznać tajniki tworzenia tradycyjnych ozdób florystycznych, organizowane będą warsztaty wicia wianków o godzinie 16:00.

Święto Ziół to nie tylko zabawa, ale także okazja do edukacji. Rolnicy będą mogli wziąć udział w konkursie BHP, organizowanym przez KRUS, placówkę terenową w Piaskach.

Wieczór umilą występy znanych zespołów: "Cookies Band" i "Brathanki", którzy zaprezentują swoje największe przeboje.

X Wojewódzkie Święto Ziół to też okazja do wymiany doświadczeń między producentami i miłośnikami ziół, a także do zakupu świeżych, aromatycznych produktów lokalnych.

Zioła od wieków wykorzystywane są w medycynie naturalnej, stanowiąc bogactwo witamin, minerałów i cennych związków bioaktywnych. Ich właściwości prozdrowotne obejmują m.in. wspomaganie odporności, łagodzenie dolegliwości bólowych, regulację układu pokarmowego i poprawę kondycji skóry. W profilaktyce zdrowotnej zioła stosowane są w formie naparów, herbatek, olejków eterycznych, kompresów i okładów, natomiast w lecznictwie, ziołolecznictwo stanowi uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, przynosząc ulgę w wielu schorzeniach. Obecnie coraz częściej w kosmetykach możemy zobaczyć zjawisko powrotu do korzeni i sięgnięcia w składach po dary natury, z których babcie korzystały. W kosmetyce zioła wykorzystywane są do produkcji kremów, maseczek, toników i innych naturalnych produktów pielęgnacyjnych.

Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców województwa lubelskiego, a udział w nim jest bezpłatny.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama