Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Chełm. Piwko "pod chmurką" znów będzie możliwe

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Chełma przedsiębiorcy mogą starać się o uzyskanie zgody na utworzenie "ogródków gastronomicznych" w centrum miasta. Na plac Łuczkowskiego wrócą po przerwie związanej z rewitalizacją tego terenu.
Chełm. Piwko "pod chmurką" znów będzie możliwe

Autor: distelAPPArath

Źródło: pixabay.com

Pl. Doktora Edwarda Łuczkowskiego jest obszarem leżącym w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, dlatego przed postawieniem „ogródka” wnioskodawca powinien dostać zgodę nie tylko prezydenta Chełma, ale też uzyskać decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zawrzeć umowę dzierżawy gruntu wyznaczonego pod lokalizację „ogródka gastronomicznego”, a także wnieść odpowiednią opłatę zgodnie z umową dzierżawy gruntu.

Co ważne, przy lokalu może powstać tylko jeden „ogródek gastronomiczny”, a w jego granicach zalecane jest zorganizowanie miejsca zabaw dla dzieci, wyposażonego w urządzenia posiadające odpowiednie atesty. Ponadto ogródki muszą być dostosowane do obowiązującej w mieście uchwały krajobrazowej.

- Do tej pory złożono 9 wniosków o wydanie zgody. Na ten moment wydano jedną decyzję na zajęcie pasa drogowego (po uprzednim wydaniu pozwolenia przez konserwatora). Decyzje wydawane są - w zależności od lokalizacji - w postaci dzierżawy lub zgody na zajęcie pasa drogowego. W najbliższych dniach, po dostarczaniu zgód od konserwatora przez zainteresowanych (bo większość znajduje się w strefie ochrony), wydawane będą kolejne decyzje - mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

Procedura jest taka sama jak zawsze. Jeżeli lokalizacja znajduje się w strefie konserwatorskiej, ścieżka jest następująca:

  • wniosek o wydanie zgody do UM 
  • zgoda konserwatora
  • dostarczenie zgody do magistratu 
  • wydanie decyzji przez UM (dzierżawa bądź zajęcie pasa drogowego).
"Piwko pod chmurką" a prawo lokalne...

Prowadzenie ogródka piwnego jest działalnością gospodarczą, polegającej na sprzedaży alkoholu. Nie jest wymagane odrębne na to pozwolenie, poza zezwoleniem na sprzedaż napojów alkoholowych. 

- Kwestię uzyskiwania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości, która w art. 18 ust. 1 stanowi, iż sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Powyższe zasady uzyskiwania zezwolenia na prowadzenie ogródka piwnego dotyczą sytuacji, gdy sprzedaż alkoholu w taki sposób ma następować na terenie przylegającym lub znajdującym się w bliskim sąsiedztwie lokalu przedsiębiorstwa - dodaje Grzegorz Zarzycki z chełmskiego magistratu.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama