Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Rejowiec Fabryczny. Mają pomysł na wyrobisko. Pomoże bank światowy

Miasto Rejowiec Fabryczny znalazło się w gronie 10 samorządów z terenu całego kraju, które wezmą udział w projekcie Partnerska Inicjatywa Miast na lata 2024-2026. Wybrane samorządy będą realizowały zadania z zakresu miejskiej energetyki. Jakie przedsięwzięcie w ramach projektu zechcą zrealizować rejowieccy samorządowcy? Myślą o elektrowni szczytowo-pompowej.
Rejowiec Fabryczny. Mają pomysł na wyrobisko. Pomoże bank światowy

Źródło: Freepik

Warto wyjaśnić, że Partnerska Inicjatywa Miast to efektywna forma wsparcia potrzeb rozwojowych miast oraz miejskich obszarów funkcjonalnych. Forma ta dostarcza narzędzi potrzebnych do prowadzenia zrównoważonego rozwoju lokalnych samorządów w wielu różnych obszarach, także w zakresie efektywności energetycznej. Poza tym uczestnictwo w projekcie umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów z ośrodkami, które nastawione są na współpracę i wymianę nowych doświadczeń. Partnerem programu Bank Światowy, który gwarantuje dostęp do wiedzy najlepszych ekspertów w określonych dziedzinach. 

- To jest sukces naszego miasteczka i zaangażowanych w projekt pracowników urzędu miasta – mówi burmistrz Stanisław Bodys. - Naszym celem jest opracowanie, przy wsparciu ekspertów Banku Światowego, pomysłów i rozwiązań dla naszych potrzeby lokalnych potrzeb, potrzeb naszych mieszkańców. Chcielibyśmy zaproponować nowe rozwiązania w zakresie energetyki – wyjaśnia włodarz samorządu.

Miasto stoi w tej chwili przed wyzwaniem przeprowadzenia transformacji energetycznej, więc udostępnione urzędnikom narzędzia mogą pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na wiele bieżących problemów. 

- Chcemy pokusić się o opracowanie projektu elektrowni szczytowo-pompowej na terenie wyrobiska po kopalni margla. Chciałbym wyjaśnić, że projekt taki byłby zrealizowany z dotacji zewnętrznych, np. Unii Europejskiej czy też w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. Należy dodać, że aktualny projekt z zakresu doradztwa jest już drugim finansowanym ze środków zewnętrznych, m.in. z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pierwszy projekt, na który Rejowiec Fabryczny uzyskał dotacje, czyli EUCF – Europejski Instrument Miejski – jest na ukończeniu. Jego efektem będą opracowane koncepcje projektowe na zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych (także wyrobiska po kopalni) z wykorzystaniem OZE oraz nowych rozwiązań dla ciepła systemowego m.in. w Ciepłowni Miejskiej i Szkole Podstawowej – precyzuje burmistrz Stanisław Bodys. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama