Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama reklama Iwona Szłapak

Ogólnopolski ranking „Wspólnoty”. Urszulin przed Hańskiem

Pismo „Wspólnota” opublikowało ranking „Sukces kadencji 2018 -23”. Uwzględniono w nim jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy powiatu włodawskiego.
Ogólnopolski ranking „Wspólnoty”. Urszulin przed Hańskiem

Źródło: Freepik

Oceny dokonano po zsumowaniu wyników z czterech kategorii: sukces finansowy, ekonomiczny, infrastrukturalny i społeczny. Uwzględnione dane pochodziły z lat 2017-2022. Sukces finansowy – związany był z budżetem jednostki samorządowej, ekonomiczny dotyczył stanu gospodarki lokalnej, a infrastrukturalny odnosił się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej. Sukces społeczny uwzględniał szeroko rozumianą politykę społeczną, np. wyniki edukacyjne, ale także politykę związaną z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym. 

W kategorii miast powiatowych Włodawa zajęła 198. lokatę, w poprzedniej edycji miała 245. miejsce. Oznacza to przesunięcie o kilkadziesiąt oczek w górę.

- Niezależni eksperci po raz kolejny docenili nasze działania. Warto podkreślić, że różnego rodzaju wyróżnienia i wysokie miejsca w rankingach, które otrzymujemy, dotyczą wielu aspektów funkcjonowania samorządu. To najlepiej świadczy o dobrym kierunku, w którym rozwijamy nasze miasto - mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Awans w rankingu „Wspólnoty" cieszy go, tym bardziej że włodarze miasta wiedzą, na jakim terenie działają.

- W obecnej kadencji musieliśmy się mierzyć z wieloma dodatkowymi wyzwaniami związanymi z pandemią, kryzysem na granicy polsko-białoruskiej, w tym z zakazem przebywania (który objął całe miasto) oraz wojną na Ukrainie. Dołożymy wszelkich starań, by pozycja naszego miasta w kolejnych edycjach rankingu była jak najwyższa – dodaje burmistrz Muszyński.

 W kategorii gmin wiejskich widoczny jest bardzo duży sukces gminy Urszulin. Zajęła ona 18 miejsce i jest to wyraźny awans w porównaniu do pozycji 745., na której uplasowała się w poprzedniej edycji rankingu. Wójt Tomasz Antoniuk mówi, że sukces cieszy, a samorząd w ostatnich latach zrealizował m.in. inwestycje na kwotę 20 mln złotych. Lokalne władze umiejętnie pozyskiwały też dotacje rządowe i unijne oraz spożytkowały dochody własne. 

- Sytuacja gminy jest dobra i stabilna - zapewnia wójt. 

Tomasz Antoniuk mówi także współpracy radnych z sołtysami. Jego zdaniem można mieć różne wizje rozwoju gminy, ale najważniejsza jest efektywna współpraca dla dobra mieszkańców i gminy.

Gmina Wyryki zajęła 785. lokatę, poprzednio było to 1279. miejsce. To także duży sukces. Wójt Mirosław Torbicz zwraca uwagę na liczne inwestycje infrastrukturalne na terenie gminy. W ciągu ostatnich 2-3 lat dokonano m.in. przebudowy ujęcia wody i inwestycji drogowych. Sukcesywnie odnawiane są także place zabaw. Jak podkreśla wójt, gmina ma ustabilizowaną sytuację finansową i umiejętnie pozyskuje fundusze.

 - Myślę, że podstawą naszego sukcesu w rankingu jest właśnie sukces finansowy – uważa Mirosław Torbicz.

Gmina Włodawa zajęła w rankingu 428. miejsce poprzednio była to 369. lokata. W nadesłanym komentarzu wójt gminy Włodawa, Dariusz Semeniuk napisał.

 „Ranking stanowi średnią wypadkową 4 aspektów, tj. społecznego, finansowego, ekonomicznego i infrastrukturalnego. Ponadto nie obejmuje roku 2023, ważnego dla gminy z punktu ilości realizowanych inwestycji. Biorąc pod uwagę okoliczności, w których przyszło naszej gminie funkcjonować w okresie ostatnich 5 lat, ten nieznaczny spadek w ogólnym rankingu z jednoczesnym awansem na znacznie wyższe pozycje w zakresie osiągniętych efektów ekonomicznych (z 737. miejsca na 175.) i finansowych (z 1044. miejsca na 633. miejsce), należy poczytywać za ogromny sukces naszej gminy. Ponadto jak sam organizator konkursu przyznaje ranking ten nie w pełni oddaje sytuację samorządów i dużym uproszczeniem byłoby traktowanie jego wyników jako oceny działalności władz lokalnych. Niemniej pragnę podkreślić, że ciężko pracowaliśmy i maksymalnie wykorzystaliśmy dany nam czas, by realizować zamierzone cele. Myślę, że się udało. Efekty oczywiście są widoczne i mam nadzieję, ze zadowolenie mieszkańców przełoży się na frekwencje i wyniki wyborów kwietniowych, na które serdecznie zapraszam”.

Gmina Hańsk zajęła w rankingu 1290. miejsce (poprzednio 1195.). Oznacza to spadek, ale wójt Marek Kopieniak jest z wyniku „raczej zadowolony”.

- Biorąc pod uwagę 2,5 tys. gmin w Polsce, osiągnęliśmy pozycję mniej więcej pośrodku rankingu. Słabe gleby i brak przemysłu powodują, że z naszej gminy nie da się więcej wycisnąć – mówił Marek Kopieniak.

 Zwraca też uwagę, że w 2024 r. na większe inwestycje przeznaczona zostanie kwota 15 mln złotych, podczas gdy w poprzednich latach gmina wydała ich 10.


 Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama