Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy i ich małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na podobnych zasadach co Polacy. Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy są podzieliliśmy na aspekty legalne i praktyczne.
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy i ich małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na podobnych zasadach co Polacy, o ile legalnie przebywają w Polsce i posiadają nr PESEL. Legalny pobyt obejmuje posiadanie ważnego tytułu pobytowego, legalne przybycie z Ukrainy od 24 lutego 2022 i deklarację zamiaru pozostania w Polsce, lub posiadanie Karty Polaka i opuszczenie Ukrainy w tym samym okresie.

Zakładanie działalności gospodarczej jest możliwe nawet bez tytułu pobytowego, jeśli rozpoczęto procedurę uzyskania tytułu przed 24 lutego 2022. Bezwględnie wymagane jest zgłoszenie nazwy działalności i adresu jej prowadzenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działanlości Gospodarczej czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Do tego rejestru wpisują się również przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

Działalność nierejestrowana

Dopuszczalną formą jest też diałalność gospodarcza nierejestrowana czyli drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Musi jednak zostać spełniony każdy z niżej wymienionych warunków:

1) przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu od 1 lipca 2023 roku – 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku,

2) wyłącznie osoba fizyczna,

3) nie wykonuje działalności w ramach spółki cywilnej,

4) przedmiot nie pokrywa się z działalnością regulowaną, czyli taką, która wymaga zezwoleń lub koncesji,

5) nie wykonywała działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Działalność gospodarcza

Rejestrując się jako przedsiębiorca w CEIDG, koniecznie należy wskazać nazwę. Nazwa musi zawierać co najmniej imię i nazwisko podane w mianowniku. Każdy może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Nie można mieć zarejestrowanych kilku jednoosobowych firm na swoje nazwisko. Działalność można zarejestrować w dowolnym urzędzie gminy lub miasta lub elektronicznie na stronie internetowej biznes.gov.pl

Co musisz mieć?

- dane adresowe,

- nazwę,

- nr Pesel, imię ojca, imię matki,

- kod PKD,

- profil zaufany lub konto bankowe,

- datę rozpoczęcia działalności,

- przewidywana liczba pracujących,

- dane kontaktowe,

- dane dot. ubezpieczenia ZUS (sam czy z pracownikami, jakie ulgi ZUS),

- dane dotyczące urzędu skarbowego,

- kod wykonywanego zawodu,

- zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego,

-  formę zapłaty podatku dochodowego,

- zgłoszenie rejestracyjne VAT.

Bezpieczna przystań

Kampania społeczna w ramach projektu „Przyjazny i bezpieczny urząd III” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Gdzie mamy rozkład jazdy ????Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:41Źródło komentarza: Gm. Chełm. Autobusy wyjechały na trasy. Działa już Gminna Komunikacja SamochodowaAutor komentarza: JanTreść komentarza: A mi jak zrobiłem kat.A odebrali bezterminowe kat.B i zamiast "kreski" mam tą samą datę co przy kat.A. W tym kraju oszukują ludzi na każdym kroku!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:52Źródło komentarza: Chełm. Niewiedza czy naciąganie kursanta? Zamieszanie z kategorią AAutor komentarza: marolnyTreść komentarza: Idź do szkoły i poczytaj o prawie.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:04Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!
Reklama
Reklama
Reklama