Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Pow. krasnostawski. Miał być laptop, było... puste pudełko po butach

Do krasnostawskich policjantów zgłosił się jeden z mieszkańców powiatu. Złożył powiadomienie o oszustwie, którego padł ofiarą. Chodziło o zakup za pośrednictwem portalu z ogłoszeniami.
Pow. krasnostawski. Miał być laptop, było... puste pudełko po butach
Podczas tygodnia wyprzedaży często zapominamy o zdrowym rozsądku

Źródło: https://www.freepik.com/

21-latek chciał kupić laptopa. Ustalił ze sprzedającą, jaki interesuje go sprzęt, po czym umówili się na opłacenie zakupu BLIK-iem i przesłanie komputera do paczkomatu.

– Po uiszczeniu za pomocą BLIK-a należności i upływie kilku dni mężczyzna odebrał przesyłkę. Niestety, w paczce znajdowało się... puste pudełko po butach! Mężczyzna chciał skontaktować się ze sprzedającą, ale zorientował się, że jej konto na portalu społecznościowym zostało usunięte. 21-latek nie miał innej możliwości kontaktu – nie znał numeru telefonu, adresu czy innych danych umożliwiających identyfikację sprzedającej, bo takowe nie są wymagane przy transakcjach BLIk-iem – poinformowała nas rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie, starsza sierżant Anna Chuszcza.

Przykład ten, jak i wiele innych oszustw, jakie zdarzyły się w ostatnich miesiącach, potwierdza, że robiąc zakupy przez internet, należy przedsięwziąć pewne środki ostrożności i zachowywać pewne zasady. Zwłaszcza w czasie takich okresów jak osławione Black Weeks. 

– Po pierwsze, zawsze należy weryfikować informacje o sprzedających – sprawdzić wszelkie możliwe dane, opinie innych kupujących, autentyczność konta i datę jego utworzenia. Dobrze jest dodatkowo poszukać informacji o sprzedającym w niezależnych źródłach – doradziła starsza sierżant Chuszcza.

Rzeczniczka KPP podkreśliła, że zawsze warto czytać regulamin udostępniany przez sprzedającego na danym portalu ogłoszeniowym. W jego treści należy zwróć szczególną uwagę na dane przedsiębiorcy (nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe), numer identyfikacyjny tj. KRS, informacje o prawach konsumentach oraz procedurze reklamacyjnej. Dodatkowo dane firmy w razie wątpliwości można sprawdzić przez internet w bazach przedsiębiorców CEIDG i EKRS. Dzięki temu zyskamy informacje, czy dany sklep prowadzi legalną działalność.

– Poza tym sprawdzajmy, jakie metody płatności oferuje sprzedawca. Najbezpieczniej jest wybrać płatność przy odbiorze. Z kolei transakcje blikiem są najtrudniejsze do wyśledzenia, bo nie mamy nawet numeru konta, na jaki przelaliśmy środki. Poza tym podchodźmy do zakupów zdroworozsądkowo i porównujmy ceny. Nie nabierajmy się na niepowtarzalne okazje, bo za wieloma z nich stoją oszuści – podsumowała sierżant Chuszcza.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: MixalisTreść komentarza: Nie rozumiem podatku za psa to tak jakby zrobić podatek od posiadania rybek lub innych zwierząt. To jest czyste łojenie obywatela. Żeby to było np. podatek od psa ale kupy psie zbierają służby porządkowe o 4 rano z trawników. Ja sprzątam po swoim psie, ja go karmię, ja go szkole państwo mi nie dokłada to co to za podatek? Dobrze, że nie wszystkie gminy okradają ludzi.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 04:22Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: łaskawcyTreść komentarza: Łaski nie robią, to ich obowiązek!Data dodania komentarza: 16.05.2024, 23:17Źródło komentarza: Chełm. Miasto chce być otwarte na potrzebującychAutor komentarza: GniewnyTreść komentarza: A bo lepio te drogi i co raz zatrzymujo.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:41Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. W Chojnie dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką
Reklama
Reklama
Reklama