Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Urszulin. Uczczą rocznicę bitwy pod Wytycznem. ZAPROSZENIE

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie wraz z lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Narodowej w Lublinie zapraszają do udziału w obchodach 84. rocznicy bitwy pod Wytycznem.
zaproszenie na uroczystości

Autor: fot. NOSG

Co roku już od ponad 80 lat w Wytycznie obchodzona jest rocznica tego bohaterskiego i nierównego starcia. W roku obecnym główne obchody 84. rocznicy bitwy, odbędą się 27 września pod Kopcem Chwały Żołnierzy KOP w Wytycznie. Program obejmie m.in. Apel Poległych, wspólną modlitwę ekumeniczną oraz złożenie wieńców na grobach poległych żołnierzy.

Natomiast na drugi dzień w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie zaplanowano konferencję naukową pt. „W służbie Rzeczypospolitej. 99. rocznica powołania Korpusu Ochrony Pogranicza”.

-Tegorocznym uroczystościom, zaplanowanym na 30 września br., towarzyszyć również będzie przemarsz szlakiem Zgrupowania KOP gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna. Marsz rozpocznie się w miejscowości Zbereże, gdzie w 1939 roku, oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza przeprawiały się przez rzekę Bug. Uczestnicy tegorocznego marszu przejdą prawie 10 kilometrową trasę do miejscowości Sobibór, zapalając po drodze znicze na mogiłach poległych żołnierzy - informuje kpt. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziały Straży Granicznej.

Uroczystości zostały objęte patronatem honorowym przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, wojewodę lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego oraz komendanta głównego straży granicznej. Partnerem wydarzenia jest niezależny samorządny Związek Zawodowy Straży Granicznej. 

Bitwa pod Wytycznem została stoczona 1 października 1939 roku pomiędzy zgrupowaniem KOP gen. Wilhelma Orlik-Rückemanna a Armią Czerwoną. Doszło do niej, gdy Oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza zgrupowane po walkach z Armią Czerwoną na Polesiu i Wołyniu przeszły Bug i stanęły na odpoczynek w rejonie Kosynia na północ od Chełma. Następnie oddział pomaszerował dalej. Jednak w miejscowości Wytyczno doszło do akcji zbrojnej z Armią Czerwoną. Ostatecznie po całodziennych walkach przywódca KOP postanowił rozwiązać oddział i się wycofać i  rozpocząć w lasach walkę konspiracyjną.

Czytaj też:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama