Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Nie zapłacisz podatku przy zakupie pierwszego mieszkania!

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, w której likwidacji podlega podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym. Tą samą ustawą wprowadzono również 6-procentową stawkę PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania.
  • Źródło: Paulina Chodyka-Łukaszuk
Nie zapłacisz podatku przy zakupie pierwszego mieszkania!

W informacji podanej przez Kancelarię Prezydenta RP czytamy, że 24 lipca Andrzej Duda podpisał m.in. ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. 

Dobra wiadomość dla kupujących

 "Jednym z ważniejszych zapisów dokumentu jest likwidacja konieczności opłacenia 2 proc. podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych) przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To świetna wiadomość dla osób, planujących zakup pierwszego mieszkania, a którym w dniu sprzedaży nie przysługiwało prawo lub udział w nieruchomości mieszkaniowej, albo nie przekracza 50 proc. udziałów." - mówi Patrycja Szmagalska ekspert biura Nieruchomości Północ.

Najważniejsza zmiana polega na zniesieniu PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. To oszczędność nawet kilkunastu tysięcy złotych, które będzie można przeznaczyć na przykład na remont łazienki czy meble do kuchni podkreślał szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

“(...) w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych uzupełnia się katalog czynności prawnych zwolnionych z podatku – o sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna, której w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP. 

6 lub więcej mieszkań = większy podatek

Istotną zmianą jest też dodanie art. 7a zgodnie, z którym: w przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych, stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6 proc.

Jeżeli nabycie lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość następuje na współwłasność przez kilku kupujących, powołany przepis stosuje się także wtedy, gdy chociażby jeden z kupujących jest zobowiązany do uiszczenia podatku w takiej stawce.

Chcemy w ten sposób ograniczyć hurtowy wykup mieszkań, który winduje ceny nieruchomości w całym kraju wyjaśniał minister Buda.

Podstawowym celem ustawy, podpisanej 24 lipca przez Andrzeja Dudę, jest również wprowadzenie w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami rozwiązań, umożliwiających nabycie prawa własności użytkownikom wieczystym gruntów, które nie uległy dotąd uwłaszczeniu z mocy prawa lub na podstawie decyzji administracyjnej. 

Proponowane rozwiązania są kolejnym etapem reformy, mającej na celu uwłaszczenie użytkowników wieczystych gruntów. 

W ustawie znalazły się też rozwiązania, dotyczące wsparcia Społecznych Agencji Najmu (SAN). To podmioty, współpracujące z gminą, które pośredniczą między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami niemogącymi sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania na warunkach rynkowych.

Obecnie ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Większość jej zapisów wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Przepisy, dotyczące wyższego PCC, przy zakupie co najmniej sześciu mieszkań w jednej inwestycji mają wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama