Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Światła na mgłę

Wielu kierowców - jak pokazują statystyki - zapomina o światłach przeciwmgłowych, jadąc przez mgłę na światłach drogowych. Taka nieodpowiedzialność grozi nie tylko mandatem, powoduje też zagrożenie dla innych kierujących.
Światła na mgłę

ocny snop jedynie rozświetli mgłę, przez co widoczność jeszcze bardziej się pogorszy. Oświetlenie drogowe może również oślepić kierowcę jadącego z naprzeciwka, a to grozi wypadkiem. W takich sytuacjach należy używać świateł przeciwmgłowych.

Tylne oświetlenie przeciwmgłowe to jeden z obowiązkowych elementów każdego samochodu. Znajduje się po lewej stronie. Jeżeli na wyposażeniu pojazdu są dwa takie światła, prawo nakazuje, aby były rozmieszczone symetrycznie wobec siebie i przynajmniej 25 cm nad nawierzchnią, ale nie wyżej niż 100 cm. Opcjonalnie w nowych samochodach takie oświetlenie występuje również z przodu bądź też kierowcy sami decydują się na ich montaż. Przepisy prawne nie narzucają co prawda takiego obowiązku, ale rozwiązanie jest bardzo przydatne i bezpieczne. Także w przypadku instalacji świateł przeciwmgłowych przednich należy pamiętać, że muszą znajdować się przynajmniej 25 cm nad drogą.

Świateł przeciwmgłowych nie można jednak używać przy każdej słabszej widoczności. Kodeks drogowy podaje, że powinniśmy je włączyć, gdy widoczność jest ograniczona do odległości mniejszej niż 50 metrów. Jak jednak określić taki dystans w trakcie jazdy? Precyzyjnie nie da się tego zrobić, dlatego warto przyjąć prostą i sprawdzoną zasadę. Jeżeli we mgle widzimy światła samochodu jadącego przed nami w znacznej odległości, nie ma potrzeby używania oświetlenia przeciwmgłowego. Jeżeli natomiast są one słabo widoczne, oznacza to, że również nas pojazd widać niewystarczająco dobrze i warto włączyć dodatkowe oświetlenie. Prawo dopuszcza również wyjątki od używania takich świateł w warunkach mgielnych. Jednym z nich jest jazda podczas rzęsistego deszczu. Jazda na przednich światłach przeciwmgłowych jest dozwolona na krętej drodze, oznaczonej znakiem A3 lub A4 i umieszczoną pod nimi tabliczką T5.

 Zgodnie z kodeksem drogowym, kierujący pojazdem za nadużywanie świateł przeciwmgłowych może otrzymać 2 punkty karne oraz 100-złotowy mandat.


Podobne tematy:

Bilans świątecznych zdarzeń na drogach

Zimowy taryfikator mandatów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AsdfTreść komentarza: Ale jakie są konkretnie te zarzuty?Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:11Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. Joanna Bartnik chce trzeciej tury. Złożyła protest wyborczyAutor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Ostatnio zamontowane progi są regularnie mijane środkiem drogi przez różnych cwaniaków, którzy mają w doopie nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:09Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: Majster-RuraTreść komentarza: Przecież odkąd przyjęliśmy władzę, to nie kto inny, tylko Donald Tusk (czy ktoś go lubi, czy nie), wywalczył gigantyczne pieniądze dla Polski, tj. ponad 600 miliardów złotych- większej obłudy i zarozumialstwa wymyslić się nie da ,dokładnie jak z działalnościa posła na rzecz Chełma, praktycznie zerowa ,a zadufanie w sobie pod niebiosaData dodania komentarza: 02.05.2024, 16:59Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!Autor komentarza: andyTreść komentarza: blokowali środki KPO dopóki się rząd nie zmienił na ten "właściwy" - tam nie obowiązuje żadne prawo tylko polityka i widzimisieData dodania komentarza: 02.05.2024, 12:47Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!Autor komentarza: andyTreść komentarza: lepszy fotoradar niż te progi zwalniająceData dodania komentarza: 02.05.2024, 12:44Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowym
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama