Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy

Chełm. Mieszkańcy kontra spalarnia. Burzliwe dyskusje na radach osiedli. Czy będą protesty?

Odbyły się zebrania rad osiedli: Kościuszki, Śródmieście oraz Dyrekcja Dolna. Wszystkie przebiegły bardzo burzliwe, zwłaszcza w jednym punkcie. Mieszkańcy mają spore wątpliwości, czy spalarnia przy ul. Towarowej powinna powstać.
Chełm. Mieszkańcy kontra spalarnia. Burzliwe dyskusje na radach osiedli. Czy będą protesty?

Źródło: ekoemka.com

Podczas spotkań przewodniczący rad przedstawili sprawozdania z działalności oraz omawiali bieżące sprawy dotyczące mieszkańców. Punktem wzbudzającym największe kontrowersje była dyskusja oraz wyrażenie opinii w sprawie powstania zakładu utylizacji odpadów medycznych i weterynaryjnych przy ul. Towarowej. Wydaje się, że to właśnie z powodu omawiania tego kontrowersyjnego tematu na zebraniach pojawiła się rekordowa liczba mieszkańców.

W spotkaniach wzięli udział przedstawicie Urzędu Miasta Chełm. Przedstawiali mieszkańcom formalną ścieżkę, jaką ma do przejścia inwestor, który chce wybudować w Chełmie spalarnię.

- Firma EMKA S.A. z Żyrardowa złożyła w grudniu minionego roku wniosek do Urzędu Miasta Chełm o uzyskanie decyzji środowiskowej. Zgodnie z procedurą postępowania administracyjnego, do wydania takiej decyzji niezbędna jest opinia organów wspomagających, czyli Wód Polskich, Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - mówił Ziemowit Nowosad, dyrektor departamentu komunalnego.

Na podstawie wszystkich zgromadzonych materiałów organ, czyli w tym przypadku Prezydent Miasta Chełm, wydaje decyzję pozytywną lub negatywną. Żeby taka inwestycja mogła zapaść, musi zgadzać się również z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a ten dopuszcza taką możliwość.

- Obecnie mamy już pozytywne opinie z dwóch organów. tj Wód Polskich i sanepidu. Czekamy jeszcze do 7 czerwca na opinię RDOŚ. Urząd miasta ogłosił 30-dniowy okres na składanie wszelkich uwag i wniosków odnośnie tej inwestycji. Okres ten minął 20 kwietnia, a wszystkie uwagi przekazaliśmy prezydentowi - dodaje Nowosad.

Wśród zgromadzonych mieszkańców pojawiały się pytania i wątpliwości. 

- Czy nie powinno się zacząć od zapytania nas, co sądzimy o tej inwestycji? To my mamy w tej sprawie najwięcej do powiedzenia, to my powinniśmy wyrazić zgodę! - mówiła jedna z mieszkanek osiedla Dyrekcja Dolna.

- Mając na uwadze, że ta sprawa jest tematem wrażliwym, postanowiliśmy, że po zebraniu pełnego materiału dowodowego ponownie ogłosimy 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag i skarg mieszkańców - wyjaśniał Nowosad.

Mieszkańcy zwrócili uwagę przedstawicielom UM na słabą komunikację urzędu z mieszkańcami. Wielu z nich twierdziło, iż o konsultacjach społecznych czy spotkaniu z inwestorem nawet nie wiedziało. 

- To jest osiedle, gdzie mieszka znaczna ilość osób starszych. Nie wszyscy mają facebooka czy w ogóle korzystają z internetu. Żeby dowiedzieć się o konsultacjach, mamy co kilka dni jeździć do urzędu miasta i czytać tablicę ogłoszeń? - pytała mieszkanka.

Urzędnicy tłumaczyli, że nie mają fizycznej możliwości informowania każdego mieszkańca z osobna o wszystkich działaniach instytucji, a wszystko, co robią jest zgodne z procedurą postępowania administracyjnego.

- Parę dni temu ukonstytuował się komitet społeczny „Aglomeracja Chełm przeciw spalarni”. Mamy już swoją stronę na facebooku - poinformowała Elżbieta Pendrak, przewodnicząca Rady Osiedla Słoneczne.

Mieszkańcy zadawali również pytania: co na to radni miejscy?

- My jako radni miasta nie możemy w tej kwestii nic zrobić, ponieważ sprawa ta nie podlega w ogóle głosowaniu przez radnych. Jedynym ratunkiem jesteście Państwo Wy! Dlatego albo Wy działajcie, a my Was będziemy wspierać, albo na odwrót. Musimy coś zrobić, żeby ta spalarnia nie powstała - apelowała radna Edyta Rożek.

Prezes spółki EMKA S.A. Krzysztof Rdest mówi, że stanowisko rad osiedli jest dla firmy bardzo ważne i szanuje je. 

- Ponadto w dalszym ciągu zwracamy się z uprzejmą prośbą do rad i mieszkańców o weryfikację, w jaki sposób funkcjonują nowoczesne instalacje do odzysku energii z odpadów. Ponawiamy swoje zaproszenie do zwizytowania tychże instalacji, łącznie z naszą w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym zdaniem tylko wtedy opinia rad osiedli i wszystkich czynników społecznych będzie obiektywna i wiarygodna. Jako spółka kierująca się zasadami społecznej odpowiedzialności, w dalszym ciągu deklarujemy wolę dialogu społecznego. Ponieważ bezpośredni kontakt nie pomógł, zwracamy się o za pośrednictwem mediów o możliwość udziału w posiedzeniach rad osiedli bądź też możliwość konstruktywnych spotkań, podczas których będziemy mogli raz jeszcze opowiedzieć o naszym procesie inwestycyjnym.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anna 05.06.2023 06:38
Niech tę spalarnię wybudują kolo Gmachu albo kolo domu prezydenta.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama