Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rejowiec Fabryczny. Znajdziesz się w potrzebie? Pod ręką będzie defibrylator

Już od piątku, 27 maja, mieszkańcy Rejowca Fabrycznego mogą korzystać z ogólnodostępnego defibrylatora AED. To sprzęt szczególnie przydatny w momencie zagrożenia życia i wówczas, kiedy służby ratownicze nie dotarły jeszcze na miejsce zdarzenia.
Rejowiec Fabryczny. Znajdziesz się w potrzebie? Pod ręką będzie defibrylator

Źródło: Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych SZANSA w Rejowcu Fabrycznym

Aparat został zakupiony przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych SZANSA w Rejowcu Fabrycznym ze środków pozyskanych w  ramach programu mikrodotacji LGD PROMENADA S12. Automatyczny defibrylator zewnętrzny stosuje się w przypadku nagłego zatrzymania krążenia u dorosłych i u dzieci. Przyjmuje się, że należy użyć AED w każdej sytuacji, w której dochodzi do zatrzymania akcji serca, również wtedy, gdy nie można określić, czy poszkodowana osoba oddycha, czy nie. Defibrylacja i tak zostanie wykonana jedynie wtedy, kiedy AED na to pozwoli. Każdy automatyczny defibrylator zewnętrzny jest tak skonstruowany i zaprogramowany, by wyeliminować ryzyko popełnienia błędu. Automatyczny system nie wyzwoli energii, jeżeli nie zajdzie taka potrzeba.

Członkowie stowarzyszenia wyjaśniają, że urządzenie będzie dostępne na stacji paliw MOYA w Rejowcu Fabrycznym, dzięki życzliwości jej właściciela - FHU MARKO M.E.R.M. Wieczorek sp. j. To centralnie położone, monitorowane i  dostępne całodobowo miejsce.

O tym, kiedy i jak używać AED mieszkańcy dowiedzą się już w środę 7 czerwca podczas plenerowego pikniku edukacyjnego.

- Stowarzyszenie Szansa we współpracy z szeroką grupą partnerów organizuje MIASTECZKO PIERWSZEJ POMOCY. To wtedy będziemy oswajać się z AED, a  także przetrenujemy udzielanie pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Z policjantami i strażakami porozmawiamy o bezpieczeństwie, z pielęgniarkami z miejscowej przychodni o oznaczaniu ciśnienia, cukru i o żywieniu. Jako atrakcje partnerzy przygotowują dla uczestników pokaz sprzętu policyjnego i pożarniczego, a Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej zapewni zdrowy poczęstunek – wyjaśnia Anna Szokaluk, prezes zarządu stowarzyszenia.

Zaproszeni powinni się czuć wszyscy – dorośli, dzieci i młodzież. Miasteczko działać będzie od godziny 17 na terenie zielonym przy stacji MOYA i markecie Stokrotka.

Partnerami wydarzenia i akcji są: FHU MARKO M.E.R.M. Wieczorek sp.j. - właściciel stacji Moya, Stowarzyszenie Semper Fidelis, NZOZ Eskulap w Rejowcu Fabrycznym, Komisariat Policji w Rejowcu Fabrycznym Komenda Miejska PSP w Chełmie, OSP Rejowiec, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, Szkoła Podstawowa w Rejowcu Fabrycznym, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji Rozwoju Rejowca Fabrycznego, MOK "Dworek" oraz KR REMAD, Stokrotka i Biedronka.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: DamianTreść komentarza: Dobry satyryczny komentarz :)Data dodania komentarza: 29.01.2026, 14:36Źródło komentarza: Gm. Żmudź. Baza ochotników przejdzie lifting. Gmina chce wyremontować plac przy jednostceAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Oby tylko od niej nie spłonęła.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 12:26Źródło komentarza: Koniec z „Dobrym posiłkiem w szpitalach”. Powrót do przeszłościAutor komentarza: JanTreść komentarza: Ta Pani co opisała sytuację mieszka na osiedlu Baraki. Zostało ono wyremontowane na koszt miasta zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz Wybudowane 2 parkingi, boisko itp. Za remont nie zapłaciła ani grosza i ma pretensje że os. Morawinek jest odśnieżane. Jakoś nie zauważa że tam nie ma nic. Ani parkingu, boiska, stare dziurawe płyty chodnikowe, bez monitoringu. Łatwo być roszczeniową osobą jak się wszystko dostało za darmo.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 10:08Źródło komentarza: Rejowiec Fabryczny. Tak miasto walczy z ciężką zimą. Nie wszyscy są zadowoleni z pracy samorządowych służb.Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A Ty zapewne jesteś w trakcie leczenia. Jak widać z komentarza leczenie nie skutkuje. Życzę zdrowia.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:33Źródło komentarza: - Wszystko zależy teraz od Państwa – prezydent Chełma Jakub Banaszek rzuca wyzwanie ogólnopolskim mediomAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: I tu się z Tobą całkowicie zgadzam.Tak na prawdę to w ogóle nie wiadomo do czego się nadaje.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:18Źródło komentarza: Kadrowe zmiany w MOSiR pod lupą komisji. Radny wymusił debatę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama