Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełmianin doktorem honoris causa. Doceniła go uczelnia w Łucku [FOTO]

W poniedziałek (6 marca) chełmski naukowiec Andrzej Wawryniuk odebrał w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Chełmie niezwykłe wyróżnienie. Został doktorem honoris causa Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki w Łucku.
Chełmianin doktorem honoris causa. Doceniła go uczelnia w Łucku [FOTO]
Od lewej: Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, Andrzej Wawryniuk i Natalia Romaniuk.

- Pan Andrzej zrobił bardzo dużo dla naszego wydziału stosunków międzynarodowych. Studenci bardzo go polubili i my również. Doktorat honoris causa jest swego rodzaju podziękowaniem za zasługi dla uniwersytetu. Życzymy mu zdrowia, szczęścia i dalszej współpracy - mówiła Natalia Romaniuk, docent uczelni w Łucku. 

Andrzej Wawryniuk pracował tam w latach 2003-2017. Po przejściu na emeryturę nie zerwał kontaktów i nadal jest zapraszany na wykłady. Jak sam twierdzi, robi to z przyjemnością, bo praca z młodzieżą jest jego pasją. Kameralna uroczystość odbyła się w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Chełmie.

Senat tejże uczelni przyznał mu tytuł doktora honoris causa już 21 kwietnia 2021 roku. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa i rosyjską agresję na Ukrainę wręczenie honorowej godności akademickiej było możliwe dopiero teraz. 

- Jak się nieoficjalnie dowiedziałem, wniosek najprawdopodobniej złożyła młodzież, którą miałem przyjemność uczyć. Dlatego tym bardziej jest to dla mnie szczególne wyróżnienie, bo uzyskane od studentów. Dodatkowo zostało wzmocnione decyzją naukowców reprezentujących najwyższe umiejętności, bo tacy zazwyczaj zasiadają w uczelnianym senacie - powiedział nam sam zainteresowany.

Andrzej Wawryniuk jest doktorem nauk geograficznych w specjalności geografia społeczno-ekonomiczna, a także doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Specjalizuje się w szeroko pojętej problematyce granicznej Rzeczypospolitej Polskiej z okresu międzywojennego i powojennego do 1952 roku, a także dotyczącej granic przedrozbiorowych. W dorobku ma około 300 artykułów i 36 książek autorskich.

- Pan Andrzej Wawryniuk jest postacią niezmiernie nam bliską. Od kilkudziesięciu lat współpracuje z panem konsulem Stanisławem Adamiakiem, był też członkiem rady i zarządu fundacji „Partnerstwo i Współpraca”, dzięki której zorganizowaliśmy wiele fantastycznych przedsięwzięć, między innymi z uniwersytetem w Łucku i innymi ukraińskimi uczelniami. Składamy najserdeczniejsze życzenia i gratulacje za tak ogromne wyróżnienie, co jest również chlubą dla naszego miasta - mówiła Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, kierownik Biura Konsula Honorowego Ukrainy w Chełmie.

Czytaj także:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: staryTreść komentarza: 10-latek nie bardzo wie, o co chodzi z tą komunią (większość dorosłych, łącznie z plebanami też nie wie), to nich przynajmniej zapamieta i kojarzy ten event z prezentami i byciem w centrum uwagiData dodania komentarza: 21.04.2026, 15:08Źródło komentarza: Banalizacja pierwszej komunii. Znany ksiądz alarmuje i uderza w biskupówAutor komentarza: cyklistaTreść komentarza: Precz z rowerami! Rowery na złom!Data dodania komentarza: 21.04.2026, 13:54Źródło komentarza: Masz takie połączenie? Nie oddzwaniaj. To pułapka na abonentówAutor komentarza: ścieżki roweroweTreść komentarza: w krasnymstawie urzędnicy wpadli na genialny pomysł by wykazać się,że budują ścieżki rowerowe.Po prostu zabrali pieszym połowę chodnika ,postawili jakiś znak i gotowe!!Taka łatwizna prowadzi do kolizji i zagrożenia życia lub zdrowia pieszych!!!!!!gratulacje dla ,,oszczędnych i cwanych urzędników!!!!Data dodania komentarza: 21.04.2026, 11:22Źródło komentarza: Masz takie połączenie? Nie oddzwaniaj. To pułapka na abonentówAutor komentarza: LeokadiaTreść komentarza: A posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek jest po której stronie?Data dodania komentarza: 21.04.2026, 08:23Źródło komentarza: Betonowa inwestycja czy niezbędny rozwój? Spór o włodawskie centrum przesiadkoweAutor komentarza: blondynka kolejnaTreść komentarza: W czerwcu tego roku!Data dodania komentarza: 21.04.2026, 07:01Źródło komentarza: Budowa ulicy Bojarskiego w Krasnymstawie wciąż na papierze. Skąd te opóźnienia? - pyta radny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama