Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Maraton Odkryć Fotograficznych. Z pasją zwiedzali Chełm. Co w nim odkryli? [ZDJĘCIA]

Przybyli do Chełma fotografowie "zmierzyli" się z 10 intrygującymi wyzwaniami. "Zaufaj przypadkowi, czyli poszukiwanie abstrakcji", "Miejsca nieznane, zapomniane i zaskakujące, czyli Chełm nocą", "W poszukiwaniu morsów", "Labirynt underground" czy "Bardzo dużo CaCO3" - to tylko niektóre z nich.
Maraton Odkryć Fotograficznych. Z pasją zwiedzali Chełm. Co w nim odkryli? [ZDJĘCIA]
Uczestnicy Maratonu Odkryć Fotograficznych w Chełmie podczas zwiedzania Galerii 72.

Autor: Maks Skrzeczkowski

W styczniowym maratonie wzięło udział ok. 40 fotografów z różnych miast: Warszawy, Radomia, Ostrowca Świętokrzyskiego, Siedlec, Janowa Lubelskiego, Kazimierza czy Lublina, w tym 10 z Chełma. Na realizację fotograficznych zadań uczestnicy mieli tylko 27 godzin i 27 min. Inicjatorem wydarzenia był "Maks z Kazimierza", czyli Maks Skrzeczkowski – fotograf i animator kultury z Kazimierza Dolnego oraz organizator spotkań Akademii Odkryć Fotograficznych w Lublinie i Kazimierskiej Wiosny Fotograficznej.

- Maraton w Chełmie był jak kalejdoskop! Ciągłe zwroty akcji, zaskoczenia i odkrycia. Zachwyt i niedowierzanie. Magiczne miasto z bogatą historią i fantastycznymi kreatywnymi mieszkańcami… już chce się wrócić – tak Maks z entuzjazmem podsumowuje fotograficzny weekend spędzony w naszym mieście i dodaje: - Chełm to miasto, które skrywa wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. Ma absolutnie magiczne i zaskakujące „propozycje” dla miłośników fotografii, kultury, architektury, ale i kuchni oraz aktywnego wypoczynku.

Przybyli do Chełma miłośnicy fotografii w poszukiwaniu ciekawych kadrów zajrzeli m.in. do podziemi kredowych, w których udało im się sfotografować samego Ducha Bielucha. Odwiedzili też wystawę „Galeria 72, 50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki 1972-2022” w chełmskim muzeum, na której Jagoda Barczyńska pomagała im znaleźć odpowiedź na pytanie "Czego sztuka współczesna może nauczyć fotografa?".

Nie zabrakło też zwiedzania obiektów sakralnych, tarasu widokowego kopalni kredy, a nawet Glinianek, gdzie z aparatami "polowali" na chełmskie morsy.

- Niesamowita atmosfera, dużo wyzwań, każdy mógł coś dla siebie wybrać – podsumowuje krótko Andrzej Symoniuk, pasjonat fotografii z Chełma, który brał udział w maratonie.

Maciejowi Paluchowi, który fotografią zajmuje się hobbistycznie, najbardziej podobał się pokaz fotografii streetowej, oprowadzanie po Galerii 72 i chełmskiej cerkwi. Za sprawą ciekawych historii opowiedzianych przez jej proboszcza, ks. Jarosława Szczura zwiedzenie cerkwi św. Jana Teologa wywarło duże wrażenie także na pozostałych uczestnikach maratonu.

Z kolei Aldona, która na wydarzenie przyjechała aż z Radomia, bardzo pozytywnie wypowiada się o naszym mieście: - Pierwszy raz byłam w Chełmie, także "świeżym" okiem patrzyłam na miasto. Fotograficznie jest dla mnie bardzo interesujące. Ciekawie położone przez te różnice w wysokościach, głównie w centrum. Chętnie wrócę, żeby zobaczyć je w innej porze roku – opowiada i dodaje, że wywiozła stąd same dobre wrażenia.

Zresztą nie tylko jej Chełm się spodobał - jak przyznał Maks, wszyscy uczestnicy byli miastem zachwyceni i są chętni, aby wrócić do Chełma, jak tylko zrobi się cieplej. 

Wydarzenie zorganizowano dzięki Pracowni Promocji Dziedzictwa Kulturowego Centrum Kultury w Lublinie, realizującej projekt Akademii Odkryć Fotograficznych. Fotograficzny weekend w Chełmie był preludium do 9. urodzin AOF, które już 18 lutego odbędą się właśnie w Lublinie. Partnerem Maratonu Odkryć Fotograficznych w Chełmie był znany chełmski artysta fotograf i promotor sztuki fotografii Ryszard Karczmarski i jego Galeria Atelier. W niej właśnie odbyło się między innymi spotkanie z Maciejem Holy, zajmującym się fotografią uliczną, który pokrótce przybliżył uczestnikom jej historię, koncert Jarka Buczka i Piotra Bzowskiego oraz wystawa prac członków Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. W organizacji wydarzenia pomagali także Beata Kozak i Jarek Tulikowski.

A co ciekawego udało się odkryć fotografom przez te dwa dni spędzone w Chełmie? Sami zobaczcie – efekty tego kreatywnego weekendu najlepiej oddają ich zdjęciach.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama