Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Chcemy "Patriotów" przy granicy. Systemy przeciwlotnicze we Włodawie?

To już pewne. Niemieckie systemy Patriot trafią do Polski. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował: - Przystępujemy do roboczych ustaleń w sprawie umieszczenia wyrzutni w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia. Po ostatnim głośnym wybuchu tuż przy granicy z Ukrainą i po tragedii w Przewodowie mieszkańcy nadbużańskiego miasteczka są coraz bardziej przekonani do tego, że konieczna jest większa obrona naszych wschodnich granic. Każdy podkreśla, że chce się czuć bezpieczny.
Chcemy "Patriotów" przy granicy. Systemy przeciwlotnicze we Włodawie?
Tragiczne zdarzenie z Przewodowa poważnie zaniepokoiło mieszkańców przygranicznych terenów...

Autor: Policja

We wtorek (6 grudnia) minister Mariusz Błaszczak poinformował, że wyrzutnie Patriot ostatecznie mają zostać rozmieszczone w naszym kraju. Jakie nastroje wywołała ta informacja wśród mieszkańców naszego regionu?

Po ostatnim głośnym wybuchu tuż przy granicy, słyszanym we Włodawie oraz okolicy, oraz po incydencie w Przewodowie mieszkańcy nie czują się bezpieczni.

- Lepiej, kiedy broni nas więcej sprzętu wojskowego niż mniej. Sytuacja na naszych granicach jest mocno napięta. Od strony Białorusi mamy kryzys migracyjny i rosyjskie wojska, a po stronie Ukrainy niemal codzienne ataki rakietowe. Jest duża szansa, że coś może u nas spaść. Potwierdził to incydent w Przewodowie. Naszego nieba powinno pilnować tyle sprzętu, żebyśmy mogli spać spokojnie - mówi mieszkaniec Włodawy.

- Jak widać po przypadku w naszym województwie, obrona przeciwlotnicza niezbyt sobie radzi podczas takich incydentów. Ja chcę spokojnie mieszkać w swoim domu i nie patrzeć na niebo, czy spada mi z niego jakaś rakieta na głowę. A to, czy system jest z Niemiec, Francji, Włoch czy Stanów Zjednoczonych nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. Napięcie na naszych granicach jest widoczne gołym okiem, a nikt z nas nie chce się bać... - zauważa pani Barbara z gminy Wola Uhruska. 

Nie wszyscy jednak popierają decyzję rządu. - Niemcy już kiedyś po tej ziemi chodzili i lepiej, żeby drugi raz tutaj nie przychodzili. Oni będą bronić swojego terytorium, a nie nas. Nie mamy żadnej gwarancji, że w czymkolwiek nam pomogą - uważa pan Kazimierz.

- Bezpieczeństwo obywateli i kraju jest najważniejsze, więc chciałbym, aby te systemy u nas były. Jednak decyzję o tym, czy je wziąć i gdzie rozlokować pozostawiam rządzącym - komentuje Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.

- Uważam, że system Patriot jest potrzebny w Polsce do obrony obywateli przed potencjalnym atakiem czy też incydentem, jaki miał miejsce w powiecie hrubieszowskim. Wojsko zdecyduje, gdzie rozmieścić te systemy, ale mieszkańcy naszego powiatu mogą być spokojni, ponieważ mają one ogromny zasięg. Na naszym terenie wojsko jest zainteresowane zakupem nieruchomości i zapewne ze strony MON do takiego zakupu dojdzie. Jaki będzie sprzęt w jednostce, tego jeszcze nie wiemy. Minister obrony narodowej podjął dobrą decyzję, że przyjmie systemy do naszego kraju - uważa Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. 

- System obrony Patriot nie musi stać na naszym terenie, aby nas bezpiecznie chronić. Ważne, że przyjmujemy go i będzie on rozlokowany w naszym kraju. Możliwości takiego sprzętu wojskowego są bardzo duże, dlatego jako mieszkańcy terenów przygranicznych na pewno poczujemy się bezpieczniej, kiedy taki sprzęt będzie służył do obrony naszych granic - twierdzi Dariusz Semeniuk, wójt gminy Włodawa. 


MIM-104 Patriot to amerykański system rakietowy ziemia-powietrze zamontowany na platformie samochodowej. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w razie wrogiego ataku. System przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, a także atmosferycznych pocisków rakietowych. Może także służyć w ograniczonym stopniu do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama