Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy

W województwie lubelskim więcej zabitych w wypadkach. [RAPORT]

Na drogach ginie mniej osób, jak pokazują najnowsze dane policyjne. Ale nie dzieje się tak wszędzie. Wzrost liczby ofiar widoczny jest w 2 województwach.
W województwie lubelskim więcej zabitych w wypadkach. [RAPORT]

Autor: iStock

Trzy najbliższe miesiące 36-latek z gminy Janowiec spędzi w areszcie. To on w sobotę 26 listopada, kierując bmw, doprowadził do wypadku.

– Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący, po wykonaniu manewru wyprzedzania, kontynuował jazdę lewym pasem ruchu. Na łuku drogi doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka oplem – informuje komisarz Ewa Rejn-Kozak z policji.

Oplem jechało starsze małżeństwo. 77-letni kierowca trafił do szpitala. Jego 79-letnia żona zginęła na miejscu. Kierowcy bmw nic się nie stało.

– Badanie wykazało, że miał 2,7 promila alkoholu w organizmie. Jak ustalili policjanci, mężczyzna kierował samochodem, nie mając do tego uprawnień. Prawo jazdy stracił kilka lat temu – dodaje policjantka.

O 15 proc. mniej osób ginie na drogach

Z najnowszych danych wynika, że chociaż na polskich drogach wciąż ginie wiele osób, to jednak widać zmianę. W porównaniu do 2021 r. w Polsce  o 15 proc. spadła liczba osób ginących w wypadkach drogowych. 

„W tym roku po raz pierwszy na polskich drogach zginąć może mniej niż 2 tys. osób. To oznacza, że udało się ograniczyć liczbę ludzi zabijanych rocznie w wypadkach aż o 1/3! Przed pandemią – w latach 2016-2019 – ginęło w Polsce w wypadkach rocznie ok. 3 tys. osób” – wylicza serwis brd24.pl.

Okresy styczeń-październik 2022

Wypadki

2021 r. – 19 136

2022 r. – 18 472 (-3,5 proc.)

Zabici

2021 r. – 1876

2022 r. – 1596  (-14,9 proc.)

Ranni

2021 r. – 22 238

2022 r. – 21 462 (-3,5 proc.)

Portal, analizując dane z okresu styczeń-październik, zauważa, że liczba zabitych w wypadkach spadła niemal w każdym województwie.

„Choć w woj. śląskim liczba wypadków w porównaniu do tego okresu w 2021 r. spadła o 11 proc., to były one bardzo ciężkie i w sumie liczba ofiar śmiertelnych urosła tam aż o 5 proc. Podobnie źle wygląda to w woj. lubelskim. Liczba wypadków zmniejszyła się tam o 3,2 proc., ale liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 1,9 proc.” – czytamy.

Dane z województw

Dolnośląskie
2021 – 150 zabitych
2022 – 114 zabitych

Kujawsko-Pomorskie
2021 – 102
2022 – 90

Lubelskie
2021 – 108
2022 – 110

Lubuskie
2021 – 63
2022 – 49

Łódzkie
2021 – 160
2022 – 139

Małopolskie
2021 – 120
2022 – 91

Mazowieckie (bez Komendy Stołecznej Policji)
2021 – 197
2022 – 162

Komenda Stołeczna Policji
2021 – 108
2022 – 84

Opolskie
2021 – 68
2022 – 49

Podkarpackie
2021 – 82
2022 – 78

Podlaskie
2021 – 68
2022 – 65

Pomorskie
2021 – 98
2022 – 86

Śląskie
2021 – 121
2022 – 127

Świętokrzyskie
2021 – 75
2022 – 53

Warmińsko-Mazurskie
2021 – 87
2022 – 72

Wielkopolskie
2021 – 194
2022 – 177

Zachodniopomorskie
2021 – 75
2022 – 59


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama