Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Klimat, środowisko i energetyka to dziedziny, na które Województwo Lubelskie zamierza wydać najwięcej pieniędzy z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego na lata 2021-2027. 7 października br. projekt tego programu został oficjalnie przekazany do Komisji Europejskiej. Dotyczy on sposobu wydatkowania środków unijnych przeznaczonych dla Województwa Lubelskiego, czyli ponad 2,4 miliarda euro. To więcej o ponad 170 mln euro niż mieliśmy w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Stoimy więc przed ogromną szansą rozwoju naszego regionu.

Na co wydamy pieniądze

Największy strumień pieniędzy popłynie na klimat, środowisko oraz energetykę – zapowiada Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Przewidzieliśmy na ten cel prawie 691 mln euro. Około 274 mln euro zamierzamy przeznaczyć na wsparcie przedsiębiorstw i cyfryzację.

Prawie 236 mln euro wspomoże infrastrukturę edukacyjną, usługi społeczne i ochronę zdrowia. – Nieco mniej, bo około 231 mln euro zasili instrumenty terytorialne – mówi Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Anna Brzyska. – Te pieniądze wykorzystamy na wsparcie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem samorządów lokalnych rewitalizację oraz partnerstwa obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją i miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Nie zabraknie także pieniędzy na popularne wśród beneficjentów, projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). Wspierać one będą beneficjentów podejmujących wyzwania związane z włączeniem społecznym, rynkiem pracy, zdrowiem czy edukacją. W ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego przeznaczono na te działania ponad 675 mln euro.

Zielony transport

Nowy program przewiduje kontynuację inwestycji związanych z transportem. Łącznie na ten cel wydatkowane będzie 356 mln euro. Blisko 142 mln euro zasili budowę dróg i obwodnic, zaś 214 mln euro wspomoże tworzenie tak zwanego zielonego transportu.

 – Będą to m.in. inwestycje związane z zakupami nowoczesnego taboru autobusowego, trolejbusowego i kolejowego – mówi Marszałek Stawiarski. – Na wsparcie mogą też liczyć przedsięwzięcia związane z budową infrastruktury rowerowej, cyfryzacją transportu czy stacje ładowania pojazdów bezemisyjnych.

Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Alokacja na nowy program wynosi prawie 2,432 mld euro. W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Województwo Lubelskie otrzymało niespełna 2,262 mld euro. 

Będziemy dysponować na inwestycje w regionie kwotą wyższą niż w poprzedniej perspektywie o ponad 170 mln euro – podkreśla Marszałek Stawiarski.

Przygotowanie programu wymagało wiele pracy. Począwszy od stworzenia programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego po oficjalne spotkania negocjacyjne z Komisją Europejską, dotyczące programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego, które trwały od 15 lipca 2022 r. do 16 września 2022 r. W ich trakcie uzgodniono wszystkie szczegóły programu. – Teraz czekamy na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej – mówi dyrektor Brzyska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama