Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Drugi stopień wtajemniczenia szpitala... Pacjenci będą objęci lepszą opieką?

SPZOZ Krasnystaw dąży do uzyskania drugiego stopnia referencyjności. Taką informację mogliśmy usłyszeć m.in. podczas 44. sesji rady miasta. Czy jest to jedynie pomysł, czy też prowadzone są już jakieś działania? Czy zmiany będą dotyczyły całej placówki leczniczej, czy wyłącznie niektórych oddziałów? I w końcu – co to oznacza dla mieszkańców powiatu?
Drugi stopień wtajemniczenia szpitala... Pacjenci będą objęci lepszą opieką?

Źródło: SPZOZ Krasnystaw

Krasnostawski SPZOZ należy do tzw. sieci szpitali. To potoczna nazwa wprowadzonego w 2017 roku Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej. Ma on zabezpieczać dostęp do wielu świadczeń medycznych. Wśród nich, prócz leczenia szpitalnego, znajdują się także świadczenia wysokospecjalistyczne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna realizowana w poradniach przyszpitalnych, rehabilitacja lecznicza, nocna i świąteczna opieka zdrowotna czy programy lekowe i dostęp do leków stosowanych w chemioterapii. Bardziej złożone procedury są dostępne wyłącznie dla niektórych placówek, w zależności od ich poziomu.

- W przyszłym roku w krasnostawskiej służbie zdrowia nastąpią zmiany. Zostanie oddany ZOL, ale odnosi się to także do aspektów związanych z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. W trosce o zdrowie mieszkańców i polepszenie jakości usług medycznych szpital będzie miał ryczałtowy sposób rozliczania procedur medycznych. Dotyczyć to będzie kilku oddziałów. Innymi słowy jest to stuprocentowe zabezpieczenie środków finansowych na działalność medyczną – powiedział starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk. Krasnostawski SPZOZ jest jedną z jednostek budżetowych powiatu.

Stopień referencyjności szpitali znajdujących się „w sieci” jest oznaczeniem dotyczącym zaawansowania klinicznego danej placówki medycznej. Może on obejmować całe ośrodki zdrowia, ale też jej pojedyncze oddziały. Wyższy stopień przyporządkowania sieciowego jest symbolem większych standardów opieki, jaką obejmowani są pacjenci. Jednocześnie wiąże się on z wyższą wyceną realizowanych procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a w konsekwencji z większymi środkami, jakie przekazywane są szpitalowi z NFZ. Tym samym oznacza to wyższy standard obsługi pacjentów. Również pacjenci cierpiący na rzadsze i/lub bardziej skomplikowane przypadłości nie będą odsyłani do innych placówek, a będą mogli być leczeni stacjonarnie, na miejscu.

 Na co mogą liczyć pacjenci krasnostawskiego ośrodka? Które oddziały zostaną objęte zmianami? Szczegóły ujawnił dyrektor SPZOZ Andrzej Jarzębowski:

- 30 września otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź potwierdzającą naszą obecność wśród szpitali, które są w drugim stopniu przyporządkowania sieciowego. Dotyczyć to będzie trzech naszych oddziałów: urologii, ortopedii i okulistyki. Ponadto przypomnę, że na pierwszym stopniu referencyjności część ambulatoryjna opieki specjalistycznej oraz takie oddziały jak: ginekologiczno-położniczy, chirurgiczny, oddział chorób wewnętrznych, czy neurologia są finansowane ryczałtowo. Jako szpital pierwszego stopnia mieliśmy przez ostatni okres taką formę dotowania naszej działalności. Zapewnia nam ona poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale też bardziej kompleksowego leczenia pacjenta. Poprzez to, że uzyskaliśmy drugi stopień przyporządkowania do sieci szpitala, dodatkowo otrzymujemy ryczałt na te trzy wspomniane oddziały – powiedział dyrektor Jarzębowski.

To właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia zatwierdza konkretny stopień referencyjności. Ma on później znaczenie przy opracowywaniu umowy między funduszem, a daną placówką ochrony zdrowia, w tym na wysokość budżetu przekazywanego na działalność medyczną. W przypadku SPZOZ w Krasnymstawie kontrakt ten wejdzie w życie z początkiem nowego roku. Stopień referencyjności przyznawany jest na 4 lata. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama