Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 16:34
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Włodawa. Odsłonią ławeczkę Krahelskiej. Bogaty program uroczystości

Przy ławeczce Krystyny Krahelskiej zostanie przecięta wstęga i odegrany hymn państwowy. Druga część obchodów odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Włodawa. Odsłonią ławeczkę Krahelskiej. Bogaty program uroczystości

"Znad Wisły... nad Bug" to nazwa uroczystości upamiętniającej pobyt Krystyny Krahelskiej w latach 1943-1944 na Ziemi Włodawskiej. Na udział w wydarzeniu zapraszają jego organizatorzy - burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej. Uroczystości zaplanowane są na 30 września.

Wydarzenie podzielone jest na dwie części i rozpocznie się o godz. 11 na skwerze miejskim przy Włodawskim Domu Kultury. Tam zaplanowane jest odsłonięcie i poświęcenie ławeczki - pomnika Krystyny Krahelskiej. Będzie można wysłuchać "Gawędy o Włodawskiej Ławeczce" w wykonaniu dwóch współtwórców rzeźby. Obok zostanie posadzony pamiątkowy buk, a na koniec zaplanowano wspólne odśpiewanie pieśni Polski Walczącej i Powstania Warszawskiego "Hej, chłopcy, bagnet na broń!".

Druga część uroczystości zaplanowana jest na godz. 12.15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie przy ul. Przechodniej 13. Tam odbędzie się sympozjum poświęcone relacjom patriotycznym Krystyny Krahelskiej z Ziemią Włodawską. Przedsłowie "Krystyna Krahelska w pamięci Włodawian" wygłosi Małgorzata Zińczuk. Następnie będzie prelekcja Beaty Tomeckiej (współautorki książek o bohaterce powstania) na temat inspirujących wątków refleksji biograficznej "Danuty". W kolejnej części Benon Bujnowski z MDK nr 2 w Lublinie pokaże prezentację multimedialną "Śladami Krystyny Krahelskiej po Ziemi Lubelskiej".

Zgromadzeni zobaczą również "Przerwaną pieśń" - film dokumentalny z komentarzem reżyserskim Włodzimierza Dusiewicza, a także wysłuchają wykładu pod hasłem "Nieznane fakty z życia Krystyny Krahelskiej" - tezy badawcze. Wygłosi go Stanisław Jadczak. Zaplanowano też koncert piosenek autorstwa uczestniczki Powstania Warszawskiego w wykonaniu Marcina Obuchowskiego i Alicji Karpiuk

Będzie też m.in. spacer edukacyjny "Włodawskim Szlakiem Trzech Kultur" czy piknik regionalny pod nazwą "Gdzie harcerki z dawnych lat?".

Czytaj także z Włodawy i powiatu:

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: mikiTreść komentarza: wita ma chronić od wiatru śniegu itp a tu jakiś daszek - głupek bez wyobraźni to zaprojektował. Druga sprawa to źle ustawione śmietniczki co zasłaniają drogę - np wyjazd z Kochanowskiego na Włodawską albo Popiełuszki na ReformackąData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:42Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...
Reklama
Reklama