Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 01:44
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Chełmscy agenci nieruchomości są w ogóle potrzebni?

O tym, czy warto korzystać z usług agenta nieruchomości i w czym konkretnie może pomóc klientowi, z Patrycją Szmagalską z agencji Północ Nieruchomości w Chełmie rozmawia Justyna Lesiuk-Klujewska.
Chełmscy agenci nieruchomości są w ogóle potrzebni?
Po co, chcąc sprzedać swoje mieszkanie, miałabym skorzystać z usług agencji nieruchomości?

Po pierwsze: oszczędność czasu, pieniędzy i zdrowia psychicznego. To ja jako pełnomocnik tworzę proces sprzedaży od „A” do „Z”. Moją pracą jest zrobienie zdjęć, opisu oraz prezentacja nieruchomości, ale także opracowanie strategii sprzedaży, tworzenie bazy kontaktów, sprawy w urzędach, po umówienie kupującego, sprzedającego i notariusza. Dopinam te wszystkie elementy, a tym samym całkowicie zdejmuję z sprzedającego obowiązki związane z transakcją.

Po drugie, klient powierzając mi sprzedanie nieruchomości, może mieć pewność, że zrobię to profesjonalnie. Zajmuję się tym na co dzień, znam rynek i staram się sprzedać mieszkanie, dom lub działkę na jak najkorzystniejszych warunkach dla mojego klienta. Transakcja jest bezpieczna, ponieważ sprawdzam każdą nieruchomość pod kątem prawnym. Nie ma więc mowy o zakupie tzw. bubla.

Czy masz jakieś „magiczne” sposoby na znalezienie wyjątkowego mieszkania?

Wyjątkowe mieszkanie jest dla każdego czymś innym. Przede wszystkim staram się wybadać jakie są potrzeby niż jakie są zachcianki. Najczęściej jest tak, że osoba zgłaszająca się z konkretnymi, wymarzonymi parametrami swojego lokum kupuje jednak coś innego. To jeszcze dobra sytuacja, bo zdecydowanie gorzej jest po kilku latach obejrzeć się i stwierdzić, że np. dwa pomieszczenia w domu są niewykorzystywane. Więc odpowiadając na pytanie: tak, magicznym sposobem jest rozmowa.

Załóżmy, że mam działkę i chcę ją sprzedać. W czym może mi pomóc agent nieruchomości?

Przy sprzedaży działki ważna jest znajomość procedur, które często są złożone. Nie są skomplikowane, ale złożone. Nie ukrywam, że sama często dzwonię do urzędu czy notariusza z prośbą o konsultację, bo działka działce nierówna – nawet jeśli mają te same wymiary i leżą obok siebie, może się okazać, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje obszar tylko jednej.

Do działek powyżej 30 arów dochodzi prawo pierwokupu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Powyżej 1 hektara musimy mieć zgodę dyrektora oraz wystawić na ich portalu jeśli chcemy sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem. Znajomość tych przepisów pomaga, a dalsza procedura jest taka jak przy sprzedaży mieszkania czy domu: oferta, uruchomienie sieci kontaktów, znalezienie klienta, kompletowanie dokumentów i akt notarialny. 

A jak wygląda dzień pracy agenta nieruchomości? Siedzisz w biurze i czekasz na klientów?

Jak wspomniałam przed chwilą – z jedną nieruchomością często jest „pracy wstępnej” na dwa-trzy dni. Owszem, dużo jest pracy przy biurku: planach, ofertach, mailach. Staram się jednak prowadzić aktywny tryb życia w terenie. Pomaga mi to być na bieżąco z sytuacją na rynku.

Obecnie żyjemy w niepewnych czasach, w których wiele czynników geopolitycznych i gospodarczych kształtuje naszą codzienną rzeczywistość. To wpływa również na rynek nieruchomości. Często na zakup nieruchomości nie wykładamy gotówki, ale sfinansujemy go kredytem hipotecznym. Czy w kwestii kredytu agent również może jakoś pomóc?

Tak. Osobiście nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, a chcę, żeby obsługa mojego klienta był możliwie profesjonalna. W takiej sytuacji przekazujemy klienta do naszego eksperta finansowego, który poprowadzi całą sprawę i doradzi najlepiej na podstawie indywidualnych potrzeb i możliwości kredytobiorcy.

Z tej rozmowy wywnioskowałam, że nawet jeśli nie mam zielonego pojęcia na temat zakupu lub sprzedaży nieruchomości, to mogę być pewna, że agent mi w tym pomoże.

Oczywiście. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do kontaktu z biurem Północ Nieruchomości w Chełmie. Razem z koleżanką Agnieszką Białasz pomożemy w sprzedaży, zakupie lub wynajmie nieruchomości.

Dziękuję za rozmowę.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama