Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Leśniowice. KGW Leśniczanki wygrały powiatową Bitwę Regionów [ZDJĘCIA]

Czwartego września nad zalewem Maczuły już zorganizowano powiatową Bitwę Regionów, konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu gminy Leśniowice. Ogłoszono na niej wszystkich zwycięzców powiatu chełmskiego.
Gm. Leśniowice. KGW Leśniczanki wygrały powiatową Bitwę Regionów [ZDJĘCIA]

Źródło: Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach

W konkursie przeprowadzonym podczas Pikniku z Produktem Polskim nad zalewem Maczuły w Horodysku udział wzięło sześć kół gospodyń wiejskich. Zwyciężyły panie z KGW Leśniczanki. Jurorom najbardziej posmakowały "pierogi Tereski po leśniowsku”.

- Mąka, sól i woda to absolutna podstawa, bez nich nie byłoby tych pysznych pierożków. Nadzienie do nich tworzy się równie łatwo. Robi się je podobnie jak placki ziemniaczane, poprzez starcie składników na drobnej tarce. Następnie należy to wszystko wrzucić na patelnię wraz z cebulką, słoninką, solą i pieprzem ziołowym. Trzeba również pamiętać, że ziemniaki muszą być dokładnie wysmażone, aby nie było żadnych surowych - mówi Teresa Świerkowska, autorka zwycięskich pierogów.

- To wielopokoleniowa tradycja. Gdy brakowało kiedyś żywności, a w domu były tylko ziemniaki i mąka, to właśnie takie pomysły się rodziły, dokładnie tak, aby było smacznie, a równocześnie tanio - dodaje.

Jak się okazuje, KGW Leśniczanki były już nagradzane za swoje pyszne dania.

- Zdobyłyśmy kiedyś nagrodę za ciasto z kaszą. Jednak jeszcze nigdy nie byłyśmy nagradzane za nasze pyszne pierożki, więc jestem tym bardziej zadowolona i dziękuję serdecznie komisji za to, że przyznała nagrodę właśnie nam - podkreśla pani Teresa.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. Każde z kół, które zgłosiło się do „kulinarnej bitwy”, miało przygotować tradycyjną potrawę charakterystyczną dla swojego regionu.

Drugą nagrodę zdobyło KGW w Pliskowie za "forszmak w koszyczku”. Trzecie miejsce przypadło KGW Na Dolince w Kumowie Majorackim za "nadziewaną gęś babci Jadzi z tłuczonymi ziemniakami”. Wyróżnienia powędrowały do gospodyń z Wólki Kańskiej, Horodyska i Chylina.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: historiaTreść komentarza: zapisać się do platformy i żadnej matury nie trzebaData dodania komentarza: 11.05.2024, 23:10Źródło komentarza: Matura i co dalej? Dobra praca, wysoka płaca, zadowolenie siebieAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Dzień dobry Chciał sklepie Actcion i delzData dodania komentarza: 11.05.2024, 10:19Źródło komentarza: Złoty Róg w Krasnymstawie. Kiedy powstanie? W jakich sklepach zrobimy tam zakupy?Autor komentarza: Krzysztof MąkaTreść komentarza: Fajnie by bylo jakby kapielisko mialo rewitalizator alkalizujacy wode- wowczas woda była by krystalicznie czysta i wolna od patogenow. Jednak ryby mialyby pewnie problem z przezyciem albo by porosly czelabinskie sumy. Pomosty z drewna ksiezycowego niemal rowne z tafla wody roslinnosc przy pomostach na sztucznych tratwach. Plaze usypane piaskiem o strukturze podobnej do tego z morza polnocnego a moze cos jeszcze ambitniejszego jak ktos madrzejszy wymysli...Data dodania komentarza: 11.05.2024, 03:03Źródło komentarza: Gm. Krasnystaw. Kiedy wykąpiemy się w zalewie Tuligłowy?Autor komentarza: GolTreść komentarza: Podziękuj wyborcom tóska :pData dodania komentarza: 10.05.2024, 22:39Źródło komentarza: Region. Rolnicy wciąż mają nadzieję, dalej protestująAutor komentarza: JolkaTreść komentarza: Pale miłości w więźniu czekają :)Data dodania komentarza: 10.05.2024, 22:37Źródło komentarza: Pow. krasnostawski. Czterech agresywnych mężczyzn w areszcie. Bili, nękali, grozili…
Reklama
Reklama
Reklama