Przyczynę tak drastycznych podwyżek wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz: za mało kur nośnych.
– W ostatnich tygodniach niechęć hodowców do uzupełniania stad przybrała na sile w sposób nie oglądany w naszym kraju od kilkunastu lat – mówi w rozmowie z Portalem Spożywczym Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz w KIPDiP.
W lipcu tego roku wielkość wylęgów niosek podliczono na niespełna 1 mln 665 tys. sztuk – podaje Portal Spożywczy. Oznacza to spadek w stosunku do lipca poprzedniego roku o ponad 52 proc.!
To z kolei wynika ze znacznej podwyżki cen pasz dla zwierząt, która po części została wywołana przez wojnę w Ukrainie. Zbiory u naszych sąsiadów będą o wiele niższe niż przed wojną.
Wpływ na to mają również zapowiadane ograniczanie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, a także naciski organizacji ekologicznych na zmianę sposobów chowu kur. Rolnicy obawiają się kosztownych błędów – podsumowuje Portal Spożywczy.
– Wszystko razem powoduje, że Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się bardzo znaczących podwyżek cen jaj – podkreśla Mariusz Szymyślik.




![Pomagali obcokrajowcom zostać w Polsce. Zostali rozbici [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-pomagali-obcokrajowcom-zostac-w-polsce-zostali-rozbici-film-1765351760.png)




![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [7-12-2025] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-7-12-2025-1765062540.jpg)
![Śmierć na drodze. Mieszkaniec powiatu krasnostawskiego wjechał w autobus. Zginął na miejscu [ZDJĘCIA] W sobotę (6 grudnia) nad ranem w miejscowości Kolonia Siedliszczki. Kierujący audi zjechał na przeciwległy pas ruchu drogowego i zderzył się z autobusem.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-smierc-na-drodze-mieszkaniec-powiatu-krasnostawskiego-wjechal-w-autobus-zginal-na-miejscu-1765114551.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze