Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 07:47
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Region. Kolejne interpelacje. O co troszczą się radni powiatowi?

Wakacje wakacjami, a o zwykłe sprawy zabiegać trzeba. W ostatnim czasie na biurko przewodniczącego rady powiatu chełmskiego Jarosława Walczuka spłynęły w sumie cztery interpelacje. Sprawdziliśmy, co stanowiło przedmiot troski radnych.
Region. Kolejne interpelacje. O co troszczą się radni powiatowi?
Autor: Starostwo Powiatowe w Chełmie

Radny Andrzej Dzirba wnioskował o ustawienie znaku STOP w Niedziałowicach Pierwszych, przy arterii przebiegającej od Niedziałowic do Depułtycz. W piśmie rozważał również konieczność zamontowania dwu lamp przy drodze prowadzącej od Zalesia Krasieńskiego w stronę Gołębia, do stacji PKP. W jego opinii jest to droga uczęszczana przez osoby zdążające na stację, w związku z czym dodatkowe oświetlenie pozwoli być może uniknąć poważnych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Podobną potrzebę zauważył w rejonie miejscowości Krasne, przy drodze relacji Krasne – Rejowiec Fabryczny. Jest to podobno odcinek słabo oświetlony, zatem potencjalnie niebezpieczny.

Stefan Sakowski zwrócił natomiast uwagę na zły stan rowów odwadniających, zlokalizowanych w miejscowości Łukówek, konkretnie przy drodze powiatowej relacji Uhrusk-Łukówek. Według relacji Sakowskiego niektóre odcinki rowów odwadniających zostały wykonane niezgodnie ze sztuką, bez odpowiedniego spadku zbocza, co sprawia, że wody opadowe niszczą nie tylko rów, ale równie podbudowę jezdni. Dodatkowy problem stanowią zapchane przepusty, co również nie ułatwia efektywnego odprowadzenia wody, zwłaszcza w momencie intensywnych opadów.

Na zły stan techniczny niektórych dróg powiatowych zwróciła również uwagę Agata Radzięciak. Zaniepokoił ją zwłaszcza stan drogi powiatowej na odcinku Majdan Skordiowski-Pławanice. Radzięciak prosiła w interpelacji o pilną interwencję i załatanie wielu potężnych wyrw, które słusznie oceniła jako zagrażające bezpieczeństwu użytkowników jezdni.

Wszystkie poruszane przez radnych problemy spotkały się z odpowiedzią, jednak nie wszystkie mogą zostać rozwiązane. Radny Dzirba został powiadomiony o tym, że znak typu B-20 został zamontowany we wskazanym miejscu, ale braki w oświetleniu musi uzupełnić już nie powiat, a gmina.

Stefan Sakowski został zapewniony o tym, że wadliwy rów został wzmocniony płytami typu YOMB, co potwierdziła zresztą załączona dokumentacja fotograficzna.

Co z dziurami zgłaszanymi przez radną Radzięciak? Starostwo zadeklarowało, że tymczasem ubytki mogą zostać zabezpieczone w ramach tzw. remontu cząstkowego. Część z nich została załatana emulsją z grysem, a część zostanie tymczasowo naprawiona przy pomocy tzw. zimnego asfaltu.

Poza problemami natury technicznej, radna Radzięciak zgłosiła również ciekawą inicjatywę związaną z najbliższymi obchodami dożynek powiatowych. 

4 września w Wierzbicy odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku DKMS. Wydarzenie uświetni tradycyjne obchody dożynkowe i pozwoli zwrócić uwagę na problem nowotworów rozwijających się we krwi i układzie krwionośnym. Wszyscy przybyli na festyn będą się mogli zarejestrować jako potencjalni dawcy szpiku.

- Liczymy na dużą frekwencję i mamy nadzieję, że dożynki powiatowe będą okazją, by znaleźć odpowiednich dawców jak największej liczbie chorych. Taką inicjatywę zgłosiła wcześniej doktor Lucyna Sado, a ja ją poparłam. Są chętni wolontariusze, strażaczki z gminy Wierzbica, które zajmą się stroną organizacyjną tego przedsięwzięcia, rejestracją potencjalnych dawców. Myślę, że wspólnie uda nam się zrobić dużo dobrego - mówi Bożena Deniszczuk, wójt gminy Wierzbica.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama