Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama

Region. Kolejne interpelacje. O co troszczą się radni powiatowi?

Wakacje wakacjami, a o zwykłe sprawy zabiegać trzeba. W ostatnim czasie na biurko przewodniczącego rady powiatu chełmskiego Jarosława Walczuka spłynęły w sumie cztery interpelacje. Sprawdziliśmy, co stanowiło przedmiot troski radnych.
Region. Kolejne interpelacje. O co troszczą się radni powiatowi?

Autor: Starostwo Powiatowe w Chełmie

Radny Andrzej Dzirba wnioskował o ustawienie znaku STOP w Niedziałowicach Pierwszych, przy arterii przebiegającej od Niedziałowic do Depułtycz. W piśmie rozważał również konieczność zamontowania dwu lamp przy drodze prowadzącej od Zalesia Krasieńskiego w stronę Gołębia, do stacji PKP. W jego opinii jest to droga uczęszczana przez osoby zdążające na stację, w związku z czym dodatkowe oświetlenie pozwoli być może uniknąć poważnych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Podobną potrzebę zauważył w rejonie miejscowości Krasne, przy drodze relacji Krasne – Rejowiec Fabryczny. Jest to podobno odcinek słabo oświetlony, zatem potencjalnie niebezpieczny.

Stefan Sakowski zwrócił natomiast uwagę na zły stan rowów odwadniających, zlokalizowanych w miejscowości Łukówek, konkretnie przy drodze powiatowej relacji Uhrusk-Łukówek. Według relacji Sakowskiego niektóre odcinki rowów odwadniających zostały wykonane niezgodnie ze sztuką, bez odpowiedniego spadku zbocza, co sprawia, że wody opadowe niszczą nie tylko rów, ale równie podbudowę jezdni. Dodatkowy problem stanowią zapchane przepusty, co również nie ułatwia efektywnego odprowadzenia wody, zwłaszcza w momencie intensywnych opadów.

Na zły stan techniczny niektórych dróg powiatowych zwróciła również uwagę Agata Radzięciak. Zaniepokoił ją zwłaszcza stan drogi powiatowej na odcinku Majdan Skordiowski-Pławanice. Radzięciak prosiła w interpelacji o pilną interwencję i załatanie wielu potężnych wyrw, które słusznie oceniła jako zagrażające bezpieczeństwu użytkowników jezdni.

Wszystkie poruszane przez radnych problemy spotkały się z odpowiedzią, jednak nie wszystkie mogą zostać rozwiązane. Radny Dzirba został powiadomiony o tym, że znak typu B-20 został zamontowany we wskazanym miejscu, ale braki w oświetleniu musi uzupełnić już nie powiat, a gmina.

Stefan Sakowski został zapewniony o tym, że wadliwy rów został wzmocniony płytami typu YOMB, co potwierdziła zresztą załączona dokumentacja fotograficzna.

Co z dziurami zgłaszanymi przez radną Radzięciak? Starostwo zadeklarowało, że tymczasem ubytki mogą zostać zabezpieczone w ramach tzw. remontu cząstkowego. Część z nich została załatana emulsją z grysem, a część zostanie tymczasowo naprawiona przy pomocy tzw. zimnego asfaltu.

Poza problemami natury technicznej, radna Radzięciak zgłosiła również ciekawą inicjatywę związaną z najbliższymi obchodami dożynek powiatowych. 

4 września w Wierzbicy odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku DKMS. Wydarzenie uświetni tradycyjne obchody dożynkowe i pozwoli zwrócić uwagę na problem nowotworów rozwijających się we krwi i układzie krwionośnym. Wszyscy przybyli na festyn będą się mogli zarejestrować jako potencjalni dawcy szpiku.

- Liczymy na dużą frekwencję i mamy nadzieję, że dożynki powiatowe będą okazją, by znaleźć odpowiednich dawców jak największej liczbie chorych. Taką inicjatywę zgłosiła wcześniej doktor Lucyna Sado, a ja ją poparłam. Są chętni wolontariusze, strażaczki z gminy Wierzbica, które zajmą się stroną organizacyjną tego przedsięwzięcia, rejestracją potencjalnych dawców. Myślę, że wspólnie uda nam się zrobić dużo dobrego - mówi Bożena Deniszczuk, wójt gminy Wierzbica.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama