Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:55
Reklama Baner reklamowy salonu podróży travelplanet.pl w Chełmie

Gm. Dorohusk. Czy powstanie Młodzieżowa Rada Gminy?

Na początku sierpnia do rady gminy Dorohusk wpłynęła petycja o utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy. - To bardzo interesujący projekt - mówi sekretarz gminy, Katarzyna Rafalska.
Gm. Dorohusk. Czy powstanie Młodzieżowa Rada Gminy?
Autor: Freepik

Jak twórcy petycji uzasadniają pomysł utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy? Przede wszystkim argumentem, że funkcjonowanie organu mogłoby stanowić dla lokalnej młodzieży istotny impuls rozwojowy.

- Utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy pozwoli młodzieży z terenu gminy zyskać realny wpływ na tworzenie prawa na szczeblu lokalnym. Młodzież będzie miała szansę, by rozwinąć umiejętności i kompetencje w zakresie wiedzy o funkcjonowaniu lokalnego samorządu, jego problemów i wyzwań. Działanie organu będzie również stanowiło wprowadzenie i motywację do większej aktywności obywatelskiej - czytamy w uzasadnieniu petycji.

Jakie zadania byłyby stawiane przed radą, gdyby rozpoczęła swoją pracę? Przede wszystkim mogłaby opiniować projekty uchwał dotyczące młodzieży, brać udział w opracowywaniu strategicznych dokumentów gminy na rzecz młodzieży, monitorować projekty już funkcjonujące oraz podejmować działania na rzecz edukacji obywatelskiej. 

Poza tym za istotną korzyść uznawany jest fakt, że taki młodzieżowy organ mógłby intensywniej współpracować z organizacjami pozarządowymi, składać wnioski o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej oraz uczestniczyć oczywiście w obradach rady gminy. 

- Ta petycja wpłynęła do nas na początku sierpnia i komisja zajmująca się jej rozpatrzeniem ma na wydanie odpowiedniej opinii 30 dni. Ostateczne ustalenia w tej sprawie powinniśmy poznać na przełomie sierpnia i września. Przyznam jednak, że to interesujący projekt - mówi sekretarz gminy Dorohusk, Katarzyna Rafalska


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama