Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 05:02
Reklama

Nie tylko na węgiel. Rząd chce dopłacać też do LPG i drewna

Jeszcze przed startem sezonu grzewczego mają być gotowe przepisy wprowadzające państwowe dopłaty do innych, niż węgiel, paliw.
Nie tylko na węgiel. Rząd chce dopłacać też do LPG i drewna
Autor: iStock

Początkowo plan zakładał, że państwo dołoży ok. ponad 1 tys. do tony węgla każdemu przedsiębiorcy, który sprzeda opał po gwarantowanej cenie. Kiedy jednak okazało się, że to działanie nierealne, a węgla na rynku brakuje, plan został zmieniony. Teraz parlament proceduje ustawę, na mocy której Polacy kupujący węgiel od ogrzania domów mają dostać 3 tys. zł.

Ale trzeba pamiętać, że choć około 2 mln gospodarstw domowych w Polsce używa węgla, to jednak nie wszystkie domy czy bloki są ogrzewane w taki sposób. Dlatego – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”-  rząd ma nowy plan. Na razie nieoficjalnie jest mowa o tym, że będą dopłaty także do innych paliw. Stosowne przepisy mają być gotowe jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Zgodnie z informacjami gazety, mogą to być dopłaty do zakupu drewna opałowego, oleju opałowego, pelletu i LPG.

Dodatkowo analizowane są możliwości pomocowe dla elektrociepłowni. Kolejny brany pod uwagę krok to objęcie tarczą antyinflacyjną pelletu, oleju napędowego czy węgla.

– Oznaczałoby to obniżenie stawek VAT, choć nie wiadomo jeszcze, o ile i na jakie kategorie opału. Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza – podaje dziennik.

Co do tarczy, która znosi lub zmniejsza stawkę VAT na wiele produktów (ropa czy podstawowe produkty żywnościowe), to miała ona funkcjonować – już po przedłużeniu – do końca października. Już wiadomo, że ten system będzie funkcjonował do końca tego roku. Taką obietnicę złożył premier, Mateusz Morawiecki.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama